
Redakcia

Cyprus nepríde o značku daňový raj, neschválil zákon o zdanení vkladov v bankách
V cyperskom parlamente sa nenašiel ani jeden poslanec, ktorý by podporil vládny návrh zákona na zdanení vkladov v bankách. Cyprus tak neprijal hlavnú podmienku na získanie pomoci 10 miliárd eur a hrozí mu bankrot.

Nezabudnite na pozastavené živnosti pred 01. júnom 2010
Viacerí podnikatelia, ktorí podnikajú na základe žinostenského oprávnenia, využili alebo stále využívajú možnosť pozastavenia živnosti. Dôvody pre takýto krok sú rôzne, či už je to dočasné zamestnanie sa, alebo vykonávanie činnosti vrámci iného subjektu alebo v inej podnikateľskej forme. Podnikatelia by však nemali zabudnúť na novelu žinostenského zákona z roku 2010, ktorá podstatným spôsobom zmenila trvanie a povinnosti v prípade pozastavenia živnosti.

Koľko majú tí Rusi uložených peňazí na Cypre?
Európska únia sa chystá zachraňovať Cyprus a tým jej vzniká mandát na direktívne pôsobenie na Cyprus, ktorý sa tak musí prispôsobiť určitým požiadavkám Európskej únie, predovšetkým v oblasti daní a finančných tokov. Aj samotní Cyperčania sa musia podieľať osobitným odvodom na vklady na bankových účtoch vo výške 6,75%, resp. 9%. V médiách sa však v súvislosti so záchranou Cypru objavili informácie, že zachraňujeme ruských milionárov, ktorí tam majú uložené vysoké finančné sumy. Pozrieme sa sčasti na túto problematiku v tomto krátkom spravodajskom článku.

ŠTATISTIKA Ústavného súdu SR vo veciach porušenia základných za mesiac február 2013
Pravidelnou činnosťou Ústavného súdu Slovenskej republiky je od roku 2010 aj štatistická činnosť, ktorú realizuje v záujme zvýšenia efektívnosti výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky v konaní o sťažnostiach fyzických osôb a právnických osôb (konkrétna kontrola ústavnosti) v kauzálnej súvislosti s princípom prezumpcie zavineného konania štátom (všeobecných súdov a orgánov činných v trestnom konaní) vrámci rovnomenného projektu.

Afganistan – budúce útočisko veľkých investorov
Nedávne informácie o odsune vojsk NATO z Afganistanu vyvoláva niekoľko otáznikov ako to bude s Afganistanom vyzerať po roku 2014. Aktuálne stojí Afganistan pred ťažkou úlohou a tou je určenie si svojho vlastného osudu. Od útoku NATO sa ekonomická situácia kontinuálne zlepšuje, je však otázne do akej miery to dokáže pritiahnuť veľké zahraničné investície a celkovo tak zvýšiť dramatickejšie životnú úroveň samotných obyvateľov Afganistanu. Pozrime sa preto na to ako sa situácia v Afganistane zmenila od roku 2001, kedy NATO začalo s ofenzívou v Afganistane a ako to vyzerá s ekonomickou situáciou v krajine v súčasnosti.

Čína vs. Japonsko a spor o súostrovie Senkaku
V otázke čínsko-japonských vzťahov priťahuje pozornosť čoraz viac neutíchajúci spor o súostrovie Senkaku, skupinu piatich malých neobývaných ostrovov a troch skál vo Východočínskom mori. Celý spor sa týka otázky, komu patrí súostrovie Senkaku a kto si môže nárokovať suverenitu nad týmto územím. Územie ostrovov je síce neobývané, no nachádzajú sa na jeho teritóriu bohaté náleziska ropy a zemného plynu, čo viedlo k vyvolaniu diplomatickej bitky medzi dvoma ázijskými veľmocami, Japonskom a Čínou.

Euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny
Euro má konkurenciu, vo svojej podstate neočakávanú a svojim spôsobom aj ilegálnu. Táto nová mena sa volá „bitcoin“. Bitcoin vzniká na tisíckach počítačov, decentralizovane na internete. Dá sa konštatovať, že predstavuje tak určitý druh anarchistických peňazí. Táto mena by však mohla byť začiatkom úplne novej éry.

Nové občianske procesné právo v 3 samostatných kódexoch už v roku 2015
Odbornú ako aj laickú verejnosť už dlhšiu dobu trápi otázka efektívnosti, rýchlosti a správnosti fungovania občianskeho súdneho konania. Vo všeobecnosti je možné povedať, že súčasná právne úprava je už dávno nedostačujúca a vyžaduje veľa systematických zmien. Z tohto dôvodu pristúpilo Ministerstvo spravodlivosti SR k vytvoreniu celkovej novej koncepcie občianskeho procesného práva, ktorá by malo reflektovať aktuálne požiadavky na fungovanie súdneho systému.