Založiť s.r.o. alebo nechať si založiť s.r.o. – rené mládenca a slovenské skúsenosti

Pre tých, ktorým sa nechce tento epos čítať mám jednoduchý sumár: Pokiaľ Vám ide o sociálny experiment, alebo máte veľa času, alebo si to chcete jednoducho vyskúšať, kľudne do svojpomocného založenia s.r.o. choďte. Ak sa však potrebujete zameriavať na prípravnú fázu podnikania, určite odporúčam zveriť založenie s.r.o. profesionálom.

 

Prvé kroky

Založenie s.r.o. pozostáva z viacerých na seba viac alebo menej nadväzných krokov, ktoré neobíde asi žiadny urob-si-sám založenia-chtivý človek. V prvom rade treba mať na elektronické založenie s.r.o. potrebný hardware a software. Ako konateľ/ka s.r.o. Vás to však skôr či neskôr čaká, takže táto téma pre nás nie je pri založení až taká dôležitá. Faktom ostáva, že zástupcovia ľudu, zodpovední za výber systému pre elektronickú komunikáciu buď netušili, ako má užívateľsky príjemne prostredie vyzerať a správať sa, alebo sa tým jednoducho neobťažovali. Musím konštatovať, že súčasný systém je aj pre pokročilejšieho užívateľa dosť nepríjemným sústom, na ktoré sa len ťažko zvyká. (Stav k februáru 2018). Hádam sa to v blízkej budúcnosti zlepší.

Teraz však naspať k založeniu. Po vybavení elektronického občianskeho preukazu, obdržaní elektronickej čítačkynainštalovaní troch (áno podotýkam troch) rôznych programov je čas na získanie súhlasu daňového úradu. Ak si aj o tento chcete požiadať elektronicky na rad prichádza portál finančnej správy, cez ktorý si najprv musíte požiadať o autorizáciu. Pýtate sa čo je autorizácia? Správna otázka, ani ja som tomu celkom nechápal. V podstate je to povolenie povoliť elektronickú komunikáciu s daňovým úradom. Predpokladám, že v normálnom systéme by mala byť takáto autorizácia automaticky udelená každému, kto sa pod svojim vlastným menom prihlási pomocou elektronického občianskeho preukazu do elektronického systému. Pýtate sa prečo portál finančnej správy? Nemalo to všetko ísť z portálu slovensko.sk? Opäť správna otázka na ktorú dám len jednoduchú odpoveď. Portál finančnej správy sa (nielen mne) javí ako oveľa rýchlejší pri doručovaní dokumentov do elektronickej podateľne – teda šetrí čas.

Po získaní autorizácie je načase požiadať o súhlas daňového úradu, ktorý Vám umožní kompletizovať podklady k založeniu s.r.o.. Našťastie povinnosť predkladať tento súhlas je už len do 30. Augusta 2018.

 

Podklady na založenie s.r.o.

Podkladov na založenie s.r.o je hneď viacero a pokiaľ nedisponujete známymi z oblasti právnikov, tak je zrejme lepšie zakúpiť overené vzory na internete. Bohužiaľ, na rozdiel od Spojeného kráľovstva, na Slovensku štát neposkytuje vzory dokumentov, ktoré pri založení s.r.o od občana požaduje. (Poznámka: ak ich aj niekde poskytuje, nenašiel som ich.)

Medzi úplne nevyhnutné patria tieto:

  1. Zakladateľská listina, alebo spoločenská zmluva (ak neviete aký je medzi nimi rozdiel určite odporúčam dať založiť s.r.o. profesionálom)
  2. Už spomínaný súhlas daňového úradu (len do 30. Augusta 2018)
  3. Vyhlásenie konateľa o súhlase s ustanovením do funkcie a podpisový vzor
  4. Vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu
  5. Vyhlásenie, že nie ste jediným spoločníkom ani zakladateľom vo viac ako dvoch obchodných spoločnostiach, alebo vyhlásenie, že spoločnosť má viacerých spoločníkov
  6. Dokument, ktorým preukážete vlastnícke právo k nehnuteľnosti, kde plánujete mať firemné sídlo, respektíve súhlas vlastníka nehnuteľnosti
  7. Živnostenské oprávnenia (tieto dodá príslušný živnostenský úrad, viď nižšie)

Na to či a ktoré dokumenty musia byť pri elektronickom podaní notársky overené sa rôznia pohľady jednak úradníkov, jednak právnikov. Pre istotu som pred podaním dal overiť podpis na zakladateľskej listine a na podpisovom vzore. Stačilo to.

