Dobropis - definícia
Dobropis je účtovný doklad, ktorý sa vystavuje ako oprava pôvodnej faktúry. Používa sa najmä na zníženie hodnoty pôvodnej faktúry, či už z dôvodu chybnej fakturácie, vrátenia tovaru, poskytnutia dodatočnej zľavy alebo iných opráv.
Dobropis v legislatíve ako pojem nenájdeme. Oficiálne sa nazýva oprava základu dane pri dodaní tovaru alebo služby, upravuje § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH. Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví, ak dôjde k:
úplnému alebo čiastočnému zrušeniu dodávky tovaru alebo služby, alebo ak dôjde k úplnému alebo čiastočnému vráteniu dodávky tovaru,
zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti. Ide napr. o poskytnutie rôznych zliav, bonusov, množstevných rabatov poskytnutých po vzniku daňovej povinnosti v závislosti od splnenia dohodnutých zmluvných podmienok medzi predávajúcim a kupujúcim,
zvýšeniu ceny tovaru alebo služby.
Rozdiel medzi pôvodným základom dane a pôvodne priznanou daňou a opraveným základom dane a opravenou daňou sa uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol vystavený doklad o oprave základu dane - oprava základu dane sa nezahŕňa do dodatočného daňového priznania. Toto platí, keď je povinnosť platiť daň na strane dodávateľa.
Ak je povinnosť platiť daň na strane príjemcu tovaru alebo služby, oprava sa uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom príjemca dostal doklad o oprave základu dane. Ak sa pri oprave základu dane nevystavuje doklad, rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou sa uvádza v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom nastala skutočnosť vedúca k oprave základu dane.
Kto nemusí opraviť základ dane - dodávateľ je povinný opraviť pôvodný základ dane a pôvodnú daň, ak nastanú vyššie uvedené skutočnosti, s výnimkou podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH. Podľa tohto ustanovenia platiteľ dane nemusí opraviť základ dane a daň, ak zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi dane, za predpokladu, že sa na tomto postupe obe strany písomne dohodli. Platiteľ dane môže takúto dohodu uzatvoriť len vtedy, ak je odberateľ platiteľom dane podľa zákona o DPH.
Dobropis a jeho náležitosti
Dobropis musí obsahovať všetky zákonom predpísané náležitosti, podobne ako faktúra. Podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona. Za faktúru sa považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje - tzv. dobropis.
Medzi náležitosti faktúra patria najmä:
meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jej identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar alebo službu dodala,
meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,
číslo faktúry,
dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná alebo platba prijatá,
dátum vyhotovenia faktúry,
množstvo a druh dodaného tovaru alebo služby,
základ dane pre každú sadzbu dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
uplatnenú sadzbu dane alebo oslobodenie od dane,
výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
Na dobropise je potrebné uviesť aj informácie ako pôvodné číslo faktúry a slovné označenie “dobropis”.