Legislatívne práce na novom Občianskom zákonníku začali v roku 1990. Intenzívnejšie sa pracovalo na vypracovaní a predložení vládneho návrhu Občianskeho zákonníka v rokoch 1996-1998. Ďalej ale legislatívny proces nepokračoval a legislatívne práce sa postupom času vrátili na úplny začiatok. V roku 2002 bol síce predložený legislatívny zámer Občianskeho zákoníka, no k vyústeniu do paragrafového znenia kódexu napokon nedošlo. Potreba rekodifikácie súkromného práva však pretrvávala naďalej a v roku 2007 bola zriadená rekodifikačná komisia pre vypracovanie nového Občianskeho zákonníka. Od roku 2009, kedy bol tento zámer schválený vládou, je text legislatívneho zámeru dostupný na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Od tejto udalosti sa intenzívne pracuje na paragrafovom znení nového Občianskeho zákonníka.
Prečo je potrebné rekodifikovať aj Občiansky zákonník?
K prijatiu nového občianskeho zákonníka doposiaľ nedošlo, fundamentálne deformácie Občianskeho zákonníka z roku 1964 boli riešené len čiastočnými novelizáciami, namiesto toho, aby bol zrušený úplne. Taktiež Obchodný zákonník prijatý v roku 1991 vznikol bez koordinácie s platným Občianskym zákonníkom. Následkom toho je, že niektoré inštitúty, napr. oblasť záväzkovoprávnych vzťahov je upravená duplicitne, aj keď pre takúto úpravu neexistuje dôvod. Preto sa v plnom rozsahu a dôsledne neuplatňuje medzi Občianskym a Obchodným zákonníkom vzťah lex generalis k lex specialis.[1] V tejto súvislosti je potrebné konštatovať, že náš Občiansky zákonník predstavuje nesystematickú a neprehľadnú súkromnoprávnu úpravu, už len pri poukaze na to, koľko ustanovení zákona je zrušených.
Nový Občiansky zákonník
Po rekodifikácii by mal mať občiansky zákonník podobu integrovaného kódexu, zahŕňajúceho jednotnú úpravu záväzkového práva, spotrebiteľských zmlúv a rodinného práva. No nebude obsahovať podrobnú úpravu duševného vlastníctva. Pri kreovaní nového občianskeho zákonníka by sa mala uplatniť koncepcia jednotného občianskeho zákonníka. Jeho úprava by v sebe mala integrovať všetky základné súkromnoprávne vzťahy, vrátane obchodných záväzkovoprávnych vzťahov a vzťahov vznikajúcich medzi spotrebiteľmi (monistická koncepcia).[2]
Nový Občiansky zákonník by sa mal členiť na 6 častí:
- všeobecná časť – mala by obsahovať aj základné zásady súkromného práva. Nebude sa dotýkať osobitných zákonov patriacich do matérie práv duševného vlastníctva. Zmeny nastanú v úprave spôsobilosti právnických osôb na právne úkony, v oblasti posudzovania neplatnosti právnych úkonov a v právnej úprave premlčania
- rodinné právo – začlenenie rodinného práva do Občianskeho zákonníka je oddôvodnené povahou a podstatou práv a povinností subjektov rodinnoprávnych vzťahov. Je tomu tak preto, že ide o vzťahy súkromnoprávnej povahy prelínajúce sa s ostatnými osobnými a majetkovými právami. Predpokladá sa zavedenie manželskej zmluvy. Taktiež sa bude rozlišovať medzi pojmami „bezpodielové spoluvlastníctvo manželov“ a „majetkové spoločenstvo manželov“. Zmení sa aj úprava zániku manželstva rozvodom.
- vecné právo – táto časť by mala začínať úpravou držby ako je to obvyklé v zahraničí. Bude obsahovať úpravu detencie pod názvom „odvodená držba“, z dôvodu vyhnutia sa problémom vznikajúcich v praxi. Znovu sa zavedie zásada superficies solo cedit [3]
- dedičské právo – malo by obsahovať najmenej inštitucionálnych zmien. Do tejto oblasti sa navrhuje zaradiť inštitút odkazu, zrieknutia dedičstva, dedičského náhradníctva, vykonávateľa závetu a dedičskej zmluvy.
- záväzkové právo – predpokladá jednotnú úpravu záväzkových vzťahov, vrátane obchodných a spotrebiteľských záväzkov. Malo by dôjsť tiež k zavedeniu jednotného katalógu zmluvných typov.
- prechodné záverečné a zrušovacie ustanovenia
Kedy môžeme tento kódex očakávať?
Je ťažké posúdiť, ako dlho bude tento proces trvať, vzhľadom na skutočnosť, akú dobu sa na novom občianskom zákonníku pracuje. Pred pár týždňami sa však konala konferencia o rekodifikácii občianskeho práva, ktorá sa venovala ako reforme procesného práva, tak aj hmotného práva. Jej predmetom bola koncepcia novej procesnej úpravy, východiská a zámere nového občianskeho zákonníka. Taktiež tu bolo preberaných 10 najväčších problémov súčasného Občianskeho zákonníka a o problémoch vyplývajúcich z dualistickej koncepcie súkromnoprávnych kódexov.