#rada

Právo neodkladne kontaktovať advokáta pri inšpekcii Protimonopolným úradom
Advokátska komora vyzýva aj prostredníctvom listu Protimonopolný úrad na dodržiavanie zákona, konkrétne na dodržiavanie práva na právnu pomoc pri výkone tzv. inšpekcií úradu podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

Svitá mladým farmárom na lepšie časy?
Značným problémom týkajúcim sa poľnohospodárstva v Slovenskej republike je skutočnosť, že malé podniky a mikro podniky nemajú šancu konkurovať veľkým firmám. Slovenská republika tiež dováža množstvo výrobkov, ktoré sme schopní vyrobiť sami a podporiť tak naše poľnohospodárstvo. Tieto skutočnosti spôsobili, že nevznikla nová generácia poľnohospodárov a tak zostali len „výsluhoví“, ktorí nemajú komu odovzdať remeslo a skúsenosti a na druhej strane sú tu mladí poľnohospodári, ktorí nemajú finančné prostriedky, možnosti a hlavne pôdu.

Je protiústavné uložiť pokutu za status na Facebooku?
Český Ústavný súd vyhlásil záver v prípade muža, ktorému minulý rok policajti v Prahe uložili pokutu vo výške 10 000 českých korún, a to preto, že sa statusom na Facebooku vulgárne vyjadril na adresu poručíka, ktorý riešil jeho trestnú vec a tým znižoval autoritu policajného orgánu, ohrozoval dôveru v jeho činnosť a znižoval vážnosť a dôstojnosť jeho funkcie. Išlo o nezákonný postup?

Patrí nahota medzi ľudské práva?
Európsky súd pre ľudské práva dňa 28.10.2014 rozhodol, že britské orgány nepochybili, keď opakovane zadržali a následne potrestali jedného z tamojších občanov za to, že sa pohyboval na verejnosti úplne nahý.

Odluka cirkví od štátu III: aký dopad má Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou?
Povinnosť finančne zabezpečovať všetky registrované cirkví a náboženské spoločnosti nevyplýva len z osobitného zákona, ale okrem toho SR podpísala Základnú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Kedy bola táto zmluva prijatá, o aký typ zmluvy ide a prečo jej znenie nielen akademici považujú za kontroverzné?

Zmluva medzi SR a USA o sociálnom zabezpečení
Zmluva medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení bola podpísaná 10. decembra 2012 v Bratislave a nadobudla platnosť 1. mája tohto roku. Spolu s ňou nadobudla platnosť i Vykonávacia dohoda na vykonávanie Zmluvy. V súlade s uznesením vlády č. 521 z 20. marca 2013 ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky prednosť pred zákonmi. Zmluva prináša zmenu pre tých poistencov, ktorý určitý čas pracovali v USA, pokiaľ ide o ich nárok na dôchodok.

Poskytovanie právnych služieb advokátom na základe dohody o vykonaní práce?
V zmysle § 2 ods. 3 zákona č. 586/2003 Z. z. o advokáci je advokátske povolanie slobodné povolanie, ktoré možno vykonávať len podľa uvedeného zákona. Disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory sa zaoberal prípadom, keď advokát poskytoval klientovi právne služby na základe dohody o vykonaní práce podľa § 226 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Je takéto konanie advokáta porušením § 2 ods. 3 zákona o advokácii?

Pojem "prevádzkareň" z Rímskeho dohovoru podľa judikatúry SD EÚ
V súčasnosti je pomerne obvyklým, že sa v individuálnych pracovnoprávnych vzťahoch vyskytuje tzv. cudzí prvok – foreign element (v subjekte, objekte alebo obsahu) . Táto osobitosť – cudzí prvok spôsobuje, že sa na konkrétny pracovnoprávny vzťah, ako aj na práva a povinnosti z neho vyplývajúce budú vzťahovať ustanovenia medzinárodného práva súkromného (MPS). Jedným z takýchto prameňov MPS je aj Rímsky dohovor, ktorý pri riešení konkrétnych situácii používa pojem „prevádzkareň“. To, čo treba pod týmto pojmom rozumieť nám však objasňuje judikatúra SD EÚ.