Ľudia podceňujú silu volieb do VÚC

Voľby do VÚC sa radia medzi druhy volieb s najnižšou účasťou občanov Slovenska. V posledných voľbách do vyšších územných celkov prišlo k urnám len žalostných 20% občanov, pričom posledné voľby do VÚC nás vyšli na 8,4 milióna EUR. Slovensko má v súčasnosti osem vyšších územných celkov. Občania predsedov samosprávnych krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev volia od roku 2001.

Redakcia 06. 11. 2013 3 min.
    VÚC VÚC PENonline.sk

    Slováci vždy vedeli byť veľmi kritickí voči politickému dianiu na Slovensku. Bohužiaľ väčšinou tejto kritiky zostáva len medzi stenami miestnych pohostinstiev a obývačiek. Nedostatok materských škôlok, zastaralé nemocnice, zničené školy, cesty v katastrofálnom stave. Toto je len zopár problémov, ktoré asi najviac trápia bežného Slováka žijúceho od Sniny po Bratislavu. Pritom si neuvedomujú, že väčšina z týchto problémov sa dá a mala by sa riešiť najmä na úrovni vyšších územných celkov (VÚC). Parlament a politici, ktorých poznáme z médií len určujú mantinely, v ktorých sa VÚC môžu pohybovať.

    Čo majú VÚC na starosti?

    Od rozhodnutí župných politikov a úradníkov záleží, aké budú v regiónoch stredné školy, nemocnice, domovy dôchodcov, divadlá, galérie, múzeá, či knižnice. Na úrovni VÚC sa rozhoduje aj o tom, koľko peňazí a kam pôjde na opravu ciest II. a III. triedy. VÚC schvaľujú aj cestnú daň, grafikony a ceny v prímestskej autobusovej doprave, dotujú umelecké školy, poskytovateľov sociálnych služieb, kultúru a šport. Vedenie župy môže ovplyvniť aj to, koľko peňazí z eurofondov bude prúdiť do regiónu. Podľa zákona o samosprávnych krajoch VÚC, okrem iného, aj obstaráva, prerokúva a schvaľuje územnoplánovacie podklady samosprávneho kraja a územné plány regiónov, utvára podmienky na tvorbu, prezentáciu a rozvoj kultúrnych hodnôt a kultúrnych aktivít a stará sa o ochranu pamiatkového fondu, utvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu a koordinuje tento rozvoj.

    VÚC ročne hospodária až s 1,14 miliardou EUR. VÚC teda vedia veľmi ovplyvniť bežný život každého Slováka či Slovenky. V krajinách západnej Európy si ľudia už dávno uvedomujú význam VÚC, o čom svedčí aj tamojší značne vyšší záujem občanov o dianie na úrovni krajov. Za nezáujem ľudí o činnosť samosprávnych krajov na Slovensku môže podľa odborníkov aj ich komplikovaný názov vyššie územné celky, pod ktorým si občania nevedie vlastne predstaviť, akú majú tieto VÚC pôsobnosť. Aký je trend na Slovensku uvidíme už po nadchádzajúcom víkende.

    Ako budú prebiehať voľby

    Tento rok sa voľby do VÚC uskutočnia 9. novembra 2013. Občania rozhodnú o predsedoch a poslancoch kraja na ďalšie štvorročné funkčné obdobie. V prípade ak ani jeden z kandidátov na predsedu samosprávneho kraja nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov zúčastnených voličov 9. novembra, druhé kolo sa bude konať 23. novembra. Je veľmi pravdepodobné, že takáto situácia nastane pri všetkých VÚC. V druhom kole sa teda stretnú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Poslanecké mandáty získajú nominanti, ktorí v konkrétnom volebnom obvode získajú najviac voličských hlasov. Počet poslancov v jednotlivých VÚC je rôzny a závisí od počtu obyvateľov príslušného kraja.