
Redakcia

Európsky parlament v prvom čítaní schválil povinný systém eCall: o čo vlastne ide?
Európsky parlament na svojom zasadaní 26. 2. 2014 v prvom čítaní schválil nový návrh legislatívy zavádzajúcej povinný systém eCall. Samotný eCall predstavuje formu automatického volania záchranky v každom osobnom vozidle. Ako by to podľa navrhovanej úpravy malo vyzerať? A kedy možno rátať s účinnosťou tejto legislatívnej novinky?

Vybrané zmeny pre podnikateľov v roku 2014
Neustále sa meniaca legislatíva priniesla aj v roku 2014 viaceré zmeny, na ktoré musia podnikatelia pri svojej činnosti pamätať. Firmy a živnostníci pocítia zmeny najmä v oblasti DPH, poistení, dane z príjmu a účtovníctva. V nasledujúcom článku prinášame stručný prehľad troch vybraných zmien: daňovej licencie, zmien týkajúcich sa elektronických registračných pokladníc a aktuálnej výšky odvodov pre živnostníkov.

„Kráľ Zemplína“ Vareha dostal definitívny verdikt: 11 rokov natvrdo.
Najvyšší súd Slovenskej republiky dňa 27. 2. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu známeho fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové, poľné bažanty a pod., na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Ako rozhodol Najvyšší súd SR a akú výšku škody spôsobil tzv. kráľ Zemplína svojim protiprávnym konaním?

Kto z koho II: V spore o pozemky pod bývalými Východoslovenskými železiarňami vyhráva mesto Košice
Už bezmála sedemnásť rokov trvajú súdne ťahanice medzi maličkou obcou Sokoľany, okrese Košice okolie a mestom Košice o pozemky pod priemyselným areálom U.S. Steel Košice. Hoci v poslednom čase právnici mesta Košice prešli do ofenzívy, zatiaľ pretrváva právny stav konštituovaný na základe súdneho rozhodnutia o reštitúcii. To znamená, že časť pozemkov pod košickou fabrikou stále patrí maličkej obci, ktorá z nich profituje najmä ako správca dane z nehnuteľností.

Novodobé otroctvo: obchodovanie s ľuďmi na Slovensku v roku 2013
Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality poskytlo správu za rok 2013 o stave programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľudmi. Čo prezradila predmetná správa? Dotýka sa obchodovanie s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania či nútenej práce aj Slovenska? V ktorom kraji je najviac obetí obchodovania s ľuďmi a aký je ich celkový (ne)reálny počet?

Daňové priznanie právnických osôb
V nasledujúcom článku sa venujeme niektorým praktickým daňovým inštitútom, ktoré súvisia s podávaním daňových priznaní k dani z príjmu u právnických osôb a to: základu dane, sadzbe dane podľa zákona o dani z príjmu a podaniu opravného a dodatočného daňového priznania.

Ako sú chránené osoby so zdravotným postihnutím v pracovnoprávnych vzťahoch?
Práve občania so zdravotným postihnutím predstavujú sociálnu skupinu obyvateľstva vyžadujúcu veľkú pozornosť zo strany štátu a to aj v oblasti politiky zamestnanosti. Kto je považovaný za zdravotne postihnutého a aké má povinnosti zamestnávateľ voči takýmto osobám?

Čaká Slovenskú republiku súd pre nedodržanie smernice o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci?
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v samotnej právnej úprave predstavuje najrozsiahlejšiu súčasť pracovného práva Európskej únie. Európska komisia obdržala viacero sťažností a následne Slovenskej republike zaslala stanovisko, v ktorom poukazuje na rozpor slovenskej právnej úpravy so smernicou o bezpečnosti a ochrane zdravia pracovníkov pri práci.