Ani chlapec ani dievča - Nemecko pozná právne tretie pohlavie

Nemecko v týchto dňoch urobilo prevratný krok k liberalizácii spoločnosti. Stalo sa prvou krajinou v rámci Európy, ktorá začína uznávať okrem muža a ženy aj tretie pohlavie. Bolo by niečo podobné možné aj na Slovensku?

Redakcia 14. 11. 2013 2 min.
    Tretie pohlavie Tretie pohlavie Men legs in blue jeans from 4freephotos.com

    Nemci prijali novelu svojho Občianskeho zákonníka, ktorá im umožní uvádzať v dokumentoch tzv. „neurčité“ pohlavie. Človek by si myslel, že dve pohlavia sú absolútnou pravdou, rovnako ako platí, že 1 kilogram má 1 000 gramov alebo to, že 1 hodina má 60 minúť. V Nemecku to však neplatí. Uvedené neurčité pohlavie sa týka hermafroditov, ľudí, ktorí majú fyzicky vlastnosti oboch pohlaví. V Nemecku ponovom získali právo na určenie pohlavia. Na pochopenie uvádzame paralelu v podobe princípu „substance over form“, ktorá znamená, že nie je rozhodujúci forma (fyzické pohlavie), ale obsah (pocitové, vnútorné). Ak by sa napríklad nejaký transexuál sťažoval na Ústavnom súde a dovolával sa práve aplikácie tohto princípu, možno by to znamenalo, že by sme formálne (výzorovo) na ulici stretávali mužov, ktorí by však boli papierovo ženy (lebo sa tak cítia), a teda žiadne tretie pohlavie by neexistovalo.

    Táto novela nemeckého Občianskeho zákonníka vznikla na podnet nemeckého ústavného súdu, podľa ktorého patrí právo určiť si vlastné pohlavie medzi základné ľudské práva. Podľa odhadov sa táto zmena v Nemecku dotkne približne 80.000 ľudí. Nemci sa tak zaradili k Austrálii, ktorej právny poriadok rovnako pozná tri pohlavia. Jedna nemecká štúdia dokonca konštatuje, že práva intersexuálnych ľudí sa garantujú nedostatočne na úrovni celej Európskej únii. Možno budeme čoskoro svedkami rovnakej zmeny aj na Slovensku.

    Tretie pohlavie na Slovensku? 

    Na Slovensku sa priemerne narodia ročne dvaja ľudia s touto poruchou. Konečné slovo o pohlaví svojho dieťaťa však majú rodičia. Tí už pri zápise do matriky musia uviesť jedno z dvoch pohlaví. Na Slovensku teda zatiaľ tretie pohlavie neuznávame. Slovenská právna úprava zatiaľ pozná len zmenu pohlavia, ktorá sa končí zmenou úradnej identity. Osoba mení meno a priezvisko na tvar definitívne mužský alebo ženský, dostáva nový rodný list, nové rodné číslo, mení si všetky potrebné dokumenty a doklady so spätnou platnosťou.

    Osoba, ktorá podstúpila zmenu pohlavia, musí najprv požiadať o potvrdenie o zmene pohlavia Ministerstvo vnútra SR. K takejto žiadosti je však potrebné doložiť lekárske potvrdenie, ktoré potvrdí fakt, že na základe chirurgického zákroku nastala u dotyčnej osoby zmena pohlavia. A teda na Slovensku sa neuplatňuje žiadny princíp „substance over form“, ale opačný „form over substance“. Ministerstvo vnútra SR prípady štatisticky neeviduje, odhaduje sa však, že takúto zmenu podstúpi ročne 5 ľudí a že celkovo na Slovensku žije približne 300 osôb, ktoré trpia touto poruchou sexuálnej identifikácie.