Tehotenstvo a práca môžu byť náročnou kombináciou, preto je dôležité, aby budúce mamičky poznali svoje práva a povinnosti v zamestnaní. Zákonník práce poskytuje tehotným ženám špeciálnu ochranu, ktorá im zabezpečuje stabilitu v zamestnaní, bezpečné pracovné podmienky a nárok na viaceré benefity. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové aspekty práv tehotných zamestnankýň – od oznámenia tehotenstva zamestnávateľovi, cez zákaz výpovede, až po úpravu pracovných podmienok.
Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi
Podľa § 40 ods. 6) Zákonníka práce sa za tehotnú zamestnankyňu považuje zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Ochranu zo zákona môže žena uplatniť až po predložení lekárskeho potvrdenia o tehotenstve.
To znamená, že zamestnankyňa nie je povinná oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi okamžite po jeho zistení. Avšak, aby mohla využiť právnu ochranu vyplývajúcu zo Zákonnika práce, odporúča sa oznámiť ho čo najskôr.
Prečítajte si aj: Tehotenské – dávka pre budúce mamičky
Zákaz výpovede
Podľa Zákonníka práce je tehotná zamestnankyňa chánená pred výpoveďou.
Zamestnávateľ nesmie dať výpoveď:
-
v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná,
-
keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke,
-
v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu,
-
do skončenia otcovskej dovolenky,
-
v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo
-
keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
Zákaz výpovede sa nevzťahuje na prípady, ak sa zamestnávateľ (alebo jeho časť) zrušuje.
Pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe platí, že zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacou ženou a mužom na otcovskej dovolenke len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, materstvom alebo so starostlivosťou o narodené dieťa, a musí skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
Prečítajte si aj: Skončenie pracovného pomeru
Pracovné podmienky tehotných žien
Tehotné ženy, ženy do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiace matky nemôžu vykonávať prácu, ktorá je pre ne príliš náročná alebo by mohla poškodiť ich zdravie. Existuje zoznam zakázaných prác, ktorý určuje nariadenie vlády č. 272/2004 Z. z., sú nimi napr. práce:
-
vystavujúce zvýšenému atmosférickému tlaku,
-
s biologickými faktormi,
-
s chemickými faktormi,
-
s karcinogénmi,
pri výrobe a spracovaní výbušnín,
vo výškach nad 1,5 m,
-
s nebezpečenstvom vysokého napätia,
-
pri porážke zvierat na bitúnkoch,
-
v priestoroch uzavretých a nedostatočne prevetrávaných nádob a nádrží,
-
pri dezinfekcii a deratizácii priestorov plynmi.
Ak lekár určí, že konkrétna práca ohrozuje zdravie tehotnej ženy, ženy po pôrode alebo dojčiacej matky, nemôže ju zamestnávateľ ďalej nechať vykonávať túto prácu.
Povinnosti zamestnávateľa sú nasledovné:
-
ak tehotná žena robí zakázanú prácu alebo prácu nebezpečnú pre jej zdravie, zamestnávateľ je povinný upraviť jej pracovné podmienky,
-
ak vyššie uvedené nie je možné, musí ju preradiť na inú vhodnú prácu s rovnakým platom. Ak takú prácu nenájde, po dohode ju môže preradiť aj na inú pozíciu,
-
ak by na novej pozícii dosiahla nižší zárobok, dostane vyrovnávací príspevok, aby neprišla o časť príjmu.
Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.
Všetky tieto pravidlá platia nielen pre tehotné ženy, ale aj pre ženy do 9 mesiacov po pôrode a dojčiace matky.
Nočná práca podľa § 98 Zákonníka práce sa nevylučuje, avšak zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci, ak o to požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena.
Tehotná žena má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Na pracovné voľno s náhradou mzdy pri narodení dieťaťa má zamestnanec na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť.
Prečítajte si aj: Materské
Žiadosť o kratší pracovný čas alebo úpravu pracovného času
Zamestnávateľ musí pri plánovaní pracovných zmien prihliadať na potreby tehotných žien, rodičov a ľudí starajúcich sa o deti.
Ak tehotná žena alebo rodič, ktorý sa stará o dieťa do 15 rokov, požiada o skrátenie pracovného času alebo inú úpravu pracovného režimu, zamestnávateľ je povinný mu vyhovieť – pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Ak žiadosť zamietne, musí to písomne odôvodniť.
Ak rodič starajúci sa o dieťa do 8 rokov chce pracovať z domu (home office) alebo ako telepracovník, zamestnávateľ mu musí poskytnúť písomnú odpoveď s vysvetlením, prečo jeho žiadosti nevyhovel.
Práca nadčas a pracovná pohotovosť
Tehotné ženy, rodičia detí do 3 rokov, osamelí rodičia starajúci sa o dieťa do 15 rokov môžu pracovať nadčas iba ak s tým súhlasia. Pracovnú pohotovosť môžu mať len na základe dohody.
Prečítajte si aj: Nárok na dovolenku po skonćení materskej
Prestávky na dojčenie
Zákonník práce definuje dojčiacu zamestnankyňu ako zamestnankyňu, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o tejto skutočnosti.
Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.
Matke patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny.
Ak pracuje dojčiaca zamestnankyňa po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.
Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.
Záver
Poznanie pracovných práv počas tehotenstva je kľúčové pre ochranu zdravia matky aj dieťaťa a zároveň pre udržanie pracovnej stability. Slovenská legislatíva poskytuje tehotným ženám širokú ochranu, vrátane zákazu výpovede, úpravy pracovných podmienok a nároku na prestávky na dojčenie. Ak ste tehotná zamestnankyňa, neváhajte sa oboznámiť so svojimi právami a v prípade potreby sa obráťte na svojho zamestnávateľa alebo odborníka.