Cyprus nebude príkladom pre riešenie bankových problémov v krajinách Eurozóny

Záchranný plán pre Cyprus, ktorý okrem iného predpokladá stratu časti nepoistených bankových vkladov investorov, nebude modelom pre riešenie bankových problémov aj v ďalších krajinách eurozóny. Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem poopravil svoje pôvodné vyhlásenie, ktoré vyvolalo okrem pádu akciových trhov aj pád eura oproti americkému doláru.

Redakcia 27. 03. 2013 3 min.
    Bank of Cyprus Bank of Cyprus PENonline.sk

    K reštrukturalizácii bánk budú musieť podľa šéfa Euroskupiny prikročiť aj ďalšie krajiny eurozóny, a to najmä tie, v ktorých bankový systém rastie rýchlejšie ako ekonomika, tak ako sa to stalo na Cypre. Dijsselbloem, ktorý je holandským ministrom financií, to uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters a v liste pre Financial Times. Ak bude nejaká banka ohrozená, naša prvá otázka by mala znieť: „Čo s tým v banke urobíte? Čo môžete urobiť pre rekapitalizáciu? Pokiaľ banka nebude sama schopná, budeme sa rozprávať s akcionármi a veriteľmi a požiadame ich o príspevok na rekapitalizáciu, a keď to bude nutné, aj držiteľov nepoistených vkladov,“ povedal pôvodne šéf Euroskupiny.

    Na otázku, čo by mohol nový prístup znamenať pre krajiny s vysokým podielom bankového sektoru na ekonomike ako napríklad Luxembursko a Malta, alebo pre krajiny s problematickými bankami ako Slovinsko, Dijsselbloem povedal, že budú musieť veľkosť bánk obmedziť. „Znamená to, že to musia riešiť skôr, ako sa dostanú do problémov,“ dodal.

    Po niekoľkých hodinách sa pokúsil svoje vyhlásenia zmierniť. „Cyprus je zvláštny prípad s neobyčajnými výzvami," uviedol Dijsselbloem, Toto vyhlásenie malo jeho pôvodný rozhovor s agentúrou Reuters a Financial Times upresniť. „Makroekonomické adaptačné programy sú pre postihnuté krajiny šité na mieru a nebudú využívané ako modely či predlohy.“

    Záchranný plán pre Cyprus, ktorý ministri financií eurozóny schválili v pondelok ráno, predpokladá rozsiahlu reštrukturalizáciu a zatváranie cyperských bánk, obmedzenie finančného sektoru na ostrove a postihnutie veľkých vkladov a veriteľov bánk. Nepoistené vklady v najväčšej banke Bank of Cyprus budú zmrazené, pokiaľ banka neprejde reštrukturalizáciou a potrebný kapitál sa odčerpá z vkladov nad 100 000,- EUR.

    Cyperské banky zostanú zatvorené do štvrtka

    Cyperské ministerstvo financií prekvapilo všetkých vyhlásením, že cyperské banky zostanú zatvorené až do štvrtka. Pôvodný plán počítal s tým, že väčšina bánk bude znovu otvorená už v utorok. Banky na Cypre sú kvôli finančnej kríze zatvorené už 11 dní. Pôvodne mala väčšina bánk podľa centrálnej banky otvoriť už v utorok, až do štvrtka mali zostať zatvorené iba dve najväčšie banky, a to Laiki a Bank of Cyprus, ktoré by sa mali zlúčiť do jednej.

    Podľa listu denníku Kathimerini nemajú pre znovu otvorené banky platiť žiadne obmedzenia pri výbere vkladov, čo by malo pomôcť rýchlejšej obnove dôvery v cyperský bankový sektor. Situácia sa ale môže zmeniť podľa toho, ako zareagujú majitelia bankových účtov.

    Cyperský minister financií Michael Sarris v utorok uviedol, že veľký vkladatelia v cyperských bankách by mohli v rámci schváleného plánu medzinárodnej pomoci za 10 miliárd eur stratiť v skutočnosti takmer 40 % svojich vkladov.