Odvody z dividend opäť zmenené
Od zavedenia zdravotných odvodov z dividend v roku 2011 sa podmienky menili každý rok a daňovo-odvodová legislatíva patrí k vysoko nestabilným. Zatiaľ čo v minulom roku sa zdravotné odvody z dividend platili najviac vo výške 180-násobku priemernej mzdy, čo predstavuje sumu 141 480 EUR, od 1. januára 2014 došlo k zavedeniu spoločného maximálneho vymeriavacieho základu pre všetky druhy zárobkových činností na úrovni 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu.
Taktiež je ohraničená aj maximálna suma, z ktorej platiteľ dividend odvádzať za poistenca preddavok na poistné. Preddavok rovnako ako sadzba na poistné zostáva vo výške 14%. Ako príklad uveďme spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý si zo zisku dosiahnutého v kalendárnom roku 2013 vyplatil v roku 2014 dividendu vo výške 60 000 EUR. Vymeriavacím základom bude celá suma vyplatených dividend. Podľa zákona o zdravotnom poistení je však horný limit vymeriavacieho základu pre rok 2014 suma 48 300 EUR. Preddavok na poistné sa vypočíta len z maximálneho vymeriavacieho základu po aplikovaní 14% sadzby pre všetky typy poistencov. Suma poistného bude teda 6 762 EUR.
Zároveň, zmenila sa aj lehota na vykazovanie výšky vyplatených dividend a preddavkov na poistné. Do konca minulého roka bolo potrebné urobiť tak do 8 dní odo dňa vyplatenia dividend, v tomto roku vykazujú platitelia dividendy a preddavky na poistné do ôsmeho dňa po uplynutí kalendárneho mesiaca, v ktorom boli dividendy vyplatené.
Ďalšie zmeny na obzore
Podľa najnovších zistení denníka Hospodárske noviny zvažuje rezort financií na čele s Petrom Kažimírom ďalšiu zásadnú zmenu v oblasti dividend. Viaceré materiály ministerstva rátajú so zrušením zdravotných odvodov v aktuálnej podobe. Takže podnikatelia ktorí si vyplácajú zisky, by podľa nového systému nemali platiť zdravotné odvody, namiesto toho by ich zisky boli zdanené, mali by platiť štátu daň vo výške 10 % z nich. Ak by bol návrh skutočne uvedený do praxe, strop pri platení zdravotných odvodov (maximálne 6700 EUR) by bol zrušený a platilo by sa z celej sumy. Ak by si teda podnikateľ vyplatil zisk napríklad 90 000 EUR, po novom by musel zaplatiť 9000 EUR. Ide o krok, ktorý vyvoláva nevôľu podnikateľskej verejnosti. Podľa šéfa Podnikateľskej aliancie Slovenska Roberta Kičinu môže táto novinka dokonca odradiť zahraničných investorov. Ministerstvo financií SR zatiaľ tieto informácie odmieta komentovať s odôvodnením, že reagovať by bolo v tomto štádiu predčasné, keďže žiadne takéto zmeny neboli doposiaľ finalizované.