Negatívne kampane na internete a server Tumblr.com

V súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s využívaním negatívnych kampaní na internete na poškodzovanie súkromných záujmov neraz aj za cenu explicitného porušovania právnych noriem. Nejde však o legálnu volebnú kampaň alebo o komerčnú mediálnu komunikáciu podľa zákona o reklame. Ak „marketér“ pri negatívnej kampani prekročí zákonné mantinely s použitím internetu, dopustí sa civilného deliktu alebo začne páchať počítačovú kriminalitu (priestupky alebo trestné činy). Dezinformačné postupy v biznise alebo v politike môžu byť veľmi účinné, ak sa šíria vo vhodnom formáte prostredníctvom internetu alebo sociálnych sietí.

Redakcia 07. 11. 2013 5 min.
    Gorila a Tumblr.com Gorila a Tumblr.com PENonline.sk

    Dezinformačná kampaň ako delikt

    Slovenská verejnosť takéto konanie považuje síce za neetické a nemorálne, ale za právne nepostihnuteľné. Nie je to však pravda. Aj keď nejde o trestný čin, predmetné konanie môže byť civilným deliktom (napr. poškodzovaním dobrého mena) a vzniknutú škodu možno vymáhať v občianskoprávnom konaní. Prísnejšie takéto postupy posudzuje Rada Európy, ktorá ich v rámci počítačovej kriminality klasifikuje ako kriminálne činy. Podľa Dohovoru rady Európy o počítačovej kriminalite, ktorý je pre Slovenskú republiku záväzný od 1. augusta 2007, počítačová kriminalita je „akékoľvek nelegálne, nemorálne a neoprávnené konanie, ktoré zahŕňa zneužitie údajov získaných prostredníctvom výpočtovej techniky alebo ich zmenu“[1]. Vyššie uvedené postupy patria do kategórie počítačovej kriminality v širšom zmysle ako „delikty týkajú sa obsahu (angl. Content-Related Crimes)“[2]. Charakteristickým znakom je použitie počítača a počítačovej siete na protiprávne šírenie obsahu, ktorý je sám osebe ilegálny. Typický páchateľ anonymne útočí na obchodného konkurenta, hanobí politického oponenta (blasfémia), ale môže tiež šíriť detskú pornografiu alebo propagovať extrémistické hnutia a idei.

    Tumblr.com na scéne

    Pred niekoľkými rokmi vznikol ako jeden z mnohých start-upov server Tumblr.com. Internetový projekt môžeme považovať za slovenskú obdobu legálnych cloudových úložísk Skydrive a Dropbox alebo za napodobňovanie pirátskych projektov Megaupload a Mega.[3] V súčasnosti internetová služba v slovenskej verzii obsahuje viac ako 143 miliónov blogov a viac ako 60 miliárd odkazov a komentárov (angl. Posts)[4]. Napriek nespornému úspechu internetového prokjektu nikto neočakával, že úložisko môže slúžiť ako „anonymizačný server“ a vo veľkom sprístupňovať politicky výbušné materiály a dezinformácie . O potenciáli úložiska Tumblr.com sa ako prvý presvedčil novinár Tom Nicholson, ktorý v roku 2011 známym zo silových rezortov a niekoľkým vrcholovým politikom poskytol rukopis pripravovanej knihy Gorila. Niekoľko dní pred Vianocami 2011 dokumenty doplnené o vlastnú interpretáciu sprístupnil na Tumblr.com anonymný užívateľ a vyvolal politický škandál. Výsledkom bola kauza Gorila, ktorá rozvírila stojaté vody slovenskej politiky a ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v marci 2012[5]. Ukázalo sa, že internetová služba umožňuje bez rizika odhalenia sprístupňovať zásadné politické a obchodné dokumenty aj robiť negatívne a dezinformačné kampane.

    Anonymus pokračuje: Cieľ je Daniel Lipšic

    Netrvalo dlho, a po "vyšumení" kauzy Gorila sa anonym z Tumblr.com ozval opäť. Tesne pred parlamentnými voľbami sa vo februári 2012 objavil údajný spravodajský „Spis Zelenáč“, nevyberane napádajúci bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH). Anonymný autor kandidátovi na poslanca vyčíta politické prešľapy, údajné korupčné kauzy a osobný záujem o svoje spolupracovníčky[6]. Na prvý pohľad išlo o spravodajskú hru a nevydarenú diskreditačnú kampaň.

