Právne služby nemôže poskytovať ktokoľvek. Podľa zákona č. 586/2003 o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, môžu na území Slovenskej republiky vykonávať advokáciu advokáti, ktorí sú zapísaní v zozname advokátov vedenom Slovenskou advokátskou komorou. Pod pojmom advokácia rozumieme
zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi,
obhajoba v trestnom konaní,
poskytovanie právnych rád,
spisovanie listín o právnych úkonoch,
spracúvanie právnych rozborov,
správa majetku klientov,
a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci.
Všetky vyššie menované úkony nazývame právne služby. Samozrejme, právne služby vo svojej sfére poskytujú okrem advokátov aj notári, patentoví zástupcovia, daňoví poradcovia, či súdni exekútori.
Advokát poskytuje právne služby za odmenu a nesie zodpovednosť za poskytovanie týchto služieb s odbornou starostlivosťou, na čo dozerá Slovenská advokátska komora (SAK). Zároveň je každý advokát povinne poistený za škodu, ktorú spôsobí pri výkone svojho povolania – to je garanciou, že v prípade poškodenia klienta tento získa finančnú náhradu za poškodenie a zároveň bude advokát disciplinárne potrestaný.
Overiť si, či je advokát skutočne advokátom zapísaným v SAK, je možné veľmi jednoducho na stránke www.sak.sk
Pokútnici
Mnohokrát však právne služby ponúkajú a poskytujú subjekty, ktoré na takúto činnosť nemajú oprávnenie. Služby poskytujú oproti advokátom lacnejšie a pre ľudí je tento faktor dôvodom ich výberu. Vedeli ste však, že takýto výber môže byť pre vás nebezpečný? Ak dostanete zlú právnu radu od neadvokáta, v dôsledku ktorej napr. prídete o majetok alebo zmeškáte dôležitú lehotu, nemáte priestor, kde by ste sa mohli sťažovať a od koho by ste žiadali náhradu škody. SAK nemá disciplinárnu právomoc nad subjektmi, ktoré nie sú zapísané v zozname advokátov.
Pri pokútnikovi nikdy nemáte istotu o kvalite jeho vedomostí a využitím jeho služieb si môžete privodiť zbytočné problémy. Okrem toho je potrebné uviesť, že pokútnici sa svojím konaním dopúšťajú trestného činu neoprávneného podnikania podľa § 251 Trestného zákona, podľa ktorého neoprávnene podniká ten, kto poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť.
Výnimku predstavujú občianskoprávne konania, v ktorých podľa § 89 Civilného sporového poriadku je možné dať sa v konaní zastúpiť zástupcom, ktorým nemusí byť vyslovene advokát. Stále však platí, že zástupca by mal byť znalý problematiky a zastúpená osoba by mu mala dôverovať a poznať ho natoľko, aby si bola svojím výberom istá. Pri tejto forme však zastupovanie nesmie byť sústavné a za odmenu, t. zn., že zastúpený svojmu zástupcovi neplatí. Napriek tomu SAK eviduje prípady pokútnikov aj pri takomto zastupovaní, kedy namiesto generálnej plnej moci udelenej advokátovi strana sporu alebo účastník konania splnomocní osobu pokútnika ako civilného zástupcu a následne mu zaplatí aj odmenu. Z pohľadu finančnej výhodnosti je potrebné uviesť, že na takto vynaložené financie nie je možné uplatniť nárok na kompenzáciu trov konania druhou stranou.
Známym príkladom pokútnictva bol aj prípad mladého muža, ktorý sa na sociálnych sieťach vydával za sudkyňu a ľudí presviedčal, že im pomôže pri riešení osobných bankrotových a iných právnych záležitostí. S „klientmi“ sa stretával aj osobne, pričom vystupoval ako asistent sudkyne. Na stretnutiach bol profesionálny, sebavedomý, používal právnu terminológiu, celkovým dojmom pôsobil presvedčivo. Od ľudí požadoval odmenu od 100 do 1200 eur podľa finančných možností konkrétnej osoby, spolu takto „presvedčil“ minimálne 14 osôb. Na základe trestného oznámenia vyšetrovateľ zistil, že muž nebol ani advokátom ani právnikom. V minulosti už dokonca bol súdne trestaný za podvod, keď sa vydával za lekára.
Ďalším známym prípadom bol právnik, ktorý okrem iného dlhodobo vystupoval v médiách (ktoré ho označovali za advokáta) a poskytoval právne rady alebo stanoviská k aktuálnym kauzám.
Zakladanie obchodných spoločností
Existuje veľké množstvo firiem, ktoré poskytujú služby ako založenie obchodnej spoločnosti alebo zabezpečenie vykonania zmien v obchodnom registri. Pri zápise spoločnosti do obchodného registra však ide o konanie pred registrovým súdom – a zastupovať pred súdom môže len advokát.
Spoločnosti alebo osoby, ktoré služby spojené s obchodným registrom ponúkajú, sa často spoliehajú na rôzne vzorové podania, ktorých obsah však nemusí zodpovedať požadovanej kvalite. Často tak v konaniach dochádza ku chybám, ktoré následne opravujú advokáti. Pokútnici sa pri svojich činnostiach často skrývajú za tvrdenia, že v tej časti ich služieb, ktorá spĺňa charakteristiku právnych služieb, využívajú tiež služby tretieho subjektu - advokátskej kancelárie. V praxi však mnohokrát dochádza iba k dohode, pričom úkony vykonávajú výlučne pokútnici.
Právne služby realitných kancelárií
Predmetom podnikania realitných kancelárií je predovšetkým sprostredkovateľská činnosť v oblasti nehnuteľností, či už ich predaja alebo prenájmu. Je však skoro pravidlom, že realitné kancelárie ponúkajú okrem tejto služby aj tzv. „kompletný právny servis“, ktorý však nezabezpečujú prostredníctvom advokáta. Príprava zmlúv a s tým súvisiaci proces je právnou službou, na ktorú realitné kancelárie nemajú oprávnenie.
Rovnako aj tu platí, že v tom najhoršom prípade môže klient dôjsť k ujme neodborne poskytnutou službou. Realitné kancelárie vo veľkej miere využívajú vzorové zmluvy, ktoré neprispôsobujú konkrétnej transakcii. Advokát je povinný pri výkone advokácie chrániť a presadzovať práva a záujmy klienta, koho záujmy však chráni realitná kancelária, ktorá predloží vzorovú zmluvu? Pri nesprávne, resp. nevýhodne uzatvorenej zmluve o predaji nehnuteľnosti tak môže dôjsť ku škodám, ktoré budú nezvrátiteľné.
Záver
Počet pokútnikov z roka na rok narastá a je preto veľmi dôležité vhodne si vybrať poskytovateľa služby, najmä ak ide o tak dôležitú oblasť ako poskytovanie právnych služieb. Pri spoľahnutí sa na samozvaného odborníka bez relevantných vedomostí a skúsenosti môže dôjsť k nezvrátiteľným problémom, ktoré následne nedokážu vyriešiť ani advokáti.
SAK každoročne podáva viacero trestných oznámení za neoprávnené podnikanie. Je dôležité, aby sa každý, kto sa s takýmto pokútnickym konaním stretol, obrátil na orgány činné v trestnom konaní.
V prípade zlej finančnej situácie netreba zabúdať na možnosť obrátiť sa na Centrum právnej pomoci, ktoré rovnako ako advokáti poskytuje kvalifikovanú právnu pomoc.