Kým Európa zachraňuje Cyprus, Čína dobýva Afriku

Ministri financií členských štátov Eurozóny pred niekoľkými hodinami schválili dohodu o záchrannom balíku pre Cyprus, čím zabránili bankrotu tejto stredomorskej krajiny. Najnovšia informácia, ktorá len potvrdzuje trend posledných rokov, že kým v Európe sa zachraňuje, nedávne čísla z inej časti zemegule, z Afriky ukazujú, že vplyv Číny v tomto regióne kontinuálne rastie.

Redakcia 25. 03. 2013 2 min.
    Afrika a Čína Afrika a Čína PENonline.sk

    Podľa nedávneho vyjadrenia Chena Deminga, čínskeho ministra obchodu sa čínske priame investície v Afrike oproti roku 2009 zvýšili o 60%, čím prekročili 14,7 miliardy USD. Pre porovnanie, v roku 2008, kedy kulminoval hospodársky zázrak Slovenska podľa údajov Národnej banky Slovenskej republiky dosiahli priame investície na Slovensku hodnotu 3,2 miliardy EUR. Porovnaním týchto dvoch čísiel môžeme vidieť, že investície Číny v Afrike nie sú z hľadiska rozsahu zanedbateľné. Kým v roku 1970 dosiahla celková priamo investovaná suma do Afriky podľa údajov UNCTAD hodnotu 1,26 miliardy USD, v roku 2010 to bolo až 55,04 miliardy USD.

    Kým západný svet sa v súčasnosti borí s vlastnými problémami typu Cyprus alebo Grécko, čínske firmy si pre zmenu uvedomujú koľko nerastných surovín sa nachádza v strednej Afrike a aktívne s Afrikou pestujú čulé hospodárske vzťahy. Podľa afrického výskumného inštitútu viac ako 50 mld. USD, čo je 80% celkového exportu z Afriky tvoria rôzne minerály a nerastné suroviny. Čína zasa dováža do Afriky stroje, textílie, chemikálie, či dopravné prostriedky.

    Dnes je podľa niektorých odhadov v Afrike prítomných až 1 milióna čínskych občanov, kým len pred niekoľkými desaťročiami tieto počty sotva dosahovali desaťtisíc. To, že Čína Afriku považuje za cieľ svojich záujmov dokazuje aj naplánovaná návšteva nového čínskeho prezidenta Xi Jinping v Tanzánii a v Kongu. Čínsky imidž v Afrike sa postupne modeluje v prospech Číny okrem rozvinutých krajín Afriky, ktoré vidia v Číne svoju konkurenciu. Niektorí predstavitelia Afriky si plne uvedomujú, že ich kontinent potrebuje investície inak sa nikdy nedostane z bludného kruhu chudoby a zaostalosti, a preto plne podporujú snahy Číny možno na úkor západného sveta, ktorý sám nikdy nedokázal naštartovať Afriku v lepšiu budúcnosť. Čína sa v modernej ére snaží na politickej úrovni zachovávať si čisto obchodný a diplomatický vzťah. O tom svedčí aj skutočnosť, že čínska vláda udržiava v Zimbabwe diplomatické styky nielen s kontroverzným prezidentom Robertom Mugabe, ale aj s opozičným lídrom Morganom Tsvangiraiom.

    Svet sa globalizuje, čínsky vplyv sa stáva čoraz viac medzinárodnejším. Aj keď bude musieť ešte veľa rokov ubehnúť, aby sa Čína aspoň priblížila k USA z hľadiska globálnej sily, jej vplyv je nepochybne na rýchlom vzostupe.