
Redakcia

Spoločný boj Európskej únie proti daňovým rajom?
Európska únia hľadá už dlhodobo naprieč všetkými členskými štátmi mandát na spoločnú koordináciu v boji proti daňovým rajom. Dôvody sú úplne zrejmé. Podľa daňového komisára Európskej únie Algirdasa Semeta sa vďaka daňovým rajom odčerpá z Európskej únie ročne približne 1 bilión EUR.

EÚ po prvý krát hodnotila súdnictvo v členských krajinách
Niektoré krajiny musia urýchliť reformy zamerané na zefektívnenie riešenia občianskych a obchodných vecí. Fungujúce súdnictvo je kľúčovým faktorom z hľadiska prilákania zahraničných investícií a podnikov. Takto vyzerá aktuálne zhrnutie hodnotenia súdnictva, ktoré v týchto dňoch zverejnilia Európska komisia.

Nemecko je lídrom eurozóny
Podľa nedávnej správy OECD sa ekonomická situácia na celom svete postupne zotavuje z ekonomickej krízy, výnimkou ostáva eurozóna. Jedinú svetlú výnimkou spomedzi významnejších štátov eurozóny predstavuje jej najsilnejší motor – Nemecko. Podľa OECD, súčasné problémy Cypru, stále nezažehnaný bankrot Grécka a nelichotivá ekonomická situácia v Španielsku spôsobujú, že sa eurozóna fakticky rozdeľuje.

Cyprus nebude príkladom pre riešenie bankových problémov v krajinách Eurozóny
Záchranný plán pre Cyprus, ktorý okrem iného predpokladá stratu časti nepoistených bankových vkladov investorov, nebude modelom pre riešenie bankových problémov aj v ďalších krajinách eurozóny. Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem poopravil svoje pôvodné vyhlásenie, ktoré vyvolalo okrem pádu akciových trhov aj pád eura oproti americkému doláru.

Exekútorov a exekúcie čakajú nové zmeny
Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo informácie o pripravovanej novele exekučného poriadku, ktoré sa majú výrazným spôsobom dotknúť samotných exekútorov ako aj vedenia exekúcie.

Kým Európa zachraňuje Cyprus, Čína dobýva Afriku
Ministri financií členských štátov Eurozóny pred niekoľkými hodinami schválili dohodu o záchrannom balíku pre Cyprus, čím zabránili bankrotu tejto stredomorskej krajiny. Najnovšia informácia, ktorá len potvrdzuje trend posledných rokov, že kým v Európe sa zachraňuje, nedávne čísla z inej časti zemegule, z Afriky ukazujú, že vplyv Číny v tomto regióne kontinuálne rastie.

Nemci sú chudobní v porovnaní s Talianmi či Španielmi, tvrdí Nemecká centrálna banka
Čistý majetok nemeckých domácností je v priemere oveľa nižší ako talianských alebo španielských domácností. K tomuto prekvapivému záveru dospela vo svojej štúdii Nemecká centrálna banka, a to aj napriek tomu, že Nemecko patrí medzi ťahúnov európskeho hospodárstva. Ako hlavný dôvod uviedla, že Nemci vlastnia výrazne menej nehnuteľností ako Taliani či Španieli. Závery Nemeckej centrálnej banky vyznievajú paradoxne, pokojne môžme povedať aj smiešne, nakoľko krajiny ako Taliansko a Španielsko bojujú s vážnymi dopadmi ekonomickej krízy.

Deficity štátnych rozpočtov Nemecka od finančnej krízy alebo Nemecko ako náš vzor
Na stránkach nemeckej vlády www.bundesregierung.de je možné nájsť článok k štátnemu rozpočtu Nemecka pre rok 2014 podľa ktorého plánuje Nemecko už v roku 2014 dosiahnuť štrukturálne vyrovnaný štátny rozpočet a od roku 2015 by mal štátny rozpočet byť v čiernych číslach. Ako však Nemecko zápasilo s deficitmi štátnych rozpočtov počas obdobia krízy od roku 2008, na to sa pozrieme v tomto krátkom spravodajskom príspevku.