Marek Gombita, I.D.C. Holding
Spoločnosť I.D.C. Holding nadviazala na dedičstvo podnikov Pečivárne Sereď a Figaro Trnava a transformovala ich prostredníctvom investícií a modernizácií tak, že fungujú ešte úspešnejšie a efektívnejšie. Do modernizácie investovala spoločnosť za posledných 7 rokoch približne 130 miliónov eur a v súčasnosti preto dosahuje kvalitu najmodernejších prevádzok v potravinárskom priemysle – a to nielen v našom regióne, ale aj v porovnaní so závodmi v západnej Európe. I.D.C. Holding je materskou, výrobnou spoločnosťou so 100% obchodnými dcérskymi spoločnosťami v Čechách, Poľsku a Maďarsku.
Iniciatívy vo finančnom riadení
Spoločnosť I.D.C. Holding prešla v posledných rokoch veľkými zmenami, ktoré zastrešoval práve Marek Gombita. K jeho významným iniciatívam a projektom vo finančnom riadení z uplynulého obdobia patrili najmä reštrukturalizácia financovania, fúzia a definovanie nových stratégií, ktoré vyplynuli zo zmeny akcionárskej štruktúry: „Reštrukturalizáciu a fúziu máme úspešne za sebou, no stále ešte pracujeme na realizácii schválených stratégií napr. v oblasti HR a pripravujeme nové stratégie, napr. pred obchod a marketing. Snažíme sa identifikovať rezervy a znižovať náklady naprieč celou firmou, aby sme nemuseli v celej miere preniesť rast vstupných nákladov na ceny našich výrobkov. Okrem iného sa nám podarilo získať zamestnancov z tretích krajín.“
Detailné plánovanie ako priorita
Marek Gombita je v rámci svojej pozície zodpovedný za finančné stratégie ako aj získavanie finančných zdrojov. I.D.C. Holding financuje rozvoj a prevádzku z časti internými zdrojmi, financovanými z vlastného imania, a z časti externými, získanými z finančných trhov a z kapitálových trhov. Ako základ finančného manažmentu Marek Gombita uvádza „detailné plánovanie (dlhodobé aj krátkodobé) a pravidelné vyhodnocovanie plnenia plánu a navrhovania opatrení na korigovanie odchýlok na mesačnej báze prostredníctvom celoskupinového controllingu. Veľký dôraz kladieme na riadenie cash flow a menovú pozíciu, keďže viac ako polovicu výnosov máme v cudzích menách (CZK, PLN, HUF).“ Za najdôležitejšie kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) považuje EBITDA a plnenie kovenantov z úverových zmlúv a emisných podmienok.
Automatizácia a digitalizácia
V posledných siedmich rokoch spoločnosť I.D.C. Holding investovala približne 130 mil. eur do nových automatizovaných výrobných technológií a do digitalizácie zberu dát a spracovania dát. Marek Gombita považuje prínos automatizácie a digitalizácie za nepopierateľný: „Do mojej pôsobnosti patrí aj IT, kde sme definovali riadiace štandardy pre nové výrobné technológie a zabezpečenie prevádzky riadiacich systémov výrobných technológií. Prínosom digitálnej transformácie pre našu spoločnosť je aj automatické vyťažovanie došlých faktúr a ich elektronický obeh a schvaľovanie. Medzi prínosy automatizácie a digitalizácie zaraďujem aj automatický zber dát z výrobných liniek, ktoré nám poskytujú množstvo informácií slúžiacich pre návrh opatrení na zvýšenie kvality a produktivity.“
Rozvoj zamestnancov
Marek Gombita má vo svojej kompetencii aj HR a za základ dobrých vzťahov a dobrého pracovného výkonu považuje otvorenosť a motiváciu. „Snažíme sa v spoločnosti vytvoriť pre našich zamestnancov prostredie, ktoré by ich motivovalo aj stabilitou a istotou pracovného prostredia, prácou na nových projektoch, možnosť interného postupu či značnou mierou „slobody“ pri práci v zmysle podávania návrhov, hľadania riešení. Spokojnosť zamestnancov zisťujeme aj prostredníctvom anonymného prieskumu spokojnosti a pravidelným ročným hodnotením.“
Za jedno z opatrení, ktoré podporuje nízku fluktuáciu v manažmente považuje Marek Gombita plán nástupníctva. „Plán nástupníctva vychádza napr. i z pravidelného ročného hodnotenia, kde ako vedúci zamestnanec zisťujem potenciál zamestnanca a zároveň má zamestnanec možnosť vyjadriť svoje záujmy. Na základe vzájomnej dohody nastavujeme i prípadné rozvojové a vzdelávacie aktivity.“
Snaha o trvalú udržateľnosť
V spoločnosť I.D.C. Holding v súčasnosti prebiehajú diskusie na tému strategického zastrešenia environmentálnych, sociálnych a riadiacich kritérií (ESG) ako aj trvalej udržateľnosti. Marek Gombita však zdôrazňuje, že „spoločnosť venuje pozornosť ochrane životného prostredia a trvalej udržateľnosti napr. minimalizovaním nespracovateľného odpadu, bezobalovou manipuláciou so surovinami, maximálnym využívaním vratných obalov, znižovaním energetickej náročnosti budov a výrobného procesu a mnoho ďalších.“