#rada

Obchodné právo

POZEMKOVÉ ÚPRAVY: Skutočná pomoc pre slovenských poľnohospodárov alebo len šanca pre konkurenciu?

Podnetom na tento článok boli posledné udalosti odohrávajúce sa v oblasti poľnohospodárstva v Slovenskej republike, čo vyústilo do prípravy plánovania urýchlených pozemkových úprav v jednotlivých katastrálnych územiach. Tento článok sa nebude zameriavať na pozitíva pozemkových úprav či ich celkovú  zákonnú úpravu, pričom ich prínos je pravdaže pre vlastníkov pozemkov v Slovenskej republike nevyvrátiteľný, ale pozornosť upriamim na negatívne dopady pozemkových úprav, a to najmä pre poľnohospodárov, pričom práve tie sú zo strany prívržencov pozemkových úprav neuvádzané a mnoho nájomcov a najmä poľnohospodárov o týchto úskaliach vykonania pozemkových úprav nemá vedomosť.

Obchodné právo

Môže označenie výrobku sľubovať zložku, ktorá sa v ňom nenachádza?

Mnohokrát si kúpime tovar iba kvôli lákavým vyobrazeniam a textom na jeho obale. Čo však ak nás tieto vyobrazenia len zavádzajú a daná zložka sa v tovare vôbec nenachádza? Dnes vám prinášame rozhodnutie Európskeho súdneho dvora týkajúce sa ovocného čaju, ktorého obal sľuboval zákazníkom prítomnosť  prírodnej zložky, ktorá sa v ňom ale nenachádzala. Išlo v tomto prípade o konanie v súlade s právom? Čítajte ďalej.

Občianske právo

GDPR a vernostné programy obchodníkov

Vernostné programy patria k frekventovaným marketingovým činnostiam mnohých obchodníkov. Ich cieľom je predovšetkým rozšírenie marketingových kampaní a aktivít obchodníkov, zvýhodnenie zákazníkov pri opakovaných nákupoch alebo zníženie kúpnej ceny v podobe zliav, poukážok alebo duálnych znížených cien poskytovaných v prospech členov vernostného programu.

Právo

Má otec nárok na rodičovskú dovolenku, ak je matka dieťaťa nezamestnaná?

Nárok otca na rodičovskú dovolenku je bežnou súčasťou aj našej legislatívy. Môže si však otec uplatniť nárok na rodičovskú dovolenku aj vtedy, ak je matka dieťaťa nezamestnaná, a teda má priestor na starostlivosť o dieťa? Súdny dvor Európskej únie pozná odpoveď.

Občianske právo

Exekučná amnestia konečne prichádza

Komu pomôže a kto na nej zarobí? V stredu 24.4.2019 vláda schválila návrh zákona o ukončení niektorých exekučných konaní, známy medzi bežnými ľuďmi aj ako exekučná amnestia. Minister spravodlivosti Gábor Gál zmenil rétoriku svojej predchodkyne a označuje zákon výlučne termínom „zastavenie starých exekúcií“ a aj na dnešnej tlačovej besede prízvukoval, že nejde o žiadnu exekučnú amnestiu, ale o zastavenie starých exekúcií.

Pracovné právo

Možnosti riešenia šikany na pracovisku

Pracovno-právne spory, rovnako ako rodinné, patria medzi tie najcitlivejšie. Obzvlášť, keď sa jedná o šikanu na pracovisku, diskrimináciu, náhradu škody, prípadne iné porušenia pracovno-právnych vzťahov. Zo skúseností viem, že ak sa zamestnancovi čosi takéto deje, radšej svoj problém zamlčí a dá výpoveď a nepokúša sa o iný spôsob riešenia vzniknutej situácie, pretože má nedostatok financií na súdne konanie, prípadne nemá dosť sily a podporu okolia.

Právo

Čo je to rezervačný poplatok (pri podnikaní realitných kancelárií)?

Autor v článku uvažuje nad charakterom rezervačných poplatkov, ktoré realitné kancelárie spravidla prevezmú od kupujúceho. Keďže rezervačné poplatky nie sú upravené v zákone, tak aj v praxi sa používa rozdielny prístup, rozdielne názvy, vzniká neprehľadá situácia, ako tieto rezervačné poplatky správne používať. Rezervačné poplatky totiž môžu mať rôzny právny charakter a teda môžu byť s nimi spojené aj rôzne právne následky.

Európske právo

Predaj bitcoinu oslobodený od DPH!

Z judikatúry Európskeho súdneho dvora prinášame opäť výnimočné rozhodnutie tentokrát sa týkajúce kryptomeny Bitcoin. Nielenže ide o unikátny prípad, vzhľadom na nízku pozornosť, ktorá je kryptomenám venovaná v judikatúre, ale v tomto rozhodnutí súd zašiel tak ďaleko, že Bitcoin pripodobnil zákonnému platidlu, keď naň uplatnil výnimku zo zdanenia, ktorá je uplatniteľná len na zákonné meny a devízy.