Martina Rievajová

Martina Rievajová

Som právnička momentálne praxujúca v advokátskej kancelárii. Zaujímam sa o rôzne oblasti práva, pripravujem prehľady legislatívy a rada študujem judikatúru EÚ.
121 článkov
Finančné právo

Čo musím vedieť, než požiadam o odklad splátok

Lex corona vo svojej pozmenenej verzii prináša spôsob riešenia problémov splácať úvery pre tých, ktorí kvôli vírusu COVID-19 utrpeli finančné straty. Riešením by mal byť odklad splátok za zvýhodnených podmienok. Kto má na odklad splátok nárok, ako on požiadať, ale aj rady odborníkov si prečítate v dnešnom článku.

Pracovné právo

Zachráni slovenská verzia Kurzarbeitu veľké firmy?

Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.

Právo

Veľkonočné sviatky v obmedzenom režime: Obmedzenia, výnimky a pokuty

Rokovanie Vlády SR sa v pondelok, 06.04.2020, skončilo prijatím viacerých zásadných uznesení. Jedným z nich sa rozšíril núdzový stav na celé územie Slovenskej republiky a občanom sa značne obmedzilo právo na slobodu pohybu. Inými slovami, od zajtra, 08.04.2020 00:00 hod., sa už nemôžeme voľne pohybovať. O tom, aké konkrétne obmedzenia boli prijaté, či môžeme ísť do práce, do obchodu či železiarstva, ale aj to, aké kontroly a sankcie na nás čakajú sa dočítate v dnešnom článku.

Právo

Právo na informácie môže mať prednosť pred ochranou autorského práva

Napriek štedrému priestoru, ktorý žiadateľom o informácie súčasné znenie infozákona ponúka, mnohí z nich, a to najmä novinári, bývajú pri svojich žiadostiach odbíjaní strohými odpoveďami orgánov verejnej správy. O tom, či je možné informáciu nesprístupniť len preto, že by jej zverejnením došlo k porušeniu autorských práv alebo či záujem verejnosti na sprístupnení určitých informácií by nemohol ochranu autorských práv aj prevážiť, sa dočítate v dnešnom článku.

Podnikanie

Môže Airbnb sprostredkovať ubytovanie bez preukazu realitného makléra?

Airbnb, ako jeden z najznámejších sprostredkovateľov ubytovania občas pri svojich doplnkových službách zájde aj nad rámec internetovej platformy. Ak internetová platforma začne ponúkať osobné sprostredkovanie zamestnancami platformy ide ešte stále o službu poskytnutú na diaľku? A možno vôbec takúto platformu legislatívne obmedziť na úrovni členského štátu či od nej vyžadovať špeciálny preukaz na sprostredkovanie služieb? Súdny dvor sa týmito otázkami zaoberal v prípade medzi francúzskym združením a spoločnosťou Airbnb.

Právo

SK legal shot: Február 2020 - 1. vydanie

Dnes vám prinášame druhé špeciálne vydanie Legal shot-u „o čo sme prišli,“ v ktorom sa venujeme návrhom zákonov, ktorých osud sa neskončil publikáciou v Zbierke zákonov, nakoľko neprešli legislatívnym procesom v Národnej rade. V dnešnom vydaní viacej o tom, ako sme prišli o právo rodiča na umiestnenie dieťaťa v predškolskom zariadení, tvrdšie tresty pre predajcov predávajúcich alkohol mladistvým a možnosti pre vysokoškolákov uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta na 40 hodín týždenne.

Právo

EU legal shot: Február 2020 - 1. vydanie

Aj v dnešnom vydaní EU legal shot-u vám prinášame čerstvé správy z diania a legislatívy na úrovni Európskej únie. Deadline pre členské štáty na prijatie opatrení pre zabezpečenie 5G sietí, veľký prieskum bezpečnosti Európanov online a zabezpečenie príletu Európanov, ktorí ostali zaseknutí v Číne po vypuknutí epidémie s coronavírusom, to sú témy dnešného šťavnatého vydania.

Právo

Musí vlastník bytu platiť za vykurovanie spoločných priestorov, aj keď s tákymto dodávaním tepla nesúhlasil?

Nekonečné domové schôdze, vlastníci bytov v jednej bytovke s rôznym názorom, konflikty a vo výsledku zmluva s dodávateľom tepla, s ktorou pár vlastníkov nesúhlasí, aj keď sú prehlasovaní väčšinou. Čo môže robiť v takejto situácii odporujúci vlastník? Môže odmietnuť zaplatiť účet za teplo dodávané do spoločných priestorov v bytovke? Disponuje spotrebiteľskými právami voči dodávateľovi tepla či dokonca môže byť spotrebiteľ aj kolektívny pojem? Súdny dvor EÚ sa v svojej rozhodovacej praxi zaoberal aj touto problematikou.