
Redakcia

Princípy dobrej správy v rozhodnutiach súdov
Základným právnym rámcom, ktorý upravuje dobrú správu je odporúčanie CM/Rec (2007) Výboru ministrov členských štátov Rady Európy z 20. júna 2007 o dobrej verejnej správe. Súkromné osoby majú právo, aby orgány verejnej správy konali v súlade s princípmi, na základe ktorých sú vybudované. Aj v súčasnej judikatúre možno badať, že súdy čoraz viac odkazujú na tieto princípy.

Európsky súd pre ľudské práva a jeho nové podmienky pre podanie sťažnosti
Odo dňa 1. januára 2014 nadobudlo účinnosť nové znenie pravidla 47 Rokovacieho poriadku Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorým boli zavedené prísnejšie podmienky pre podávanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva. Za akých podmienok môže sťažovateľ podať sťažnosť na ESĽP a ako sa zmenili podmienky podávania sťažností?

Ústavný súd a jeho rozhodovacia činnosť za rok 2013
Ústavný sud SR zverejnil informácie o tom, v koľkých sťažnostiach fyzických a právnických osôb rozhodoval a následne nálezom potvrdil porušenie práva sťažovateľa v roku 2013. Vysoký počet nálezov v uplynulom roku 2013 potvrdzuje, že prieťahy v súdnom konaní stále patria ku kľúčovým problémom slovenského súdnictva. Ako to teda v konečnom sumáre vyzerá?

Podľa správy Európskej komisie je korupcia na Slovensku samozrejmosťou
Európska komisia po prvýkrát zverejnila správu o korupcii v členských štátoch EÚ. Správa obsahuje informácie o tom, ako respondenti vnímajú korupciu vo svojom štáte a takisto obsahuje aj odporúčania, ktoré by mohli eliminovať korupčné správanie. Slováci vnímajú samotnú korupciu omnoho výraznejšie ako inde v Európskej únii. Vedeli ste, že ak neohlásite orgánom činným v trestnom konaní korupčné správanie iného sám spáchate trestný čin?

Podľa správy Európskej komisie je korupcia na Slovensku samozrejmosťou
Európska komisia po prvýkrát zverejnila správu o korupcii v členských štátoch EÚ. Správa obsahuje informácie o tom, ako respondenti vnímajú korupciu vo svojom štáte a takisto obsahuje aj odporúčania, ktoré by mohli eliminovať korupčné správanie. Slováci vnímajú samotnú korupciu omnoho výraznejšie ako inde v Európskej únii. Vedeli ste, že ak napríklad neohlásite orgánom činným v trestnom konaní korupčné správanie iného sám spáchate trestný čin?

Zmeny v zákone o spotrebnej dani z minerálneho oleja
Dňa 12. novembra 2013 bol v Zbierke zákonov uverejnený zákon č. 353/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Cieľom novely je zavedenie nových opatrení, ktoré by mali napomôcť znižovaniu administratívnej záťaže najmä pre registrované a evidované daňové subjekty a tiež minimalizácia daňových únikov pri obchodovaní s pohonnými látkami. Novela nadobudla účinnosť 1. decembra 2013 s výnimkou niektorých bodov čl. I, ktoré nadobudli účinnosť 1. januára 2014, prípadne ju nadobudnú až 1. marca 2014.

Richterova novela v praxi: Socializmus na Slovensku?
Richterova novela je zmenou a doplnením už „bradatého“ a viackrát novelizovaného zákona o kolektívnom vyjednávaní. Vypracoval ju tím právnikov z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pod gesciou ministra Jána Richtera zo Smer-SD, ktorý ju predložil do parlamentu. Richterova novela vyvolala búrku nevôle v radoch opozície a pobúrila tak podnikateľské kruhy, ako aj zahraničných investorov. Hoci zákon vetoval prezident Gašparovič, Národná rada SR ho opätovne schválila absolútnou väčšinou poslaneckých hlasov a inkriminovaná Richterova novela nadobudla účinnosť 1.1. 2014.

Kto a ako zachráni slovenskú „justíciu“?
O sudcovskom stave a vymožiteľnosti spravodlivosti sa na Slovensku popísalo mnoho. Právnu neistotu pociťujú či už občania alebo podnikateľské subjekty. O tom, v akom stave sa nachádza slovenská „justícia“ sa niekoľkokrát prišli presvedčiť aj zástupcovia Európskej únie. Koncom januára 30. 1. 2014 sa stretli na Ministerstve spravodlivosti SR predseda vlády R. Fico a minister spravodlivosti T. Borec a iba pár mesiacov pred voľbami prezidenta našli odpovede na otázku ako zlepšiť vymožiteľnosť spravodlivosti resp. práva a eliminovať marazmus v sudcovskom stave. Čo sa chystajú zmeniť a čím chcú pomôcť súdnej moci?