
Martin Baláž

Nálada na Slovensku sa zlepšuje
Index ekonomického sentimentu na Slovensku zaznamenal v januári ďalšie zlepšenie. Jeho 3-mesačný kĺzavý priemer vzrástol na úroveň 96,1 bodu, čo je najvyššia hodnota od augusta 2012. Index slúži ako predstihový indikátor rastu ekonomiky a je zostavený na základe prieskumov v štyroch kategóriách: dôvery v priemysle, v stavebníctve, maloobchode a spotrebiteľskej dôvery, pričom priemysel má v indexe váhu 40 % a zvyšné tri kategórie po 20 %. Zlepšenie nálady sa prejavilo vo všetkých zložkách indikátora s výnimkou maloobchodu.

Ekonomický prehľad 4. týždňa
Minulý týždeň sa na menovom aj akciovom trhu niesol v znamení korekcie, a to najmä na trhoch rozvíjajúcich sa krajín (emerging markets). Práve tieto trhy boli od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2009 motorom svetového ekonomického rastu a stávali sa tak obľúbenou destináciou zahraničných investorov. Od začiatku roka však investori z týchto krajín začali peniaze vyberať – čo súvisí aj s pripravovaným ukončením kvantitatívneho uvoľňovania v USA. Najviac ohrozenými sú štáty s vysokým deficitom bežného účtu platobnej bilancie. Hovorí sa najmä o tzv. skupine BIITS - Brazília, India, Indonézia, Turecko a Južná Afrika.

Znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania môže spomaliť „rozvíjajúce sa krajiny"
Minulý týždeň sa na menovom aj akciovom trhu niesol v znamení korekcie, a to najmä na trhoch rozvíjajúcich sa krajín (emerging markets). Práve tieto trhy boli od vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2009 motorom svetového ekonomického rastu a stávali sa tak obľúbenou destináciou zahraničných investorov. Od začiatku roka však investori z týchto krajín začali peniaze vyberať.

Ekonomický prehľad 3. týždňa
Prinášame Vám ďaľší sumár ekonomických noviniek za minulý týždeň. Zaujali hlavne pozitívne správy z USA ohľadom maloobchodných tržieb a relatívne vysoký rast Číny.

Nezamestnanosť v decembri stagnovala
Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri zostala na úrovniach predchádzajúceho mesiaca a dosiahla 13,5 %.

Ekonomický prehľad 1. a 2. týždňa
Priemyselná výroba v novembri pozitívne prekvapila, keď jej medziročný rast v novembri zrýchlil až na 12,6 % z októbrových 6,8 %. Výsledok tak výrazne prekonal náš odhad ako aj odhad trhu (6,5 % a 6,8 %). Sentiment v priemysle pritom naznačoval skôr spomalenie produkcie. Po sezónnom očistení vzrástla priemyselná produkcia na medzimesačnej báze až o 2 %.

Kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo skončiť do konca tohto roka
Jednou z najsledovanejších udalostí na finančných trhoch v tomto roku bude očakávané znižovanie, resp. ukončovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v Spojených štátoch. Jeho tempo bude ovplyvňovať nielen ceny akcií, ale aj výšku výnosov (vrátane európskych) či kurz amerického dolára.

Inflácia pomaly klesá k nule
Spotrebiteľské ceny v decembri zaznamenali ďalší pokles a pokračovali tak v trende z predchádzajúcich mesiacov, pričom sa v medzimesačnom porovnaní znížili o 0,1 %. Medziročná miera inflácie tak klesla z novembrových 0,5% na 0,4 %.