Domáce násilie a násilie na ženách - kurz HELP

Násilie páchané na ženách je závažným porušením ľudských práv a formou diskriminácie žien a môže mať rôzne podoby. Kurz HELP o násilí na ženách a domácom násilí interaktívnym spôsobom vysvetľuje kľúčové pojmy, medzinárodný a európsky právny rámec a judikatúru v oblasti predchádzania násiliu a ochrany žien a dievčat pred násilím. Kurz zároveň poskytuje praktické nástroje na riešenie prípadov násilia na ženách a domáceho násilia, zohľadňujúc pritom prístup založený na ľudských právach a zameraný na obete.

Redakcia 14. 03. 2023 3 min.

    Dátum úvodného seminára

    31. marec 2023

    Miesto konania

    Slovenská advokátska komora, Kolárska 6, 81342 Bratislava

    Jazyk

    Kurz bude prebiehať v slovenskom a českom jazyku.

    Druh odbornej prípravy

    Dištančný on-line kurz koncipovaný pre potreby príslušníkov právnických povolaní. Kurz prebieha na vzdelávacej on-line platforme v rámci programu Rady Európy HELP (Human Rights Education For Legal Professionals). HELP je najväčší vzdelávací paneurópsky projekt určený pre advokátov, sudcov a prokurátorov. Základom kurzu je interaktívny vzdelávací materiál vytvorený skupinou odborníkov Rady Európy, doplňujúce materiály a vedenie kurzu má na starosti tútor, ktorého úlohou je adaptácia kurzu na vnútroštátne právne prostredie a prax.

    HELP kurz o problematike domáceho násilia a násilia na ženách

    Násilie páchané na ženách je závažným porušením ľudských práv a formou diskriminácie žien. Môže mať rôzne podoby, napríklad fyzické násilie, sexuálne zneužívanie, nebezpečné prenasledovanie (stalking), mrzačenie ženských pohlavných orgánov alebo manželstvo z donútenia. K násiliu na ženách vrátane domáceho násilia dochádza v každom členskom štáte Rady Európy napriek pozitívnemu vývoju v oblasti práva, politík a praxe. Kurz HELP o násilí na ženách a domácom násilí interaktívnym spôsobom vysvetľuje kľúčové pojmy, medzinárodný a európsky právny rámec a judikatúru v oblasti predchádzania násiliu a ochrany žien a dievčat pred násilím. Zameriava sa najmä na Dohovor Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Kurz zároveň poskytuje praktické nástroje na riešenie prípadov násilia na ženách a domáceho násilia, zohľadňujúc pritom prístup založený na ľudských právach a zameraný na obete.

    Štruktúra kurzu

    Kurz pozostáva z nasledujúcich šiestich tematických modulov:

    1. Úvod do problematiky násilia na ženách a domáceho násilia

    2. Medzinárodný a európsky právny rámec

    3. Prekonávanie prekážok v prístupe k spravodlivosti

    4. Reakcia z hľadiska trestného práva

    5. Reakcia z hľadiska civilného práva

    6. Zhrnutie

    Priebeh kurzu

    Dňa 31. marca 2023 sa uskutoční celodenný úvodný prezenčný seminár v priestoroch Slovenskej advokátskej komory na Kolárskej 6 v Bratislave. Pôjde o medzinárodný seminár za účasti zástupcov Rady Európy určený pre účastníkov zo Slovenskej advokátskej komory a účastníkov z Českej advokátskej komory. Následne účastníci absolvujú kurz pod vedením tútora dištančnou formou on-line počas cca 3 mesiacov. Okrem úvodného semináru účasť nie je viazaná na konkrétny čas, charakter kurzu umožňuje účastníkom absolvovať ho individuálne v rámci vlastných časových možností. Po úspešnom absolvovaní kurzu získajú účastníci certifikát vystavený Radou Európy.

    Tútor

    JUDr. Lucie Hrdá

    Účastníci

    Kurz je ponúkaný členom Slovenskej advokátskej komory – advokátom a advokátskym koncipientom. Počet účastníkov zo SAK je obmedzený na 25 osôb.

    Náklady

    Účasť na kurze je bezplatná.

    Ako sa prihlásiť

    V prípade záujmu o účasť sa môžete prihlásiť na kurz prostredníctvom e-mailu do 28. februára 2023 na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

    Po potvrdení Vašej prihlášky bude potrebné sa zaregistrovať na vzdelávacej platforme Rady Európy HELP (https://help.elearning.ext.coe.int/login/signup.php) (vytvorenie užívateľského konta trvá cca 2 minúty, konto treba aktivovať prostredníctvom potvrdzujúceho e-mailu). Na základe registrácie budú účastníci priradení do uzavretej skupiny na platforme HELP.

    V prípade otázok kontaktujte odbor medzinárodných vzťahov SAK (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 911 175 387).  Viac informácií o vzdelávacej platforme Rady Európy nájdete na https://help.elearning.ext.coe.int/

    zdroj: SAK