 

Slovensko.sk and beyond…

Po zozbieraní potrebných dokumentov je potrebné prihlásiť sa na stránku Slovensko.sk>Záložka Podnikateľ>Začatie podnikania>Registrácia živnosti>Služby živnostenského registra – jednotné kontaktné miesto. Zvolíte poskytovateľa služby – teda Váš príslušný súd. Po kliknutí na posledné spomínané Vás systém vyzve na vloženie občianskeho preukazu do čítačky a zadanie BOK kódu. Potom sa dostávate k siahodlhému formuláru, ktorý obsahuje vnorený formulár pre obchodný register. Vysvetlím.

Bez predošlého udelenia živnostenského oprávnenia živnostenským úradom sa k s.r.o. jednoducho nedopracujete. Prvým krokom je teda podanie žiadosti o udelenie osvedčenia o živnostenskom oprávnení. Jedná sa o aktivity, ktoré si musí podnikateľ dopredu zvoliť tak, aby pokryl všetky oblasti v ktorých hodlá skúšať svoje podnikateľské šťastie. V opačnom prípade, teda ak sa venujete so svojou s.r.o. činnostiam, ktoré nemáte vo svojom oprávnení sa môžete ocitnúť aj vo väzení pre trestný čin hospodársky. K tejto téme napíšem viac niekedy v budúcnosti.

Živnosti sa delia na voľné a viazané. V prípade viazaných živností existuje nejaká podmienka, ktorú musíte splniť predtým ako Vám štát udelí oprávnenie vo viazanej živnosti podnikať. Napríklad aby ste mohli vykonávať služby sprievodcu cestovného ruchu, musíte mať príslušné vzdelanie. Je teda logické že štát chce od Vás potvrdenie, že takýmto vzdelaním disponujete. Horšie je to s logikou voľných živností. Tu sa totiž jedná o čisto byrokratický krok, ktorým si viac menej nedobrovoľne limitujete svoje podnikateľské pôsobenie. Ak je niečo voľné, tak je žiadúce aby sa to automaticky stávalo možným predmetom podnikania s.r.o. bez ohľadu na to, či zakladateľ o danú živnosť požiada, alebo nie. To je však hudba budúcnosti.

Ale teraz naspäť k nášmu formuláru. Pri vyplňovaní budete potrebovať veľa trpezlivosti a času. (Inak pre istotu, ak ste si formulár otvorili nebodaj v Google Chrome, tak ho pre istotu hneď zavrite.) Mne fungoval bezchybne jedine s prehliadačom Internet Exlorer! Áno, ten Internet Explorer na ktorom som si v 95-om otváral prvý emailový účet na post.sk. Niektoré veci sa nemenia.

Pri nahrávaní údajov do formuláru sú jednotlivé kroky viac-menej intuitívne, až pokým nenarazíte na sekciu dokumenty pre obchodný register.

 

Sekcia dokumenty pre obchodný register

Vo formulári nezabudnite zakliknúť políčko „Predkladáme návrh na prvý zápis do obchodného registra prostredníctvom jednotného kontaktného miesta”. Inak sa Vám sekcia dokumentov pre obchodný register nezobrazí. 

Keďže kontaktujete jednotné kontaktné miesto, dokumenty, ktoré budú preposlané, musia byť zabezpečené proti manipulácii. Na to slúži elektronický podpis. Na začiatku sekcie sa preto nachádza oznam (aj keď dosť skrytý pod malým otázničkom), že všetky dokumenty musia byť elektronicky podpísane zaručeným elektronickým podpisom (ZEP). Ale aby to nebolo také jednoduché zabudli tam dať návod na to, ako a kde dokumenty podpísať. (Poznámka: Aby mal obyčajný človek z celej veci ešte väčší guláš, ZEP sa nedávno premenoval na KEP – kvalifikovaný elektronický podpis.)

Naspäť k podpisovaniu. Do určitej doby bol na elektronické podpisovanie program, ktorý ste si zo Slovensko.sk mohli zadarmo stiahnuť do svojho počítača, kde ste následne vedeli všetky dokumenty podpísať. Program z nenazdajky zmizol, a tak jediná user-friendly cesta k podpísaniu dokumentov elektronicky vedie cez stránku https://zep.disig.sk. Stránka funguje dobre, je však dôležité vedieť, čo sa s Vašimi dokumentami deje/môže diať po ich nahratí na portál. Určite odporúčam prečítať všeobecné podmienky používania. Osobne sa mi viac páčila možnosť podpisovať dokumenty u mňa v počítači bez toho aby som ich musel zasielať tretím stranám. Súkromie nadovšetko…

Po podpisovaní treba nahrať treba všetky horeuvedené, elektronicky podpísané dokumenty 1.-6. do sekcie dokumenty pre obchodný register.

