
Redakcia

Pirátska scéna a súmrak služby Ulož.to?
Internetové služby Uložto.sk a Uložto.cz patria k inventáru slovenského a českého kyberpriestoru a svojim užívateľom poskytujú legálne aj ilegálne služby už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Hoci ide o “predpotopný“ projekt domácej proveniencie, pre českých a slovenských užívateľov je nepochybne atraktívny. Ak máte slabosť pre pirátske stránky a chcete uploadovať dáta chránené autorským právom, ste na správnom mieste.

Ani chlapec ani dievča - Nemecko pozná právne tretie pohlavie
Nemecko v týchto dňoch urobilo prevratný krok k liberalizácii spoločnosti. Stalo sa prvou krajinou v rámci Európy, ktorá začína uznávať okrem muža a ženy aj tretie pohlavie. Bolo by niečo podobné možné aj na Slovensku?

Rozsudok ESĽP: Novinár Soltész proti Slovenskej republike
Európsky súd pre ľudské práva 22. októbra 2013 vyhlásil rozsudok v prípade Soltész proti Slovenskej republike. Samotný spor má začiatky v roku 2003 a rozhodovali o ňom už vnútroštátne súdy na úrovni okresného a krajského súdu v Prešove a ústavného súdu v Košiciach. V čom sa odlišuje právne posúdenie slovenských súdov od právneho posúdenia v rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva?

Proces s českým pirátom. Precedens alebo zmätok?
Keď sedemnásťročný študent spustil internetovú službu cinemaworld.biz, určite netušil, aký rozruch spôsobí. Na stránke boli umiestnené odkazy na filmy a televízne seriály (embedované videá) a odkazy na torrentové indexy. Nepočítal však s tým, že takýto postup, ktorý je napríklad na Slovensku legálny, český autorský zákon zakazuje a zároveň ho český trestný zákon kvalifikuje ako trestný čin porušovania autorského práva.

Voľby do VÚC dopadli podľa očakávaní
Tento víkend sa uskutočnili v poradí štvrté voľby do vyšších územných celkov v samostatnej ére Slovenska. Volebná účasť asi nikoho neprekvapila a len opäť ukázala, že ľudia sa s VÚC nevžili, a že v budúcnosti bude potrebná nejaká zmena. Práve však na voľbách do VÚC si môžeme ukázať prečo je 50% kvórum pri referende tak dôležitým inštitútom. Nízka účasť vytvára vyššie šance pre neštandardné a diskutabilné strany a kandidátov, ktoré sa tak môžu dostať k moci aj bez toho, aby ich volila kritická masa obyvateľstva.

EÚ poskytne 200 miliónov na podporu zamestnanosti mladých ľudí
Téma nezamestnanosti mladých ľudí dominuje naprieč celou Európou. Diskusia na európskej úrovni má vyvrcholiť v utorok 12. novembra, kedy sa uskutoční európsky summit, pod záštitou francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, na ktorom chce francúzsky prezident predstaviť iniciatívu týkajúcu sa zamestnávania mladých ľudí.

Negatívne kampane na internete a server Tumblr.com
V súčasnosti sa čoraz častejšie stretávame s využívaním negatívnych kampaní na internete na poškodzovanie súkromných záujmov neraz aj za cenu explicitného porušovania právnych noriem. Nejde však o legálnu volebnú kampaň alebo o komerčnú mediálnu komunikáciu podľa zákona o reklame. Ak „marketér“ pri negatívnej kampani prekročí zákonné mantinely s použitím internetu, dopustí sa civilného deliktu alebo začne páchať počítačovú kriminalitu (priestupky alebo trestné činy). Dezinformačné postupy v biznise alebo v politike môžu byť veľmi účinné, ak sa šíria vo vhodnom formáte prostredníctvom internetu alebo sociálnych sietí.

Ľudia podceňujú silu volieb do VÚC
Voľby do VÚC sa radia medzi druhy volieb s najnižšou účasťou občanov Slovenska. V posledných voľbách do vyšších územných celkov prišlo k urnám len žalostných 20% občanov, pričom posledné voľby do VÚC nás vyšli na 8,4 milióna EUR. Slovensko má v súčasnosti osem vyšších územných celkov. Občania predsedov samosprávnych krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev volia od roku 2001.