
Peter Varga

Vysoké dane a odvody – sú riešením daňové raje?
Daňové raje prirodzene priťahujú pozornosť. Každé zaplatené euro štátu je podstúpené testom spravodlivosti. Každá aktuálna kauza o neefektívnom hospodárení štátu či každý výtlk na ceste zvyšuje šance na stotožnenie sa s názorom, že výška daní a odvodov je nespravodlivá a je potrebné ju optimalizovať. Táto problematika si však vyžaduje hlbší exkurz hlavne do filozoficko-ekonomických súvislostí, čo však nie je témou tohto príspevku. Sú daňové raje riešením pre takúto optimalizáciu?

Tipy pre junior oligarchov alebo učte sa od bystrozrakých
Internet je plný rôznych motivačných hlúpostí o vzdelávaní, morálke, pevnej vôli, či tvrdej práci. Chceš si však zarobiť na vilu na Bahamách? Ako to asi urobila staviteľská pýcha z okolia Váhu? Nebuď tragéd a makaj na sebe.

Daňová optimalizácia: štruktúra číslo 3
Slovensko je stále považované za krajinu importujúcu kapitál. Každú takúto zahraničnú investíciu je možné štrukturovať efektívnejším spôsobom. Obrázok nižšie znázorňuje pred akvizičnú štruktúru slovenskej spoločnosti (Target Co) zahraničným investorom.

Daňová optimalizácia: štruktúra číslo 2
Po minulom článku pokračujeme štruktúrou číslo 2. Táto možno bude možno čoskoro zaujímavá aj pre slovenské fyzické osoby, ktoré vlastnia obchodné spoločnosti na Slovensku a budú musieť tak platiť daň z dividend, ak sa táto daň zavedie.

Daňová optimalizácia: štruktúra číslo 1
Pojem daňová optimalizácia prirodzene priťahuje pozornosť. Ak v pozadí takejto optimalizácie je ekonomicky opodstatnená transakcia, jedná sa o celkom legálny spôsob znižovania nákladov. Nižšie môžeme vidieť príklad takejto štruktúry v strednom kroku realizácie.

Daň z finančných transakcií
Už v roku 2011 navrhla Európska komisia zaviesť tzv. daň z finančných transakcií, čo sa však stretlo s veľkým odporom. Dnes je však situácia iná a na stole leží smernica, ktorá zavádza daň z finančných transakcií. Tú dnes podporuje len 11 krajín Európskej únie, avšak vrátane Nemecka, Francúzska a Slovenska. Obrovským kritikom tohto návrhu je Spojené kráľovstvo. Znamená táto daň zemetrasenie v Európskej únii? Čo vlastne zdaňuje a aké sú motívy jej zavedenia? O tom je táto analýza.

Zbrojenie Slovenska proti daňovým rajom?
S účinnosťou od 1.3.2014 sa do zákona o dani z príjmov zaviedla nová sadzba dane vo výške 35%. Tú je povinný zrážať platiteľ dane, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje úhrady v prospech daňovníka nezmluvného štátu. Čo presne táto novela prináša, kto je platiteľom dane a kto je daňovník tzv. nezmluvného štátu? Ako to ohrozuje tých, ktorí optimalizujú svoje daňové povinnosti prostredníctvom daňových rajov?

Zdravotný odvod z dividend - dá sa tomu vyhnúť?
V roku 2011 boli zavedené Radičovej vládou tzv. zdravotné odvody z dividend, ktoré Ficová vláda v roku 2012 zvýšila. Aj keď sa táto platba formálne nazýva zdravotný odvod, je to obyčajná daň z dividend, ktorou sa zaviedlo ekonomické dvojité zdanenia. Zisk je zdanený nielen na úrovni spoločnosti 22% sadzbou, ale pri vyplácaní spoločníkom – fyzickým osobám aj 14% zdravotným odvodom. Podnikateľ tak musí za určitých okolností zo svojho zisku zaplatiť aj jednu tretinu. Dá sa týmto zdravotným odvodom z dividend vyhnúť?