Predvolanie
Ustanovenie § 100 ods. 1 zákona č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok v platnom znení (ďalej len „CSP“), uvádza k predvolaniu nasledovné:
- „Súd dbá, aby strany a ostatné predvolávané osoby boli procesnými úkonmi súdu čo najmenej zaťažované, najmä dbá, aby boli predvolávané na čas, kedy pravdepodobne bude ich účasť na procesnom úkone potrebná.“
V odseku 2 rovnakého zákonného ustanovenia sa zaviedla možnosť predvolávať osoby telefonicky. Je ale nutné zdôrazniť, že zostáva zachovaná priorita vykonávať predvolanie písomnou formou. Súd má možnosť vykonať predvolanie aj iným vhodným spôsobom, okrem vyššie uvedených. Ak však nevykoná predvolanie písomnou formou, táto skutočnosť sa musí poznamenať v súdnom spise.
Procesné lehoty
CSP zaviedol definíciu lehoty. Ustanovenie § 117 CSP charakterizuje lehotu ako súdom alebo zákonom ustanovený časový úsek na vykonanie úkonu. Na základe uvedeného sa lehoty rozlišujú na zákonné a sudcovské. Pri lehote sudcovskej zákon dovoľuje jej primerané predĺženie zo strany súdu.
Počítanie lehôt
Zákonodarca zachoval pravidlá počítania času v súlade s historickou tradíciou nášho procesného práva. Súčasná právna prax si vyžiadala zavedenie lehoty určenej podľa hodín. V súvislosti so zachovaním lehoty nastali určité zmeny. Podľa CSP bude lehota zachovaná aj vtedy, ak bolo podanie vykonané elektronickými prostriedkami a zároveň bolo doručené súdu mimo pracovnej doby.
Odpustenie zmeškania lehoty
Tento inštitút je upravený vo všeobecnom procesnom režime. Vo svojej podstate v ňom nenastali žiadne zmeny, ide o prevzatie pôvodného ustanovenia § 58 ods. 1 zákona č. 99/1963 Zb. Občianskeho súdneho poriadku a znie nasledovne:
- „Súd odpustí zmeškanie lehoty, ak ju strana, zástupca alebo procesný opatrovník zmeškal z ospravedlniteľného dôvodu a bol preto vylúčený z úkonu, ktorý mu patrí. Návrh treba podať do 15 dní po odpadnutí prekážky a treba s ním spojiť i zmeškaný úkon.“