
Pavel Ördögh

Kto je kto: Úvod do počítačového pirátstva a počítačovej kriminality I
V článku rozoberám tézu, že slovenské trestné právo postihuje lennajzvávažnejšie formy počítačového pirátstva, ktoré označujeme okrem iného ako "počítačová kriminalita". Takže z pohľadu právneho poriadku SR počítačové pirátstvo aj väčšina internetového práva patrí do civilného práva. Inak to však vidí Dohovor Rady Európy o počítačovej kriminalite, ktorý SR ratifikovala dňa 1.8.2007, a ktorý do počítačovej kriminality zahŕňa aj priestupky, správne delikty, civilné delikty porušenie zmluvného záväzku, spôsobenie škody podľa OZ a kvázidelikty (bezdôvodné obohatenie podľa OZ) a kriminalizuje veľa internetových aktivít, a teda aj veľkú časť mladej populácie. Posúďte sami (citát z textu dohovoru): "Počítačová kriminalita je akékoľvek protiprávne, nemorálne a neoprávnené konanie, ktoré zahŕňa zneužitie údajov získanýchprostredníctvom výpočtovej techniky alebo ich zmenu".

Definitívny koniec bývalej „štátostrany“: O zrušení HZDS rozhodol mimoriadny snem
V sobotu 11. januára 2014 v Žiline zasadal mimoriadny snem Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko. Jediným bodom programu bola budúcnosť hnutia, ktoré sa v dobrom aj v zlom zapísalo do slovenských dejín. Politické hnutie, svojho času označované prívlastkom „štátotvorné“ alebo aj „štátostrana“, v sobotu dosiahlo najnižší bod svojej politickej kariéry. Ukázalo sa, že zánik strany je neodvratný a HZDS už nemá politickú budúcnosť.

Exekučná imunita štátu 2: Vyhovárame sa ako malí chlapci
Právny inštitút exekučnej imunity štátu je vo svojej podstate užitočný a má svoje miesto aj v právnom poriadku moderného demokratického štátu. Exekučná imunita však musí byť zakotvená takým spôsobom, aby nezasahovala do základných práv a slobôd podnikateľov a iných fyzických a právnických osôb. Takáto výsada by mala byť obmedzená na minimum prípadov, aby neobmedzovala právo na súdnu a inú právnu ochranu, ktoré je okrem iného uskutočňované aj prostredníctvom exekučného konania.

Kaliňák ustupuje 2: Čiastočne povolia dvojité občianstvo?!
Pôvodný Zákon o štátnom občianstve SR z roku 1993 bol považovaný za štandardnú právnu úpravu, ktorá nevyvolávala kontroverzie. Pôvodné znenie zákona však umožňovalo okrem iného aj možnosť nadobudnúť štátne občianstvo iného štátu vrátane Maďarskej republiky. Takáto možnosť sa stala lákavou pre niektorých slovenských Maďarov a predstaviteľom niektorých politických strán začala robiť vrásky na čele...

Mediálne podnikanie Andyho Hryca: Od Rádia Twist po Info Rádio
Andy Hryc je mužom mnohých talentov. Jeho herecká kariéra a osobný život sú zmapované slovenskými médiami, aj zásluhou nedávno publikovaného autobiografického diela „Inventúra“. Pozrime sa však bližšie na podnikateľské aktivity herca po Zamatovej revolúcii, keď sa stal popredným slovenským podnikateľom a tvorcom mediálnych projektov.

Exekučná imunita štátu: Ako minister Čaplovič (nateraz) vypiekol s veriteľom
Keď sa v roku 2012 Dušan Čaplovič stal ministrom školstva za Smer-SD, veľká časť verejnosti jeho nomináciu privítala. Ukázalo sa však, že výkon funkcie nezvláda podľa predstáv minimálne časti svojich voličov. Tento trend potvrdzuje najnovší prípad, keď Ministerstvo školstva SR „vypieklo“ s veriteľom aj s exekútorom. Ak by neštandardnú právnu úpravu využil šikovný obchodník pri obhajovaní súkromného záujmu, bolo by to v poriadku.