Prípustnosť odvolania
Prípustnosť podania odvolania sa mení vo vzťahu k uzneseniam. Zákon č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok v platnom znení (ďalej len „CSP“), v ustanovení § 357 taxatívne uvádza okruh uznesení, voči ktorým je odvolanie prípustné. Proti akémukoľvek uzneseniu neuvedenému v tomto ustanovení odvolanie prípustné nebude.Osobitný postup platí pri uzneseniach vydaných súdnym úradníkom, nakoľko voči týmto nie je možné podať odvolanie ale sťažnosť, ktorá predstavuje osobitný prostriedok procesnej obrany, nespadá pod opravné prostriedky.
Subjekt oprávnený podať odvolanie
Podľa novej právnej úpravy nie je každý subjekt konania oprávnený podať odvolanie. Zákon vymedzuje podmienku, v zmysle ktorej môže podať odvolanie len tá osoba, v neprospech ktorej bolo vydané rozhodnutie. Zákon rieši osobitným spôsobom podanie odvolania intervientom a prokurátorom.
Koncentračný princíp v odvolacom konaní
Podľa ustanovenia § 365 ods. 3 CSP možno odvolacie dôvody a dôkazy na ich preukázanie meniť a dopĺňať len do uplynutia lehoty na podanie odvolania. V tomto ustanovení sa prejavuje osobitná podoba koncentračného princípu.
Rozhodnutie o odvolaní
Zákon po novom stanovuje náležitosti písomného vyhotovenia rozhodnutia, odôvodnenia rozhodnutia odvolacieho súdu a spôsob jeho podpisovania. Podpisom všetkých členov senátu odvolacieho súdu, ktorý o odvolaní rozhodoval, sa posilňuje funkcia senátneho rozhodovania, predovšetkým vo výchovnom smere, s tým, aby nevznikal dojem, že ide o rozhodnutie samosudcovské.
Pokiaľ sa súd odkloní od ustálenej rozhodovacej praxe, v odôvodnení musí tento postup dôkladne zdôvodniť.
Rovnako, pokiaľ nedošlo k jednomyseľnému prijatiu rozhodnutia, stanovisko sudcu, ktorý nesúhlasí či už s rozhodnutím alebo jeho odôvodnením, sa musí pripojiť k rozhodnutiu a doručuje sa aj stranám.