
Peter Varga

Nesplatenie pohľadávky a jej daňový odpis
Daňové právo nebýva vždy priateľské k poctivým podnikateľom. Niekedy dokonca pôsobí ako dvaja hrubokrkí mafiáni z 90. rokoch, ktorí majiteľa reštaurácie odvedú za mesto pomstiť neochotu podnikateľa deliť sa s nimi o svoje zisky z príjmov reštaurácie. Prečo sú dvaja? Lebo jeden sa volá DPH a druhý daň z príjmov. V pozadí však stojí ešte jedna postava, policajt s menom reštrukturalizácia. Ten sa však iba pozerá a nasadí vám dýku do chrbta akonáhle ho požiadate o pomoc.

Zamestnávanie na sro alebo živnosť a pohľad nielen z hľadiska daní a odvodov
Rozhodnutia slovenských súdov ukladajúce relatívne mierne sankcie dnes umožňujú na Slovensku predstierať formálne podnikateľskú činnosť, pričom v skutočnosti sa jedná o činnosť závislú, pre ktorú slovenský právny poriadok priznáva právnu formu pracovnoprávneho pomeru. Takto fingujúca osoba tým získa vyšší čistý príjem a zamestnávateľ si tak zníži náklady predovšetkým úsporou na odvodových povinnostiach. Obeťami zneužívania tohto nekonzistentného systému sú všetci ostatní.

Výdavky na technické zhodnotenie majetku
Technické zhodnotenie vo svojej podstate znamená výnimku zo všeobecného režimu uplatňovania výdavkov jednorázovo ako daňové výdavky v zdaňovacom období v ktorom je o nich zaúčtované. Ak nejaké výdavky spĺňajú definičné znaky technického zhodnotenia podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení a účinnom znení, daňovník ich nemôže jednorázovo uplatniť. Daňovník je v takom prípade povinný zvýšiť vstupnú, respektíve zostatkovú cenu majetku na ktorom sa technické zhodnotenie vykonalo, čo predstavuje odlišný daňový režim.

Interpretácia zmlúv na zamedzenie dvojitého zdanenia
Zmluvy na zamedzenie dvojitého zdanenia sa dnes dotýkajú každého, koho príjem súvisí s viac ako dvoma suverénnymi štátmi. Ak napríklad fyzická osoba pracuje v zahraničí, ale je občanom Slovenskej republiky alebo firma je registrovaná na Slovensku, ale má aj príjmy zo zahraničia, ako sa tieto príjmy zdaňujú a kde? Na tieto otázky odpovedajú práve daňové zmluvy a spôsob akým sa interpretujú.

Príjem z predaja nehnuteľnosti – platiť daň alebo nie?
Ľudia sa ma často pýtajú ako a kedy zdaňovať nehnuteľnosti. Aby som sa nemusel stále opakovať, pripravil som si pre vás krátky článok k tejto problematike. Budem sa obmedzovať iba na zdaňovanie príjmov fyzických osôb z predaja nehnuteľnosti.

Ak dodávate službu do zahraničia, nezabudnite na DPH
Ak poskytujete služby klientom z iného členského štátu a nie ste platiteľom DPH, pravdepodobne sa pre účely DPH budete musieť registrovať. Za nedodržanie tejto povinnosti Vám hrozia administratívne sankcie. Kto sa musí registrovať a aké DPH konsekvencie z toho plynú, aj o tom je tento krátky článok.

Ako sa zrodili daňové raje
Tento článok je súčasťou edície článkov o daňových rajoch, ktorých využívanie pre zníženie daňovej a odvodovej povinnosti, ochranu vlastníctva a jeho anonymitu je pre niektoré podnikateľské subjekty veľmi atraktívne. Dnes, kedy daňovo-odvodová záťaž na Slovensku nie je v súlade so základným princípom zdaňovania, ktorým je neutralita daní, je motivácia prispôsobovať svoje aktivity aj s ohľadom na daňové dôsledky vyššia ako by v efektívnej spoločnosti mala byť. Inými slovami, daňové subjekty sú viac motivované platiť menej daní ako je v efektívnej spoločnosti potrebné. Tento článok má za úlohu v krátkosti opísať vývoj daňových rajov (v širšom význame) v historickom kontexte.

Dubaj ako daňový raj
Dubaj, nachádzajúci sa v Spojených arabských emirátoch, je často pertraktovaný v súvislosti s luxusom. Málokto však vie, že Dubaj vie nielen vytiahnuť peniaze z peňaženky, ale ich aj ponechať a ušetriť. Dubajský luxus sa pomaly stáva útočiskom nielen pre zahraničných turistov, ale aj pre medzinárodnú daňovú optimalizáciu, utajenie a ochranu vlastníctva. Tento článok má za ambíciu v krátkosti zhrnúť niektoré výhody zakladania offshore spoločností v Dubaji.