
Redakcia

OČR jasne a zrozumiteľne – I. časť
Ak sme mali pred niekoľkými mesiacmi pocit, že život je hektický, tak v súčasnosti ho možno prirovnať k húsenkovej dráhe. Pri starostlivosti o deti to platí dvojnásobne, pretože núdzový stav priniesol aj zatvorenie škôl či škôlok. Mnohí rodičia tak museli ostať s deťmi doma. Štát sa preto rozhodol kompenzovať možný výpadok príjmu domácností zmenou v ošetrovnom. V tomto článku sa preto budeme venovať jej praktickému uplatneniu v bežnom živote rodiča či iného člena rodiny.

Slovenská republika pred ESĽP ako intervenujúci štát
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodoval o údajnom porušení základných ľudských práv v prípade dvoch občanov Sýrie aj s ich maloletými deťmi, proti Belgicku. Pozrite sa s nami na skutkový stav aj rozhodnutie vo veci, ako aj na to, akú úlohu v konaní zohrala Slovenská republika.

Medzinárodná súťaž pre advokátskych koncipientov
Staňte sa súčasťou súťažného tímu zahraničných advokátskych koncipientov, spoznajte nových ľudí a získajte cenné skúsenosti. Ako na to? Zistite to v článku!

Najnovšie verdikty Ústavného súdu SR
Včera, dňa 29. apríla, zasadalo plénum Ústavného súdu SR. Na tomto nevrejnom zasadnutí súd vydal viacero rozhodnutí, prehľad ktorých prinášame v článku nižšie.

Dočasná ochrana podnikateľa - najčastejšie otázky
Sekcia civilného práva MS SR pripravila prehľad najčastejšie kladených otázok v súvislosti s dočasnou ochranou podnikateľov počas výskytu ochorenia Covid-19.

Advokátske skúšky po skončení pandémie
Mnoho študentov získalo možnosť absolvovať skúšky online formou. Ako to bude so skúškami nádejných advokátov? Slovenská advokátska komora vydala stanovisko. Prečítajte si ho v texte nižšie.

Advokát vyhlásil, že by homosexuála nikdy nezamestnal
Homofóbne vyhlásenia predstavujú diskrimináciu v zamestnaní a povolaní. Musí ich však urobiť osoba, ktorá je alebo môže byť vnímaná ako osoba, ktorá má rozhodujúci vplyv na náborovú politiku určitého zamestnávateľa. Takto rozhodol Súdny dvor v jednom zo svojich najnovších rozhodnutí. Uviedol tiež, že v takom prípade môže vnútroštátne právo stanovovať, že združenie má právo podať žalobu o náhradu škody, aj keď v prípade nie je identifikovateľná žiadna poškodená osoba.

Stanovisko SAK k programovému vyhláseniu vlády
Vláda SR predstavila v nedeľu, 19. apríla 2020, svoj nový vládny program. Veľká časť programu sa dotýka právnych oblastí, akými sú legislatívny proces, rekodifikácia právnych predpisov, ako aj justícia, či prokuratúra. K programovému vyhláseniu sa vyjadrila aj Slovenská advokátska komora, ktorej vyjadrenie prinášame v článku nižšie.