
Redakcia

Stretli ste sa s nezákonným zaistením? Ako obstál ruský občan Khizri Akhadov žalujúci Slovensko práve pre nezákonné zaistenie pred ESĽP?
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil utorok 28. januára 2014 rozsudok v prípade Khizri Akhadov proti Slovenskej republike. Ide o ruského občana, ktorý žalobou napadol zákonnosť svojho zaistenia. Čo predchádzalo tejto žalobe a ako sa s ňou vyrovnal ESĽP?

Vyšetrovanie útoku v Nitre alebo prečo nie sú útočníci vo väzbe?
Na Slovensku sa v poslednej dobe častejšie skloňujú slová ako neonacizmus, extrémizmus a násilie. Okrem už známej skutočnosti, ktorou je výsledok župných volieb v Banskobystrickom kraji, môžeme v týchto dňoch pozorovať ostro sledovanú kauzu útoku neonacistov v Nitre. Napriek tomu, že útok sa stal ešte minulý rok v októbri samotné obvinenie padlo až koncom januára 2014. Prečo?

Dávka v hmotnej núdzi pre rok 2014
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo zmeny platné pre rok 2014 v poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi s čím súvisí aj zmena výšky a podmienky získania dávky v hmotnej núdzi. Dôvodom zmien bola potreba vyššej adresnosti a spravodlivejšej podpore tých ľudí, ktorí si vlastným pričinením nemôžu alebo nevedia zabezpečiť príjem vlastnou pracovnou činnosťou. Kedy sa osoba dostane do hmotnej núdze a na akú pomoc má nárok? V akej výške a za akých podmienok sa vypláca dávka v hmotnej núdzi v roku 2014?

Problémový zákon o kolektívnom vyjednávaní: Je Richterova novela protiústavná?
Zákon o kolektívnom vyjednávaní už vo svojej podstate predstavuje politikum. Posledná novela z dielne ministra práce Jána Richtera a vládnej strany Smer-SD však vyvolala protesty nielen v opozičných kruhoch, ale aj podnikateľské kruhy, zahraničných investorov a šesť zahraničných obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku. V čom je táto novela iná a horšia než ostatné vládne návrhy zákonov?

Ústavný súd zrušil Sulíkove úspory: „Svojvoľné“ znižovanie platov sudcov je protiústavné!
Keď v roku 2010 vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) v rámci balíčka úsporných opatrení predložil návrh novely Zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, určite netušil, aký ohlas jeho legislatívny počin vyvolá. „Sulíkova novela“ sa okrem iných opatrení dotkla platov sudcov tým, že im základný plat jednoducho znížila o 15% od 1. januára 2011.

Nový spôsob výberu dane z motorových vozidiel z dielne Ministerstva financií
Ministerstvo financií pripravuje v súčasnosti nový spôsob výberu a tiež prerozdeľovania dane z motorových vozidiel. Hlavným cieľom rezortu je zmeniť aktuálne nastavenie dane od roku 2015 tak, aby bolo čo možno najvýhodnejšie pre všetky zúčastnené strany, t.j. pre podnikateľov pôsobiacich v oblasti dopravy, vyššie územné celky a tiež štát. Daň z motorových vozidiel by mala byť podľa nového systému príjmom štátneho rozpočtu.

Antidiskriminačná žaloba Rómky Márie Vaškovej
V najbližších dňoch na Okresnom súde Košice II pokračuje konanie o antidiskriminačnej žalobe Márie Vaškovej voči svojmu bývalému zamestnávateľovi, Bytovému podniku mesta Košice (ďalej len „BPMK“). Spor vznikol ešte v roku 2011, keď sa sťažovateľka cítila byť ponižovaná a diskriminovaná na pracovisku pre svoju príslušnosť k rómskemu etniku. Pôvodne bezvýznamný pracovnoprávny spor sa môže stať akýmsi „precedensom“ a účastníkom pracovnoprávnych vzťahov okrem výstrahy ponúka aj morálne ponaučenie.

Rozsudok vo veci „lykožrútov“, Mikuláš Vareha dostal trest 11 rokov nepodmienečne
Špecializovaný trestný súd dňa 23. 1. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý sa „preslávil“ fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové alebo poľné bažanty na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Koľko mu súd uložil rokov vo výkone trestu odňatia slobody a v akej výške bude musieť zaplatiť svoj peňažný trest?