Nemci sú chudobní v porovnaní s Talianmi či Španielmi, tvrdí Nemecká centrálna banka

Čistý majetok nemeckých domácností je v priemere oveľa nižší ako talianských alebo španielských domácností. K tomuto prekvapivému záveru dospela vo svojej štúdii Nemecká centrálna banka, a to aj napriek tomu, že Nemecko patrí medzi ťahúnov európskeho hospodárstva. Ako hlavný dôvod uviedla, že Nemci vlastnia výrazne menej nehnuteľností ako Taliani či Španieli. Závery Nemeckej centrálnej banky vyznievajú paradoxne, pokojne môžme povedať aj smiešne, nakoľko krajiny ako Taliansko a Španielsko bojujú s vážnymi dopadmi ekonomickej krízy.

Redakcia 22. 03. 2013 2 min.
    Reichstag, Berlin Reichstag, Berlin PENonline.sk

    Centrálna hodnota (medián) čistého súkromého majetku domácností v Nemecku dosahuje podľa Nemeckej centrálnej banky 51 400,- EUR, zatiaľ čo v susednom Francúzsku je to 113 500,- EUR, v Taliansku 163 900,- EUR a v Španielsku, ktoré je postihnuté obrovskou nezamestnanosťou, dokonca až 178 300,- EUR. Rovnako skončilo aj porovnanie výšky priemerného majetku domácností bez dlhov. Podľa tejto štatistiky majú Nemci 195 200,- EUR a Španieli 285 800,- EUR.

    „Väčšina nemeckých domácností, celoštátne je to 73 % má „podpriemerný“ čistý majetok,“ uvádza Nemecká centrálna banka vo svojej štúdii. „Ako priemer, tak aj medián netto majetku v Nemecku preto leží nižšie ako v ostatných veľkých krajinách eurozóny, pre ktoré máme porovnateľné dáta,“ dodáva štúdia.

    Dôvod podľa Nemeckej centrálnej banky je vo vlastníctve nehnuteľností. Zatiaľ čo v Nemecku má svoj dom alebo byt 44 % domácností, v Taliansku je to viac ako 68 % a v Španielsku takmer 83 % Tí, čo v Nemecku nevlastnia svoju nehnuteľnosť, sú naviac výrazne chudobnejší ako vlastníci nehnuteľností.

    „Medián čistého majetku vlastníkov nezadĺžených nehnuteľností dosahuje v Nemecku 255 600,- EUR. V domácnostiach, ktoré majú nehnuteľnosť v nájme, je to len 10 300,- EUR,“ zistila Nemecká centrálna banka. Veľké rozdiely sú podľa nej ešte naviac medzi západom Nemecka a bývalým socialistickým východom Nemecka. Medián lepšie odzrkadluje rozdelenie majetku, pretože na rozdiel od priemeru udáva „centrálnu hodnotu“.

    Pre štúdiu použila Nemecká centrálna banka dáta získané takmer od 3 600 nemeckých domácností, a to v rokoch 2010 a 2011. Informácie obsahovali údaje o hmotnom majetku, bankových úsporách, príjmoch a nárokoch vyplývajúcích zo súkromého dôchodkového sporenia. Podobné prieskumy uskutočňovali centrálne banky aj v ďalších krajinách eurozóny, ale ich výsledky podľa Nemeckej centrálnej banky zatiaľ zverejnili iba niektoré.