Nie je nezvyklé, že zamestnávateľ zamestnancovi mzdu nevyplatí, vyplatí len časť mzdy, prípadne s jej vyplatením mešká. Dôvody sú rôzne, obvykle ide o finančné problémy na strane zamestnávateľa. Avšak bez ohľadu na to, v akej finančnej situácii sa zamestnávateľ nachádza, zamestnancovi patrí za vykonanú prácu mzda dohodnutá v pracovnej zmluve. V tomto článku si bližšie priblížime pojem mzda a poskytneme základný náčrt právnych možností a postupu zamestnanca v prípade, že zamestnávateľ porušil svoju zákonnú povinnosť zaplatiť zamestnancovi mzdu riadne a včas. V ďalšej sérii článkov sa jednotlivým možnostiam zamestnanca budeme venovať podrobnejšie.
Čo sa považuje za mzdu?
Podľa 118 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v platnom znení („Zákonník práce“) je mzda peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu.
Za mzdu sa považuje
- aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
- aj peňažné plnenie, ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi za prácu pri príležitosti
- obdobia letných dovoleniek a vianočných sviatkov.
Mzda môže byť vyplatená
- v peniazoch alebo
- naturáliách (naturálna mzda). V naturáliách možno poskytnúť iba časť mzdy, iba so súhlasom zamestnanca, podľa s ním dohodnutých podmienok. Minimálna mzda však musí byť poskytnutá v peniazoch. Bližšiu úpravu podmienok poskytnutia naturálnej mzdy obsahuje ustanovenie § 127 Zákonníka práce.
Čo sa nepovažuje za mzdu?
Za mzdu sa nepovažuje najmä
- náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad,
- príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií,
- daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa 83a ods. 4Zákonníka práce a
- iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy.
- ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Aké sú právne možnosti zamestnanca, v prípade, ak mu zamestnávateľ nevyplatil jeho peňažné nároky?
- Garančné poistenie zamestnávateľa
Predstavuje okrem iného poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca. Právnu úpravu garančného poistenia, jeho osobný rozsah ako i podmienky poskytnutia dávky garančného poistenia obsahuje zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v platnom znení.
- Trestné oznámenie
Zákon č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v platnom znení rozoznáva trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného v ustanovení § 214. Základná trestná sadzba za jeho spáchanie je trest odňatia slobody až na tri roky.
- Podanie na súd
Či už ide o nevyplatenú mzdu alebo iné peňažné nároky zamestnanca vyplývajúce mu z právnych predpisov a pracovnej zmluvy, v prípade ich nezaplatenia zo strany zamestnávateľa prichádza do úvahy samozrejme i podanie žaloby na príslušný súd. Zamestnanec môže zvoliť okrem nej i formu návrhu na vydanie platobného rozkazu alebo upomínacie konanie.
- Skončenie pracovného pomeru
V prípade, ak zamestnanec nemá záujem vykonávať ďalej prácu pre zamestnávateľa, ktorý porušil svoju povinnosť zaplatiť zamestnancovi riadne a včas mzdu a ďalšie peňažné nároky, môže pracovný pomer so zamestnávateľom skončiť, a to
- formou výpovede: s uvedením dôvodu alebo i bez uvedenia dôvodu
- okamžitým skončením pracovného pomeru: v prípade, ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti.
- Podnet na Inšpektorát práce
Inšpekcia práce vykonáva okrem iného podľa zákona č. 125/2006 Z.z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, najmä ich vznik, zmenu a skončenie, mzdové podmienky a pracovné podmienky zamestnancov. Za porušenie príslušných ustanovení pracovnoprávnych predpisov je oprávnená uložiť pokutu. Súčasne poskytuje bezplatné poradenstvo i zamestnancom v rozsahu základných odborných rád.
Záver
Základný krokom zamestnanca v prípade nevyplatenia mzdy, jej časti, prípadne ďalších peňažných nárokov vyplývajúcich z pracovného pomeru, by mala byť písomná výzva adresovaná a doručená zamestnávateľovi.
Následne je už na samotnom zamestnancovi, ktorých z vyššie uvedených postupov zvolí v prípade, že mu zamestnávateľ jeho peňažné nároky nevyplatí. V ďalších článkoch si jednotlivé vyššie uvedené možnosti zamestnanca priblížime bližšie.