Boj proti diváckemu násiliu

Nedávno sa v Akadémii PZ v Bratislave konala medzinárodná konferencia venovaná boju proti diváckemu násiliu. So skúsenosťami s extrémizmom a násilím na športových a iných podujatiach sa prišli podeliť zahraniční experti, tiež najvyšší zástupcovia Prezídia PZ, pracovníci  Generálnej prokuratúry SR, Slovenského futbalového zväzu , Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Národného centra prevencie sociálnej patológie, SIS, Ústavu verejného práva, paneurópskej vysokej školy Únie ligových klubov.

Redakcia 02. 12. 2013 3 min.
    Divácke násilie Divácke násilie Football stadium from 4freephotos.com

    Konferencia proti diváckemu násiliu

    Agresívne správanie športových chuligánov, ku ktorému dochádza na športoviskách, má za posledné roky stúpajúcu tendenciu. Zámerom účastníkov tejto konferencie bola výmena skúseností a poznatky z teórie a praxe v oblasti diváckeho násilia, prehodnotenie  postupy zásahov proti fanúšikom, zastavenie nárastu násilia a zároveň snaha o vytvorenie podmienok pre medzinárodnú spoluprácu v danej problematike.Divácke násilie je negatívnym fenoménom, ktorý znamená významné narušenie verejného poriadku a výrazne vplýva na celú spoločnosť. Táto konferencia sa konala predovšetkým ako odozva na rast násilia najmä na futbalových zápasoch.

    Šport ako miesto pre extrémizmus

    Mnohí z nás dnes s obavami púšťajú svoje deti na futbalové zápasy slovenskej ligy. Mnohokrát sme už boli svedkami fyzického násilia a výtržníctva na našich futbalových štadiónoch. Väčšinou sa obeťami stávajú slušní futbaloví fanúšikovia , ktorí ešte stále vnímajú futbal a šport ako jeden z druhov relaxu. Divácke násilie však nie je len o fyzickej ujme na zdraví ale aj o poškodzovaní majetku.  Príčin vzniku diváckeho násilia môže byť viacero - prejavovanie agresívneho správania fanúšikov v súvislosti s možnosťou ovplyvniť výsledok športového diania, konanie pod vplyvom alkoholu, anonymita fanúšikov. Na Slovensku máme špeciálny zákon , ktorý nám upravuje organizovanie športových podujatí - zákona č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. Súčasná platná právna úprava nepozná pojem „trestný čin diváckeho násilia“.

    Tresty a ochranné opatrenia, ktoré sú právnym následkom spáchaného trestného činu alebo činu inak trestného, alebo priestupku, neodrádzajú fanúšikov športových podujatí od protiprávneho konania. Zdá sa, že žiadaný efekt nepriniesli ani kamery na futbalových štadiónoch. Aj keď kamery zachytia výtržníkov, tak je problém s ich identifikáciou, nakoľko mnohí z nich sú  často zamaskovaní v kuklách alebo si kryjú tváre šálmi. Po svojom sa s chuligánmi vysporiadali napríklad v Anglicku. Zníženie chuligánskych výčinov  v Anglicku kopíruje krivku zvyšovania cien vstupného. Ak si chcete zakúpiť niektorú z celoročných permanentiek, počítajte s cenami, ktoré presahujú tisíc libier. S problémom násilia na našich štadiónoch sa nebude dať úspešne bojovať pokiaľ sa nezačne problém riešiť na úrovni usporiadateľov ale i štátu.

    Prísnejšie kontrolovanie a postihovanie usporiadateľov za  neschopnosť zabezpečiť poriadok a bezpečnosť na štadiónoch a kroky štátu na účinnejšie a cielenejšie postihovanie páchateľov násilia na športových podujatiach, to sú hlavné recepty ako dostať náš futbal na takú úroveň, aby  sa ľudia nebáli chodiť na tento inak veľmi obľúbený šport na Slovensku. Stojí prinajmenšom za zamyslenie, prečo by sa z daní slušných a pracujúcich ľudí mali byť hradené megalomanské a drahé policajné zásahy proti chuligánom na súkromných akciách, ktorými futbalové zápasy jednoznačne sú.