#obchodné právo

Obchodné právo

Zakázané vrátenie vkladu

V príspevku si priblížime podstatu kľúčového princípu korporačného práva – zakázaného vrátenia vkladu. 

Rozhovory

Rozhovor s prekladateľom: "Nemám rád jednoduché úlohy"

Juraj Kotrusz má 32 rokov a vyštudoval právnickú fakultu v na Trnavskej univerzite. Už počas štúdia sa začal venovať jazykom a prekladateľstvu, neskôr sa na prekladanie špecializoval aj vo svojej praxi. Okrem prekladateľstva pracuje aj ako advokát a lektor angličtiny.

Pracovné právo

Predaj zabehnutej firmy – ako je na tom Slovensko a ako postupovať?

Predaj zabehnutej firmy (tzv. exit) je v našich zemepisných šírkach ešte stále niečím novým. Súvisí to nielen s históriou, kedy u nás bolo na niekoľko dekád obmedzené súkromné vlastníctvo a takmer vyhynul podnikateľský duch, ale aj s konzervatívnym prístupom postkomunistických podnikateľov. Predaj firmy je však bežnou súčasťou biznisového cyklu a netreba sa ho obávať.

Obchodné právo

Prokúra – druh a rozsah

Prokúra predstavuje špeciálny druh zastúpenia podnikateľa na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo.

Obchodné právo

Právnická osoba ako blízka osoba

V Obchodnom a Občianskom zákonníku sú upravené právne vzťahy, v ktorých nadobúda právny význam skutočnosť, či sú ich účastníci blízke osoby. Je možné tieto ustanovenia aplikovať aj vo vzťahu medzi právnickými osobami alebo medzi fyzickou osobou a právnickou osobou?

Obchodné právo

Prokúra – druh a rozsah

Prokúra predstavuje špeciálny druh zastúpenia podnikateľa na všetky právne úkony, ku ktorým dochádza pri prevádzke podniku, aj keď sa na ne inak vyžaduje osobitné plnomocenstvo. Ide o najširšie splnomocnenie podnikateľa, ktorého jediný limit vyplýva priamo zo zákona.

Obchodné právo

Novela Obchodného zákonníka a zmeny v zodpovednosti štatutárov

Horúcou právnou témou posledných dní, je veľká novelizácia Obchodného zákonníka, z 12.10.2017, ktorá priniesla rozsiahle zmeny. Okrem noviniek pri fúziách spoločností, či opatreniam, ktoré majú zabrániť praktikám tzv. bielych  koní, stoja za zmienku aj zmeny v zodpovednosti štatutárov a iných členov obchodných spoločností.

Obchodné právo

Puškár vs. Slovenská republika. Môžu štátne orgány vytvárať zoznamy tzv. bielych koní?

Súdny dvor dnes rozhodol o tom, že vnútroštátne daňové úrady by mali mať právo zostaviť zoznam osôb, ktoré majú fiktívnu riadiacu úlohu v obchodných spoločnostiach. Už z jeho názvu vyplýva, že jeho hmotný základ mu poskytlo práve Slovensko.