Skúsenosti
O mojej práci v Právnych novinách
Som právnik a odborník na dane a účtovníctvo. Špecializujem sa na oblasť regulácie kryptomien, ich zdaňovania a štrukturovania podnikania s nimi na Slovensku i v zahraničí. Okrem toho pravidelne poskytujem poradenstvo viacerým kryptoprojektom a zároveň aktívne vzdelávam fyzické aj právnické osoby v otázkach zdaňovania a používania kryptomien v každodennom živote.
Prax
- STEINIGER | law firm - zakladateľ a partner
- Wellbens - zakladateľ a CEO
- PrávneNoviny.sk - zakladateľ a CEO

Právne následky výkonu záložného práva
Záložné právo je veľmi silným prostriedkom zabezpečenia pohľadávky. Jeho sila spočíva nielen v zabezpečovacej funkcii, ktorou sa obmedzuje dispozičné právo vlastníka zálohu, ale aj vo funkcii uhradzovacej, ktorej naplnením prichádza k celému radu právnych úkonov, v dôsledku ktorých vznikajú, menia sa, resp. zanikajú rôzne právne vzťahy, práva a povinnosti.

Viacnásobné záložné právo a prednosť záložných veriteľov
V praxi sa je možné často stretnúť s prípadom, kedy je určitý predmet najmä pokiaľ ide o nehnuteľnosti zaťažený viacerými ťarchami, ktoré vznikli nezávisle od seba a svojich oprávnených. Je preto v záujme všetkých, aby boli takéto situácie zákonom upravené.

Novela Obchodného zákonníka 2013, čas plnenia, omeškanie dlžníka a úroky z omeškania
Novela vo forme zákona č. 9/2013 Z.z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorý mení a dopĺňa niektoré zákony a nariadenie vlády č. 21/2013 Z.z. ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka zavádzajú s účinnosťou od 01.02.2013 niektoré nové ustanovenia do právneho poriadku SR v súvislosti s aplikáciou smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/7/EÚ zo 16. februára 2011 o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách. Novela sa podstatným spôsobom dotýka niekoľkých častí zákona.

Nové úroky z omeškania od 01.02.2013 podľa občianskeho a obchodného práva
Nový rok 2013 prináša právnemu systému Slovenskej republiky viacero zmien. Zmeny tak neobišli ani úroky z omeškania, ktoré sa stále viac približujú tým “najvýhodnejším pôžičkám“ aké tu kedy boli. Zmeny sa týkajú občianskeho, ako aj obchodného práva a nadobudli účinnosť 01.02.2013.

Výkon záložného práva ako spôsob zániku záložného práva a jeho predpoklady
Uhradzovacia funkcia záložného práva sa prejaví v prípade, ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, dovtedy záložné právo iba spočíva a pôsobí svojou zabezpečovacou funkciou.

Zánik záložného práva a právne následky s tým spojené
Zánik záložného práva je spojený predovšetkým so zánikom zabezpečovanej pohľadávky podľa § 559 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení práve preto, lebo záložné právo nemôže existovať samostatne, t.j. bez zabezpečenej pohľadávky, čo vyplýva z jeho akcesorickej povahy.

Osobitné úpravy záložného práva v iných právnych predpisoch SR a ich vzťah k Občianskemu zákonníku
Úprava záložného práva je v slovenskom právnom poriadku jednotná. Existujú však niektoré osobitné úpravy záložného práva pokiaľ ide o určité špecifické oblasti, ktoré si takýto osobitný prístup vyžadujú.

Záložné právo a podstata jeho zriadenia a vzniku
Pri aplikácii ustanovení záložného práva v praxi, najmä v súvislosti s realizáciou záložného práva je potrebné rozlišovať jednotlivé náležitosti a podmienky vzniku konkrétneho záložného práva.