#Analýza

Analýza v právnom kontexte predstavuje systematický proces skúmania právnych textov, súdnych rozhodnutí a právnych vzťahov s cieľom identifikovať kľúčové princípy a implikácie. Sledujeme metodológiu právnej analýzy, interpretačné metódy a analytické prístupy v rôznych právnych odvetviach.

Prinášame hĺbkové rozbory významných súdnych rozhodnutí, analýzy legislatívnych zmien a hodnotenia dopadov právnych noriem na spoločnosť. Naši redaktori vysvetľujú analytické postupy používané pri právnej argumentácii.

Informujeme tiež o komparatívnej analýze právnych systémov, kritických prístupoch k interpretácii práva a analytických nástrojoch využívaných v modernej právnej praxi. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o význame a metódach právnej analýzy.

Právo

Musí vlastník bytu platiť za vykurovanie spoločných priestorov, aj keď s tákymto dodávaním tepla nesúhlasil?

Nekonečné domové schôdze, vlastníci bytov v jednej bytovke s rôznym názorom, konflikty a vo výsledku zmluva s dodávateľom tepla, s ktorou pár vlastníkov nesúhlasí, aj keď sú prehlasovaní väčšinou. Čo môže robiť v takejto situácii odporujúci vlastník? Môže odmietnuť zaplatiť účet za teplo dodávané do spoločných priestorov v bytovke? Disponuje spotrebiteľskými právami voči dodávateľovi tepla či dokonca môže byť spotrebiteľ aj kolektívny pojem? Súdny dvor EÚ sa v svojej rozhodovacej praxi zaoberal aj touto problematikou.

Európske právo

Vyliala sa na vás horúca káva v lietadle? Za škodu bude zodpovedať letecká spoločnosť

Objektívna zodpovednosť za škodu je strašiakom pre mnohých podnikateľov. Inak tomu nebude ani v prípade leteckých spoločností. Kde sa však začína zodpovednosť leteckej spoločnosti za udalosť na palube lietadla? Hranica objektívnej zodpovednosti zahŕňa maximálne znehodnotenú batožinu či rozbitú hlavu v dôsledku otrasov alebo pod ňu možno zaradiť aj vyliatie kávy na cestujúceho? Aj o tomto kurióznom prípade bude dnešné čerstvé rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie.

Obchodné právo

Pravidlá pre reklamu v zmysle aktuálnej legislatívy

Reklama predstavuje už dlhodobo integrálnu súčasť obchodného života. V súčasnej dobe predstavuje jeden z veľmi dobrých nástrojov, ktorým sa snažia súťažitelia lepšie presadiť svoje produkty, tovary, alebo služby a jednou z možností ako sa stať najlepším na trhu. Z uvedeného vyplýva, že niekedy práve prostredníctvom reklamy môže dôjsť k vymknutiu spod kontroly do takej miery, ktorého následkom je to, že voči spotrebiteľovi pôsobí klamlivo, zavádzajúco, nekalosúťažne.

Občianske právo

Pripravovaná novela občianskeho zákonníka ignoruje Ústavný súd

V reakcii na nález Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 11/2016, ktorým bol potvrdený princíp rovnosti ako základné ústavné kritérium pre posudzovanie zákonných obmedzení v prístupe k právu na súdnu ochranu, Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do pripomienkového konania návrh novely Občianskeho zákonníka.

Právo

K byrokracii prispievame všetci, nielen v komplexných oblastiach, akou je compliance

Advokátska kancelária RUŽIČKA AND PARTNERS analyzuje príčiny, ktoré vedú k väčšiemu objemu byrokracie pri nových alebo veľmi komplexných legislatívach. Compliance programy sú jedny z tých, ktoré v živote firiem nie sú pre svoju komplexnosť ešte zavedené alebo nefungujú efektívne. Advokátska kancelária hodnotí, že problémy vznikajú zbytočne už na začiatku pri interpretácii práva.

Začal sa boj o protischránkový zákon Nezaradené

Začal sa boj o protischránkový zákon

Protischránkový zákon už 2,5 roka núti slovenské aj zahraničné firmy, ktoré chcú na Slovensku obchodovať so štátom alebo inak čerpať verejné zdroje, aby odokryli svoju vlastnícku štruktúru a zapísali do verejného registra fyzické osoby, ktoré si medzi sebou rozdeľujú zisky z tohto podnikania. Tento unikátny protikorupčný predpis prinášal v posledných týždňoch ovocie; potvrdili sa viaceré podozrenia o tom, že bývalí politici, oligarchovia a stranícki sponzori významne profitujú z biznisu so štátom. Ich firmy a manažéri sú "preverovaní" žilinským súdom a hrozia im vysoké pokuty, zákaz obchodne viesť firmu a zákaz podnikať v budúcnosti so štátom. Na ich reakciu sa nemuselo preto dlho čakať. Pozmeňovacím návrhom poslanca Maroša Kondróta (SMER-SD), ktorý bol 13. júna 2019 predložený na prerokovanie do výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, sa začal otvorený boj o likvidáciu účinného protischránkového zákona. Napriek tomu, že pozmeňovací návrh nebol prijatý, nie je vylúčené, že bude opätovne predložený v pléne NR SR. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a advokáti z Taylor Wessing, ako spoluautori protischránkového zákona analyzujú najvýznamnejšie ustanovenia tohto pozmeňovacieho návrhu a jeho možné dôsledky.

Filipika proti aplikačnej svojvôli súdov nižšieho stupňa ohľadne údajnej povinnosti členenia splátok spotrebiteľského úveru Právo

Filipika proti aplikačnej svojvôli súdov nižšieho stupňa ohľadne údajnej povinnosti členenia splátok spotrebiteľského úveru

I. Úvod Za ostatných desať rokov sa azda každý právny praktik v oblasti občiansko-právnych vzťahov dostal do kontaktu so sporom týkajúcim sa spotrebiteľského úveru. Táto agenda síce súdy dlhodobo zaťažuje, ale v dôsledku výraznej podobnosti zmluvných vzorov a s

Právo

Zaručuje spotrebiteľský rozhodcovský súd rovnosť strán?

Dnešným článkom sa autor venuje právnej analýze vybraných procesných inštitútov zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a ich komparáciu s príslušnými ustanoveniami Civilného sporového poriadku. Cieľom tejto analýzy a samotného článku bolo dospieť k záveru a zodpovedaniu otázky, či tento zákon a spotrebiteľský rozhodcovský súd poskytuje alebo neposkytuje rovnaké procesné práva a povinnosti spotrebiteľom a dodávateľom z hľadiska procesnej rovnosti strán.