#Exekúcia

Exekúcia predstavuje zákonom upravený postup nútenia povinného splniť povinnosť, ktorá mu bola uložená exekučným titulom, prostredníctvom súdneho exekútora. Sledujeme procesnoprávnu úpravu exekučného konania, kompetencie exekútorov a účinné spôsoby vymáhania.

Prinášame informácie o exekučných tituloch, analýzy jednotlivých spôsobov vykonávania exekúcie a hodnotenia efektívnosti vymáhania. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri podávaní námietok a návrhov na zastavenie exekúcie.

Informujeme tiež o nepostihnuteľnej hodnote, ochrane povinného pred nezákonnou exekúciou a aktuálnych zmenách v exekučnom práve. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o exekučnom procese a právach všetkých zúčastnených strán.

Právo

Dočasná ochrana podnikateľov

Podnikatelia sa dočkajú ďalšej pomoci od štátu. V pondelok vláda schválila návrh nových opatrení – tzv. dočasnú ochranu podnikateľov. Na jednej strane stojí pomoc pre podnikateľov, na druhej výkričník pre všetkých zmluvných partnerov. Či už budete podnikateľom, ktorý o pomoc požiada, alebo veriteľom, ktorého sa nové dočasné pravidlá dotknú tiež, tieto informácie potrebujete poznať.

Právo

Ako vplýva pandémia na výkon exekúcií

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, že v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu sa exekúcie neprerušujú. Všetky povinnosti dlžníkov i veriteľov ostávajú zachované, s výnimkou prerušenia plynutia niektorých zákonom stanovených lehôt do 30. apríla, ktorými sú premlčacie lehoty, prekluzívne a procesnoprávne lehoty.

Právo

Dočasné pozastavenie konania dražieb i vypratávania nehnuteľností počas pandémie

Slovenská komora exekútorov odporučila súdnym exekútorom v súvislosti s pandémiou koronavírusu pozastaviť dočasne konania dražieb i vypratávanie nehnuteľností. Takisto im neodporúča robiť v súčasnosti súpisy a zaistenia hnuteľných vecí, ani osobne doručovať písomnosti.

Právo

Vyjadrenie Slovenskej komory exekútorov k zastaveniu starých exekúcií

Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, voči ktorým sa od 1. januára 2020 zastavili exekúcie na základe účinnosti zákona o zastavení niektorých exekúcií, že ich dlh voči veriteľovi nezanikol.

Občianske právo

Je vianočný príspevok poukázaný na účet povinného v banke naozaj nepostihnuteľný exekúciou?

Dňa 27.11.2019 internetový portál zverejnil článok s názvom:„Exekútor nesmie dôchodcom siahnuť  na vianočný príspevok. Ako sa brániť?" v ktorom sa hovorkyňa komory exekútorov, súdna exekútorka JUDr. Stanislava Kolesárová vyjadrila okrem iného nasledovne:

Exekútor nesmie dôchodcom siahnuť na vianočný príspevok k dôchodku Právo

Exekútor nesmie dôchodcom siahnuť na vianočný príspevok k dôchodku

Súdny exekútor nesmie dôchodcom siahnuť na vianočný príspevok k dôchodku. Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje dôchodcov, že ich vianočné príspevky k dôchodku  nepodliehajú exekúciám.

Právo

Za tri roky využilo služby Centrálneho registra exekúcií 15 531 občanov

Ak chce občan zistiť, či je voči nemu vedená exekúcia, môže využiť služby Centrálneho registra exekúcií. Za tri roky existencie registra využilo jeho služby už 15 531 ľudí.

Občianske právo

Oslabuje nový zákon právne postavenie zmeniek?

Právna teória, zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový v znení neskorších predpisov a zákon č. 160/2015 Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov, upravujú problematiku zmeniek a ich vymožiteľnosti. Zmenku ako cenný papier na rad môžeme jednoznačne označiť ako dokonalý a abstraktný cenný papier. Dokonalosť zmenky spočíva v tom, že právo zmenkového veriteľa je priamo uvedené v zmenke (listine), a preto je so zmenkou spojený jej vznik, prevod alebo zánik. Abstraktnosť zmenky spočíva v tom, že vznik tohto typu záväzku a jeho uplatnenie sa viaže len na splnenie hmotnoprávnych a procesnoprávnych náležitostí určených príslušnými právnymi predpismi. Uvedené skutočnosti však popisujú zmenky v teoretickej rovine. V praxi sa pri vymáhaní práva zo zmenky často vyskytujú rôzne špecifiká slovenskej aplikácie práva či už zo strany konajúcich sudcov Slovenskej republiky alebo aj v tomto prípade zo strany zákonodarcu – Národnej rady Slovenskej republiky. Slovenská aplikačná prax zmenkového práva tak pravdepodobne znehodnocuje funkciu zmenky ako takej a tiež jej právnu silu.