# advokátska skúška
Absolvent právnickej fakulty má možnosť rozhodnúť sa pre jedno z viacerých povolaní, ktoré bude po úspešnom skončení vysokej školy vykonávať. Možnosti sú relatívne široké, od notárskeho koncipienta, exekútorského koncipienta, vyššieho súdneho úradníka, štátneho radcu až po advokátskeho koncipienta. V dnešnom článku Vám priblížime, ako sa z absolventa vysokej školy môže stať advokátsky koncipient a z advokátskeho koncipienta advokát.
Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory schválilo nový Skúšobný poriadok Slovenskej advokátskej komory na advokátsku skúšku, skúšku spôsobilosti a skúšku schopnosti aplikovať právny poriadok Slovenskej republiky. Skúšobný poriadok nadobudne účinnosť už 1. augusta 2022 a bude sa týkať aj tých uchádzačov, ktorí do uvedeného dátumu nestihnú absolvovať skúšku v plnom rozsahu za starých podmienok.
Mnoho študentov získalo možnosť absolvovať skúšky online formou. Ako to bude so skúškami nádejných advokátov? Slovenská advokátska komora vydala stanovisko. Prečítajte si ho v texte nižšie.
Pod vplyvom opatrení súvisiacich s obmedzením šírenia vírusu COVID-19, boli predsedníctvom Slovenskej advokátskej komory (ďalej len P SAK) zrušené a presunuté termíny advokátskych skúšok, ktoré mali prebiehať po 15.3.2020 do konca mesiaca marec. Následne boli obdobným spôsobom zrušené termíny aprílových skúšok.
Dňa 31.1. 2019 bola v Národnej rade SR schválená novela zákona o advokácii, ktorá skracuje 5 ročnú koncipientsku prax na 3 ročnú. Problémom ale je to, že v dôsledku legislatívnej chyby bola stanovená účinnosť tohto zákona na 1.1,2019, teda so spätným účinkom predchádzajúcim platnosti resp. dňu schválenia zákona v Národnej rade. Bude to prekážka podpísania prezidentom? Pýtali sme sa ústavných právnikov.
Dnes schválili poslanci skrátenie koncipientskej praxe na 3 roky. V pléne boli však až dva návrhy týchto zákonov. Jeden z nich neprešiel.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky budú postavení pred asi najzásadnejšiu pracovnoprávnu otázku v právnickej oblasti posledných rokov. Má však aj negatívnu "achilovú pätu".
Národnej rade SR bol opäť predložený návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o advokácii. V čom spočíva jeho podstata a aké zmeny by sa podľa predmetného návrhu opozičných poslancov mali zaviesť do právneho poriadku SR?
Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory na svojom zasadnutí 5. decembra 2013 schválilo nový Skúšobný poriadok na advokátsku skúšku, ktorý zohľadňuje novelou zákona o advokácii. Práve táto novela zaviedla napríklad aj povinnú účasť školiteľa advokátskeho koncipienta na ústnej advokátskej skúške koncipienta, ktorého je školiteľom. V čom spočíva zmena skúšobného poriadku?