Ktokoľvek, kto premýšľa nad založením neziskovej organizácie, by sa najprv mal uistiť, že správne rozumie zákonnej definícii neziskovej organizácie, tak ako ju stanovuje zákon č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby a v znení neskorších predpisov („Zákon o NO“).
V zmysle Zákona o NO je nezisková organizácia:
„právnická osoba založená podľa tohto zákona, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok a ktorej zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov, ale sa musí použiť v celom rozsahu na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb.“
Kľúčovým charakteristickým znakom neziskovej organizácie, ako už zo samotného názvu vyplýva, je jej neziskovosť, pričom práve táto charakteristika ju odlišuje od podnikateľských subjektov, ktoré môžu poskytovať podobné služby, avšak s cieľom dosiahnuť zisk. Nezisková organizácia síce môže popri poskytovaní všeobecne prospešných služieb vykonávať samostatne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť aj ďalšiu činnosť za účelom dosiahnutia zisku, avšak takáto jej zárobková činnosť nesmie priamo či nepriamo viesť k materiálnemu prospechu jej zakladateľov, členov orgánov, ani zamestnancov. Prípadný zisk teda musí nezisková organizácia použiť výhradne na poskytovanie všeobecne prospešných služieb, pre ktoré bola založená, a to v celom rozsahu.
Zákon o NO v ust. § 2 ods. 2 definuje poskytovanie všeobecne prospešných služieb demonštratívne (nejedná sa o úplný výpočet, pretože Zákon o NO pripúšťa aj ďalšie verejne prospešné služby) ako najmä:
„a) poskytovanie zdravotnej starostlivosti,
b) poskytovanie sociálnej pomoci a humanitárna starostlivosť,
c) tvorba, rozvoj, ochrana, obnova a prezentácia duchovných a kultúrnych hodnôt,
d) ochrana ľudských práv a základných slobôd,
e) vzdelávanie, výchova a rozvoj telesnej kultúry,
f) výskum, vývoj, vedecko-technické služby a informačné služby,
g) tvorba a ochrana životného prostredia a ochrana zdravia obyvateľstva,
h) služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti,
i) zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu.“
Netreba však zabúdať na to, že nezisková organizácia môže poskytovať niektoré služby výlučne za predpokladu, že spĺňa podmienky na ich poskytovanie upravené osobitnými predpismi, medzi ktoré patria napríklad zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách v znení neskorších predpisov alebo zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve v znení neskorších predpisov.
Každá nezisková organizácia musí mať v prvom rade svoj názov, pod ktorým bude zapísaná v registri neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby. V zmysle ust. § 3 Zákona o NO musí názov neziskovej organizácie obsahovať označenie „nezisková organizácia" alebo skratku „n. o." a musí sa odlišovať od názvu iných, už registrovaných neziskových organizácií.
Samotný vznik neziskovej organizácie možno rozdeliť na dve etapy: založenie a registrácia.
Založenie neziskovej organizácie
Na založenie neziskovej organizácie je potrebné vyhotoviť dokumentáciu, ktorú stanovuje Zákon o NO, a síce:
- zakladaciu listinu,
- štatút,
- čestné vyhlásenie zakladateľa/ľov,
- vyhlásenie o konečnom užívateľovi výhod,
- návrh na zápis neziskovej organizácie do registra neziskových organizácií.
Registrácia neziskovej organizácie
Na registráciu neziskovej organizácie je príslušný okresný úrad v sídle kraja neziskovej organizácie. K registrácii je okresnému úradu nevyhnutné predložiť:
- podpísanú dokumentáciu potrebnú na založenie neziskovej organizácie (viď vyššie),
- uhradiť poplatok vo výške 66,- EUR,
Nad rámec vyššie uvedeného, nesmie mať štatutárny orgán neziskovej organizácie zápis v registri trestov (Okresný úrad v rámci procesu registrácie neziskovej organizácie na základe poskytnutých informácií vyžiada výpis z registra trestov).
Na proces registrácie neziskovej organizácie sa vzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov („Zákon o správnom konaní“), a to vrátane lehoty na registráciu neziskovej organizácie, ktorá je štandardne 30 dní odo dňa doručenia návrhu na registráciu, za predpokladu, že všetky dokumenty spĺňajú zákonné náležitosti.
Náležitosti dokumentácie
Minimálne požiadavky, nevyhnutné pre založenie neziskovej organizácie (v prípade, ak ich dokumentácia neobsahuje, nebude nezisková organizácia zaregistrovaná), ktoré stanovuje Zákon o NO, sú nasledovné:
Zakladacia listina:
a) názov a sídlo neziskovej organizácie,
b) dobu, na akú sa nezisková organizácia zakladá, ak nie je založená na dobu neurčitú,
c) druh všeobecne prospešných služieb (viď zoznam vyššie),
d) meno a priezvisko fyzickej osoby alebo názov právnickej osoby, rodné číslo fyzickej osoby alebo identifikačné číslo právnickej osoby, trvalý pobyt fyzickej osoby alebo sídlo právnickej osoby, ak sú zakladateľmi,
e) meno, priezvisko, rodné číslo a adresu trvalého pobytu prvých členov správnej rady, dozornej rady alebo revízora, riaditeľa a členov ďalšieho orgánu, ak je zriadený,
f) peňažné vklady jednotlivých zakladateľov, nepeňažné vklady jednotlivých zakladateľov a ich peňažnú hodnotu určenú znaleckým posudkom, ak sú vložené.
Štatút:
a) názov a sídlo neziskovej organizácie,
b) druh všeobecne prospešných služieb (viď zoznam vyššie),
c) spôsob zverejnenia podmienok poskytovania jednotlivých druhov všeobecne prospešných služieb,
d) orgány neziskovej organizácie a vymedzenie ich pôsobnosti,
e) počet členov, spôsob voľby a dĺžku funkčného obdobia správnej rady, dozornej rady alebo revízora, prípadne ďalšieho orgánu, ak je zriadený,
f) čas uschovávania zápisníc zo zasadnutí orgánov neziskovej organizácie,
g) spôsob majetkového vyporiadania pri zrušení neziskovej organizácie.
Skúsený advokát Vás vie sprevádzať procesom vzniku neziskovej spoločnosti, poučiť Vás o zákonných limitáciách a možnostiach, pripraviť dokumentáciu nevyhnutnú pre založenie neziskovej organizácie, ako aj asistovať v rámci samotného procesu jej registrácie.
Súčasťou poskytnutých právnych služieb môže byť aj poučenie zakladateľa/ľov neziskovej organizácie o oznamovacích a ohlasovacích povinnostiach voči príslušným úradom Slovenskej republiky, ktoré neziskovej organizácii po jej zaregistrovaní vyplývajú zo Zákona o NO (vo vzťahu k tretím subjektom), ale aj a interných povinnostiach vyplývajúcich zo štatútu neziskovej organizácie a Zákona o NO (smerom dovnútra). V neposlednom rade som toho názoru, že je vhodné, ak advokát poučí klienta o povinnostiach, ktoré v prípade ich porušenia Zákon o NO sankcionuje, buď pokutami alebo v osobitných prípadoch, až samotným zrušením neziskovej organizácie.
Zákon o NO popri úprave procesu vzniku neziskových organizácií, definuje taktiež spôsob ich zrušenia a zániku, postavenie jednotlivých orgánov, spôsob ich hospodárenia, ako aj otázku dohľadu nad fungovaním neziskových organizácií či možnosti ich sankcionovania formou ukladania pokút.