Dovolenka v Chorvátsku: Nehody v číslach a sprísnenie zákonov

Na základe zhoršených výsledkov Chorvátska polícia v tomto roku výrazne sprísnila postihy za dopravné priestupky. Najmä tie, ktoré sú najčastejšími príčinami dopravných nehôd a tragických následkov.

Redakcia 25. 06. 2018 2 min.

    V roku 2017 Chorvátska polícia eviduje 34 342 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 331 osôb, 2 751 bolo ťažko zranených a 11 815 sa zranilo ľahko. Vo všetkých ukazovateľoch je stav v roku 2017 horší ako v roku 2016. Tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj v roku 2017 bol najvyšší podiel na dopravnej nehodovosti práve v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe.

    Podľa mesačných štatistík najviac dopravných nehôd, ale aj ich následkov je v mesiacoch júl a august. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je neprimeraná rýchlosť, nedostatočná vzdialenosť medzi vozidlami, nedanie prednosti v jazde a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla, čo môže byť spôsobené nadmernou únavou vodičov. V uplynulom roku zahynulo na chorvátskych cestách pri dopravných nehodách 28 cudzincov, z ktorých boli dvaja občania Slovenskej republiky, 12 bolo ťažko zranených a 23 ľahko.

    Turistická sezóna so sebou prináša aj rôznu trestnú činnosť s účasťou zahraničných turistov. V roku 2017 bolo obvinených 1 202 osôb - občanov iných krajín, z ktorých bolo až 10 občanov Slovenskej republiky. Poškodených bolo 3 532 cudzincov, z ktorých bolo 112 Slovákov. Počas turistickej sezóny boli zahraniční turisti najčastejšie obeťami majetkových trestných činov, páchateľmi drogovej  a všeobecnej trestnej činnosti. 

     

    Ako sa vyhnúť preplneným cestám

    Cestu je potrebné plánovať s použitím dopravného plánovača, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy, či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.

    Predpokladané miesta výskytu dlhých kolón áut sú hraničné prechody, mýtnice a zjazdy z diaľnic do konkrétnych destinácií.

    V dostatočnom časovom predstihu pred predpokladanými miestami výskytu dlhých kolón áut je potrebné doplniť pohonné hmoty, zabezpečiť si dostatok stravy a tekutín na pitie (toto platí najmä v prípadoch, ak sú cestujúcimi deti). Ešte pred cestou je potrebné skontrolovať technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu vozidla, ak je ňou vozidlo vybavené. 

    Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

     

    Zdroj: PPZ SR