# advokát
Národnej rade Slovenskej republiky bol predložený návrh novely zákona o advokácii, podľa ktorého by mali byť do zoznamu advokátov zapísaní za určitých podmienok aj absolventi doktorandského štúdia. K novele sa vyjadrila aj Slovenská advokátska komora.
Ústavný súd Českej republiky vydal nález, v ktorom posudzoval, či súdy nižšieho stupňa postupovali správne pri použití tarifnej hodnoty pre výpočet odmeny advokáta v prípade nemajetkovej ujmy na osobnostných právach, konkrétne pri ujme na zdraví.
V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako by sa advokát zapísaný v Slovenskej advokátskej komore mal prezentovať na verejnosti a v kontakte so súdmi. Čo sa považuje za vhodnú a čo naopak za nevhodnú úpravu zovňajšku advokáta?
Najvyšší správny súd Českej republiky sa zaoberal prípadom advokátky, ktorá je popri výkone advokácie politicky aktívna a v rámci svojho verejného prejavu kritizovala migráciu a islam.
Zakladanie obchodných spoločností, compliance projekty, poradentvo a množstvo ďalšej agendy, prislúcha výlučne povolaniu advokátov - aj napriek tomu nachádzame veľké množstvo nekvalifikovaných podnikateľov ako aj jednotlivcov poskytujúcich poradenské služby bez oprávnenia. Kto sú pokútnici?
Slovenská advokátska komora pri príležitosti blížiaceho sa Dňa advokácie aj tento rok pripravuje bezplatné právne poradenstvo pre občanov.
Okrem situácií, kedy je zastúpenie advokátom povinné sa môžu vyskytnúť aj také prípady, kedy zákon takéto zastúpenie nevyžaduje, ale vyhľadanie právnych služieb vysoko odporúčame.
Život prináša rôzne situácie, ktoré si vyžadujú právnu pomoc alebo dokonca povinné zastúpenie advokátom. Kedy je potrebné advokáta vyhľadať a kto je vlastne advokát?