Zatiaľ dobre. Teraz sa však dostávame k položke, ktorá nie je ľahko dohľadateľná. Na zápis do ORSR totiž potrebujete ešte Návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra, a keďže jeho dohľadanie by Vás stálo mladosť, tu je link. Aj tento dokument musí byť elektronicky podpísaný.

(Poznámka – celý formulár, ktorý práve vyplňujete sa dá uložiť do počítača a následne znovu nahrať a editovať. Má to však jeden háčik – všetky krvopotne nahrané a popísané prílohy Vám zmaže! Radšej to teda podajte na jeden šup…)

 

Sekcia živnosti

Sekcia živnosti sa nachádza v spodnej časti formuláru. Táto obsahuje dokumenty, ktoré treba zaslať živnostenskému úradu, aby mohol vydať oprávnenia. Pre pokoj v duši odporúčam všetky prílohy elektronicky podpísať. Stalo sa mi totiž, že aj keď formulár uvádzal, že dokument stačí  podpísať ručne a naskenovať, úradníkovi takýto dokument nestačil. To znamená, že musíte robiť doplnenie podania – a to stojí čas. Ako sme už rozobrali vyššie, musíte zadať aké živnosti chcete mať v predmete podnikania. Pozor pri formulácii! Na internete nájdete takýto zoznam odporúčaných živností. Aj keď sa v tomto zozname explicitne píše, že „Vypracovaný materiál v tomto chápaní nemá ambíciu ani možnosť mať charakter záväzného zoznamu (úplného výpočtu) ohlasovacích voľných živností.”, prax ukazuje, že na úradoch si z tohto dokumentu urobili Bibliu a pokiaľ sa netrafíte, vyzvú Vás na opravenie nedostatkov Vášho podania (osobná skúsenosť).

 

Časové horizonty, úradníci, call centrum a poplatky

Po podaní Vám najskôr pridelia živnostenské oprávnenia a následne zašlú dokumenty na obchodný register. Čo sa týka času, tak pokiaľ človek vie ako na to, je založenie s.r.o. relatívne rýchle – do 10 dní. Pokiaľ však narazíte na problémy vyžadujúce doplnenie podania a pod., môže sa táto doba značne predĺžiť.

Napriek negatívnej skúsenosti s užívateľsky nepriateľským systémom slovensko.sk musím konštatovať, že na Slovensku máme dobrých štátnych úradníkov. Stretol som sa s viacerými a ani raz (áno opakujem ani raz) som nemal negatívnu skúsenosť. Vždy keď som potreboval pomoc, tak som ju dostal. Musí to byť pre nich naozaj ťažké byť tvárou a zástupcom systému, ktorý ani z ďaleka nefunguje ideálne. Hádam sa systém čoskoro zlepší.

V prípade problému so stránkou je tu call centrum slovensko.sk, kde ma väčšinu informoval sympaťák Juraj. Opäť príjemná skúsenosť. Číslo je +421 2 35 803 083.

A nakoniec poplatky. Pri elektronickom podaní sa poplatky znižujú o 50%. Založenie s.r.o. Vás teda vyjde na 150 EUR k čomu treba prirátať poplatky za viazané živnosti (za každú to je to 7,5 EUR). Voľné živnosti sú pri elektronickom podaní zadarmo.

 

Záver

Ako sa teda postaviť k problematike založenia s.r.o.? Pokiaľ Vám ide o sociálny experiment, alebo máte veľa času, alebo si to chcete jednoducho vyskúšať, kľudne do toho choďte. Ak sa však potrebujete zameriavať na prípravnú fázu, určite odporúčam zveriť založenie s.r.o. profesionálom. V konečnom dôsledku Vám ušetria nielen peniaze, ale aj čas. Že založenie s.r.o. online stojí len 150 EUR? Áno, ak si však zrátam všetok čas strávený zháňaním dokumentov, editovaním, komunikáciou s úradmi a podobne, stálo ma svojpomocné založenie určite viac ako 800 EUR. Nech sa rozhodnete akokoľvek, želám Vám pri zakladaní a podnikaní veľa úspechov.

 

Matej Turjaník /23.02.2018 Bratislava/

CEO

PredajFirmu.sk

Lukáš Steiniger
Lukáš Steiniger
email@pravnenoviny.sk
Som právnik a vo svojej profesii sa zameriavam najmä na oblasť daní, medzinárodného zdaňovania, kryptomien a blockchain technológie, investovania a finačného práva.