    Keď v máji 2012 Lipšic vystúpil z KDH a začal pripravovať založenie politickej strany Nová väčšina, anonym to nenechal bez komentára. Na „anonymizačnom“ serveri sa objavil vyfabrikovaný dokument pod názvom „Spis Kocúr“. Dokument infomuje o údajnom Lipšicovom intímnom vzťahu s banskobystrickou advokátkou JUDr. Zuzanou Miadokovou a obsahuje aj iné dezinformácie[7]. Ani táto kompromitačná a dezinformačná kampaň však nebola úspešná.

    Anonym sa do tretice ozval na prelome septembra a októbra 2013, čo môžeme dať do súvislosti s mimoriadnou schôdzou Národnej rady SR, na ktorej sa opoziční poslanci neúspešne pokúšali vysloviť nedôveru vláde premiéra Róberta Fica (Smer-SD). Pravdepodobnejšie však je, že negatívna kampaň súvisí s blížiacimi sa župnými voľbami, v ktorých má Lipšicova strana Nová väčšina - Dohoda veľmi dobré vyhliadky. Nemôžeme totiž prehliadnuť, že načasovnie novej diskreditačnej kampane sa zhoduje so začiatkom oficiálnej kampane opozičných kandidátov pred župnými voľbami.

    O čo však ide v najnovšej negatívnej kampani? Obsah zverejnených dezinformácií nie je nový, v zásade je to len „učesaný“ prepis údajných spravodajských spisov Zelenáč a Kocúr. Ide asi o päťdesiatstranový dokument bez hlavičky, ktorý zachytáva údajnú esemeskovú komunikáciu poslanca Daniela Lipšica („DL“) a advokátky Zuzany Miadokovej z Banskej Bystrice („ZM“). Na dokumente je zaujímavý najmä explicitný erotický podtón, keď záujmové osoby údajne komunikujú o výbere spodnej bielizne alebo o sexuálnych pomôckach vo všeobecnosti[8]. Tentokrát sa tvorca neuspokojil len so zverejnením spisu na Internete, ale vytlačený ho poslal aj do podateľne Najvyššieho súdu SR.

    Pre opakujúce sa dezinformačné kampane bol popredný opozičný politik prinútený podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa už v roku 2011 pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania podľa ustanovení § 373 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon („TZ“), v súbehu s deliktami porušovania ochrany súkromia podľa § 377 TZ a nasl. a ohrozenia utajovanej skutočnosti podľa § 319 TZ a nasl.[9]. V sobotu 9. novembra 2013, nás čakajú voľby do orgánov samosprávy vyšších územných celkov (župné voľby). Zaobídeme sa tentoraz bez protiprávnych internetových atakov? Alebo sa dočkáme sa ďalšieho „odhalenia“ na Tumblr.com a podobných médiách?

     


    [1] DIANIŠKA, G. a kol. 2011. Kriminológia.. Plzeň: Aleš Čeněk s.r.o., 2011, s. 214.
    [2] ŠIMOVČEK, I. a kol. 2012. Kriminalistika.. Plzeň: Aleš Čeněk s.r.o., 2012, s. 370 - 372.
    [3] HUSOVEC, M. 2013. Je sťahovanie chráneného obsahu legálne? In: Plus sedem dní. Bratislava: roč. 24, č. 3, s. 106 – 107.
    [4] http://www.tumblr.com/(Prístup 23.10.2013)
    [5] NICHOLSON, T.H. 2012. Gorila. Bratislava: Dixit s.r.o., 2012, 1. vydanie, s. 173-175.
    [6] http://www.tumblr.com/.../zelenac(Prístup 15.10.2013)
    [7] http://www.tumblr.com/.../kocur (Prístup 15.10.2013)
    [8] http://www.tumblr.com/.../kocur (Prístup 15.10.2013)
    [9] http://www.sme.sk/.../lipsica-maju-kompromitovat-cudne-esemesky-on-vidi-podvrh.html(Prístup 15.10.2013)