Volatilita mien rozvíjajúcich sa krajín pokračuje
Na finančných trhoch sme boli aj minulý týždeň svedkami zvýšenej volatility, a to najmä na menových pároch rozvíjajúcich sa krajín. Časť investorov z nich sťahovala prostriedky a presúvala ich do bezpečných aktív (hlavne amerických dlhopisov). Vďaka tomu sme videli ďalšie oslabovanie mien týchto krajín a naopak pokles výnosov amerických vládnych bondov. Pokles svojich mien spojený s pomerne vysokou infláciou sa viaceré centrálne banky snažili zastaviť zvýšením úrokových sadzieb. Najvýraznejšie zvýšilo sadzby Turecko, kde centrálna banka na mimoriadnom zasadnutí zdvihla sadzby o 4,25 %. Sadzby zvýšila aj India (+0,25 %) a Južná Afrika (+0,5 %). Volatilitu na trhoch však tieto kroky výraznejšie nezmiernili.
Inflácia v eurozóne klesla na 0,7 %
Inflácia v eurozóne podľa prvého odhadu Eurostatu v januári opäť klesla z 0,8 % na 0,7 % medziročne. K poklesu prispelo najmä zníženie cien energií (-1,2 % r/ r). Inflácia je tak naďalej výrazne pod cieľom ECB, ktorý leží na úrovni 2 %. Zverejnená bola aj miera nezamestnanosti za december, ktorá po sezónnom očistení klesla z 12,1 % na 12,0 %. K poklesu však zrejme prispelo teplejšie počasie.
Trend v korporátnych výsledkoch sa otočil
Hoci začiatok korporátnej výsledkovej sezóny v Spojených štátoch prinášal skôr negatívne prekvapenia, trend sa za posledný týždeň otočil. V rámci indexu S&P 500 zverejnila svoje výsledky za 4. štvrťrok už polovica spoločností. Vyšší zisk než očakával trh pritom zverejnilo až 69 % z nich (dlhodobý priemer je na úrovni 63 %). Firmám sa tiež darilo dosiahnuť lepšie tržby – pozitívne v nich prekvapilo až 67 % z nich (dlhodobý priemer je 61 %). Aj výsledky korporácií tak potvrdzujú oživovanie americkej ekonomiky.
Fed znížil kvantitatívne uvoľňovanie na 65 miliárd mesačne
Fed na svojom minulotýždňovom zasadnutí pokračoval v postupnom znižovaní objemu kvantitatívneho uvoľňovania, keď nákupy aktív znížil o ďalších 10 miliárd (rozdelených rovnomerne medzi vládne dlhopisy a hypotekárne cenné papiere). Fed tak po novom nakupuje aktíva za 65 miliárd dolárov mesačne. V rámci vyhlásenia guvernéri spomenuli, že ekonomická situácia sa naďalej zlepšuje – pričom predpokladajú ďalšie znižovanie QE v postupných krokoch. Kvantitatívne uvoľňovanie by tak mohlo definitívne skončiť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Ďalšie zníženie by mohlo prísť už na najbližšom zasadnutí, ktoré sa bude konať v marci. Viesť ho bude už jeho nová predsedníčka Janet Yellenová, ktorá vo funkcii nahradila Bena Bernankeho.
Prehľad trhov
Euro za posledný týždeň voči doláru oslabilo o 1,2 %. Prispela k tomu najmä averzia voči riziku, ktorá na trhoch zavládla v dôsledku oslabovania mien rozvíjajúcich sa krajín. Investori tak presúvali prostriedky z týchto mien do amerických dlhopisov. V prospech dolára hrali aj dobré výsledky HDP za 4. kvartál a ďalšie spomalenie inflácie v eurozóne, ktoré zvyšuje šance na ďalšie uvoľnenie menovej politiky zo strany ECB.
Riziková averzia na trhoch sa prejavila aj na vývoji mien V4, ktoré voči euru oslabovali. Najvýraznejšie oslabil maďarský forint (o 2,5 %), ktorý tlačili nadol aj komentáre šéfa centrálnej banky Georgyho Matolcsyho naznačujúce ďalšie znižovanie sadzieb. Poľský zlotý stratil 1,3 % aj napriek dobrému výsledku HDP. Najmenej oslabila česká koruna, ktorá sa bez makroekonomických správ voči euru obchoduje len o 0,5 % nižšie.
Akciové trhy pokračovali aj minulý týždeň v miernej korekcii. Nemecký DAX stratil 1,2 %, americké S&P 500 si odpísalo 0,5 %.
Výnosy slovenských štátnych dlhopisov sa výraznejšie nezmenili, pričom u 10-ročných dlhopisov sa na sekundárnom trhu stále pohybujú blízko 2,5 %.
Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby mierne klesli s 3-mesačným euriborom na
0,29%. Klesli aj dlhšie swapové sadzby: 5-ročné swapy sa kótujú na úrovni 1 %, 10- ročné swapy na 1,9 %.
Očakávané udalosti
Pozornosť trhov sa tento týždeň sústredí najmä na zasadnutie ECB, kde by mohlo prísť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky. Je možné, že ECB odpovie na pokles inflácie nákupom asset-backed securities alebo prijatím finančnej schémy podobnej programu Funding for lending, ktorý realizuje Bank of England. Tento týždeň bude pre trhy zaujímavý aj počet novovytvorených pracovných miest v USA (Non-farm payrolls). Po minulomesačnom poklese sa očakáva ich opätovný nárast na 184 tisíc. Okrem toho sa výsledková sezóna pomaly presúva do Európy – reportovať budú napríklad banky Credit Suisse a UBS.