# advokácia
V oblasti zjemňovania náročnosti výkonu koncipientskej praxe sa snaží posunúť aj Česká republika. Novelou zákona o advokácii by sa mala zaviesť zmena, ktorá umožní prax vykonávať aj na čiastočný úväzok. Bude nasledovať tento vzor aj SR? A kde možno hľadať priestor na zlepšenie podmienok výkonu koncipientskej praxe?
V tomto článku si predostrieme z nášho pohľadu najčastejšie sa vyskytujúce mýty o advokátoch a pokúsime sa ich vyvrátiť a uviesť veci na pravú mieru z pohľadu praxe.
Advokát v pozícii sťažovateľa pred ústavným súdom namietal, že v trestnom konaní nemohol uvádzať skutočnosti na svoju obhajobu, nakoľko bol viazaný povinnosťou mlčanlivosti voči svojej klientke. Má právo na obhajobu prednosť pred povinnosťou mlčanlivosti advokáta, alebo nie? Prečítajte si, ako v tomto prípade rozhodol Ústavný súd ČR.
Aj keď by si mnohí možno mysleli, že právo aj právnici sú nudní, nie je tomu tak. Dnes vám preto prinášame päť najzaujímavejších filmov a seriálov, ktoré sa snažia „neprávnikom“ priblížiť právny svet.
Povinnosť mlčanlivosti advokáta je jednou zo základných povinností advokáta. Čo však, ak je táto mlčanlivosť ohrozená konaním tretích strán?
Slovenská advokátska komora modernizuje činnosť svojho Rozhodcovského súdu SAK, ktorý slúži na riešenie obchodných sporov medzi podnikateľmi.
V demokratickej spoločnosti plnia advokáti osobitnú úlohu. Musia slúžiť záujmom spravodlivosti a záujmom tých, ktorých práva a slobody im boli v dôvere zverené na obhajobu. Úctu k advokátskemu povolaniu možno považovať za základnú podmienku právneho štátu. V článku sa pozrieme bližšie na jednotlivé etické princípy výkonu advokácie a predstavíme si, ako by mal vyzerať a správať sa správny advokát.
Staré známe príslovie hovorí, že mlčať je zlato. Pre niektoré povolania je mlčanlivosť zákonnou povinnosťou, ako je tomu aj v prípade advokátov. Prečo je mlčanlivosť dôležitým inštitútom a aké výnimky sa z nej uplatňujú si rozoberieme priamo v článku.
Zmenou živnostenského zákona, ktorou sa navrhuje zaviesť nová skupina poskytovateľov právnych služieb, by podľa Slovenskej advokátskej komory došlo k legalizácii trestného činu neoprávneného podnikania. K návrhu zákona komora vypracovala stanovisko, ktoré si môžete prečítať nižšie.
Právne služby na Slovensku môžu poskytovať advokáti a ďalšie osoby ustanovené zákonom o advokácii, ako napr. euroadvokáti a pod. Poslanecký návrh na zmenu živnostenského zákona by však umožnil poskytovať právne poradenstvo aj neadvokátom.