Európska Komisia reaguje na dvojakú kvalitu súborom opatrení

V piatok 13. októbra, v deň konania summitu za rovnakú kvalitu produktov v Bratislave, vyzneli z Bruselu nasledujúce slová: "Nie je správne, aby sa niektorým občanom predávali potraviny, ktoré majú nižšiu kvalitu než potraviny s rovnakým obalom a označením predávané v iných krajinách."

Redakcia 13. 10. 2017 2 min.

    „Prezentovanie dvoch rozličných výrobkov v obale s tým istým označením je neférové a zavádza spotrebiteľa. Pracujeme na tom, aby sme skoncovali s týmito praktikami, ktoré aj právo EÚ zakazuje. Chceme, aby sa so všetkými spotrebiteľmi v celej EÚ zaobchádzalo rovnako,“ povedala pri príležitosti spotrebiteľského samitu, ktorý sa konal 13. septembra 2017 v Bratislave, Věra Jourová, komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť.

    Stanoviská Komisie ako aj ochotu a odhodlanie túto problematiku riešiť na celoeurópskej úrovni reprezentoval sa samite okrem komisárky Jourovej aj Vytenis Andriukaitis, eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín.

    „V oblasti bezpečnosti potravín sme zaviedli viacero dôležitých opatrení, ktoré majú zaručiť jednotné normy. Ide o ucelený súbor pravidiel, ktorý zaručuje bezpečnosť našich potravín vo všetkých fázach, od poľnohospodárov po spotrebiteľov. Naozaj chcem, aby sa naši občania starali o svoje zdravie a kupovali zdravšie výrobky,” zdôraznil v Bratislave litovský eurokomisár Vytenis Andriukaitis

    O čo ide?

    Spotrebitelia vo viacerých krajinách EÚ prejavujú značnú nespokojnosť s tým, že kvalita niektorých výrobkov je v ich krajine nižšia v porovnaní s výrobkami od rovnakého výrobcu, ktoré sa predávajú pod rovnakou značkou na druhej strane hraníc. Tento problém sa týka potravín predávaných pod rovnakou značkou a v rovnakom obale vo viacerých členských štátoch EÚ, v prípade ktorých existujú rozdiely v zložení, ktoré by pravdepodobne ovplyvnili rozhodnutie spotrebiteľa o ich kúpe. Dôležitou otázkou pre spotrebiteľa je: „Kúpil by som si tento výrobok aj keby som vedel, že sa významne odlišuje od výrobku, ktorý som ochutnal v inom členskom štáte?“ Keď odpoveď znie „Nie“, spotrebiteľ nebol dostatočne informovaný. Spotrebitelia by mali byť schopní porozumieť hlavným vlastnostiam výrobku, ktorý si kupujú.

    Ako môžu usmernenie Komisie využívať vnútroštátne orgány v praxi?

    V právnych predpisoch EÚ týkajúcich sa potravín sa uvádza zoznam kľúčových informácií, ktoré musí výrobca uvádzať na obaloch výrobkov. Tieto kľúčové informácie a normy v oblasti bezpečnosti potravín sa musia vždy dodržiavať. Potravinárske podniky sa však takisto musia zdržať klamlivých praktík, ktoré sú regulované prostredníctvom smernice EÚ o nekalých obchodných praktikách. Cieľom usmernenia je uľahčiť uplatňovanie existujúcich právnych predpisov EÚ v praxi. Sú v ňom stanovené spoločné usmernenia k vyšetrovaniam, ktoré majú pomôcť orgánom presadzovania práva pri vykonávaní posudzovaní. Pomôže podnikom upraviť ich marketingové stratégie tak, aby boli jasnejšie.

    Snímka obrazovky 2017 10 13 o 16.36.27

     

    Zdroj: EK, Zastúpenie EK na Slovensku