Redakcia

Redakcia

Zabezpečujeme redakčnú činnosť a prispievame do obsahu Právnych novín vďaka nášmu tímu najmä spravodajstvom a prehľadovými informáciami. Taktiež radi poskytneme odpovede na Vaše otázky a privítame aj akékoľvek podnety na zaujímavé správy či iné články.
1286 článkov
Brigádnická práca študenta Dane

Dohoda o brigádnickej práci študentov (odvody)

Dohoda o brigádnickej práci študentov ponúka pracujúcim študentom zákonnú možnosť, ako si privyrobiť popri štúdiu, a súčasne sa vyhnúť zbytočnej byrokracii a plateniu poistných odvodov. Toto je veľká výhoda oproti obdobným pracovnoprávnym vzťahom, ktorými sú dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o vykonaní práce. V ich prípade sa totiž odvody platia ako rovnako ako pri pracovnom pomere, založenom uzavretím pracovnej zmluvy.  

Platy sestier Pracovné právo

Zdravotné sestry sa idú súdiť: Výpoveď sestry Wagnerovej vyhlásil súd za neplatnú

V stredu 29. januára 2014 Okresný súd v Žiari nad Hronom rozhodol, že výpoveď zdravotnej sestre Denisy Wagnerovej je neplatná. Z tohto pracovný pomer pani Wagnerovej vo všeobecnej nemocnici v Žiari nad Hronom naďalej trvá. Súd zároveň nariadil prevádzkovateľovi žiarskej nemocnice, aby zaplatil trovy súdneho konania a poškodenej uhradil mzdu od neplatného ukončenia pracovného pomeru doteraz. Prvostupňové rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné a je pravdepodobné, že žalovaný sa odvolá.

Pomalé súdnictvo Právo

Prieťahy v súdnom konaní na Slovensku: Hitparáda najpomalších súdov

Keď hovoríme o práci slovenských súdov a sudcov, nebolo by správne zovšeobecňovať, hádzať všetko a všetkých do jedného vreca a pestovať negatívne stereotypy a predsudky. Predsa však niektoré fakty sú viac-menej charakteristické pre väčšinu slovenských súdov a do veľkej miery poskytujú realistický pohľad na slovenské súdnictvo. Jednou z takýchto charakteristík je nízka vynútiteľnosť práva na Slovensku, nízka miera právnej istoty a rozšírené prieťahy v súdnom konaní.

Verejné zbierky Právo

Vláda schválila návrh nového zákona o verejných zbierkach

Návrh nového zákona o verejných zbierkach vypracovalo Ministerstvo vnútra SR a vychádza predovšetkým z analýz, praktických skúseností, podnetov mimovládnych neziskových organizácií, ako aj zo skúseností niektorých štátov Európskej únie, v ktorých existuje povoľovací systém verejnej zbierky štátom. Aký je hlavný cieľ novej právnej úpravy a kedy nadobudne zákon účinnosť?

Prezidentské voľby Právo

Kupovanie hlasov, marenie priebehu a prípravy prezidentských volieb

Ministerstvo vnútra SR informovalo o skutočnosti, že polícia je na aktuálne voľby prezidenta Slovenskej republiky pripravená. Prijali opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy, ale aj samotného priebehu voľby prezidenta. Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať svoju pozornosť volebným miestnostiam, sídlam okrskových a obvodných volebných komisií, sídlu Ústrednej volebnej komisie a taktiež aj iným miestam, kde môže prísť k porušeniu zákona napríklad vo forme spáchania trestného činu volebnej korupcie alebo trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. O aké konanie a následné sankcie ide v prípade naplnenia znakov skutkových podstát spomínaných trestných činov?

koncipientská prax Lawstyle

Bude sa opäť meniť dĺžka praxe advokátskych koncipientov?

Národnej rade SR bol opäť predložený návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o advokácii. V čom spočíva jeho podstata a aké zmeny by sa podľa predmetného návrhu opozičných poslancov mali zaviesť do právneho poriadku SR?

Prieťahy v súdnictve Právo

Extrémne zbytočné prieťahy na slovenských súdoch

Ústavný súd Slovenskej republiky konštatoval za minulý rok 2013 „extrémne zbytočné prieťahy“ okresných a krajských súdov v 34 nálezoch. Ide o výsledok pravidelného monitorovania efektívnosti výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky. Ktoré súdy rozhodujú takýmto štýlom a aká je dĺžka najstaršieho sporového konania?

Spotrebiteľské zmluvy Rozhovory

Rozhovor s Milanom Budjačom, predsedom Komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách

Imanentnou súčasťou jednej zo základných zásad občianskeho práva, a to zásady rovnosti účastníkov občiansko-právnych vzťahov, je v súčasnej dobe potreba ochrany spotrebiteľa ako slabšieho subjektu. Práve z dôvodu ochrany spotrebiteľa bola v roku 2008 zriadená Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách. Komisia je v zmysle § 26a zákona č. 250/2007 o ochrane spotrebiteľa stálym orgánom, ktorého úlohou je posudzovať podmienky v spotrebiteľských zmluvách a nekalé obchodné praktiky predávajúcich. Ak zistí porušenie všeobecne záväzného právneho predpisu vo veciach ochrany spotrebiteľa, má právo podať podnet príslušným štátnym orgánom ako aj obrátiť sa na akékoľvek združenie na ochranu spotrebiteľov, ktoré môžu iniciovať súdne alebo správne konania v mene spotrebiteľov. Koná na základe podnetov občanov ako aj z vlastnej iniciatívy. Rozprávali sme sa s JUDr. Ing. Milanom Budjačom, PhD., ktorý je jej predsedom.