
Martina Rievajová

EU legal shot: Február 2020 - 1. vydanie
Aj v dnešnom vydaní EU legal shot-u vám prinášame čerstvé správy z diania a legislatívy na úrovni Európskej únie. Deadline pre členské štáty na prijatie opatrení pre zabezpečenie 5G sietí, veľký prieskum bezpečnosti Európanov online a zabezpečenie príletu Európanov, ktorí ostali zaseknutí v Číne po vypuknutí epidémie s coronavírusom, to sú témy dnešného šťavnatého vydania.

Musí vlastník bytu platiť za vykurovanie spoločných priestorov, aj keď s tákymto dodávaním tepla nesúhlasil?
Nekonečné domové schôdze, vlastníci bytov v jednej bytovke s rôznym názorom, konflikty a vo výsledku zmluva s dodávateľom tepla, s ktorou pár vlastníkov nesúhlasí, aj keď sú prehlasovaní väčšinou. Čo môže robiť v takejto situácii odporujúci vlastník? Môže odmietnuť zaplatiť účet za teplo dodávané do spoločných priestorov v bytovke? Disponuje spotrebiteľskými právami voči dodávateľovi tepla či dokonca môže byť spotrebiteľ aj kolektívny pojem? Súdny dvor EÚ sa v svojej rozhodovacej praxi zaoberal aj touto problematikou.

SK legal shot: Január 2020 - 4. vydanie
Na poslednej schôdzi Národnej rady nebol schválený ani jeden návrh zákona. Za posledné obdobie však bolo navrhovaných viacero zaujímavých noviel, ktoré sa nedostali ani do prvého čítania alebo počas legislatívneho procesu skončili v koši. Keďže si myslíme, že by ste mali vedieť aj to, o aké zmeny zákonov sme prišli, prinášame vám krátky výber neúspešných noviel.

EU legal shot: Január 2020 - 4. vydanie
Šanca 18-ročných na cestovanie zdarma po Európe sa skončila. Európska únia ukrojí veľkú časť z rozpočtu na to, aby sa stala ekologicky neutrálnou. Mesto neďaleko Slovenska získalo prívlastok Európske mesto kultúry. Aj o týchto témach sa viac dočítate v dnešnom vydaní EU legal shot-u, s ktorým bude vstup do nového týždňa o čosi informovanejší.

Vyliala sa na vás horúca káva v lietadle? Za škodu bude zodpovedať letecká spoločnosť
Objektívna zodpovednosť za škodu je strašiakom pre mnohých podnikateľov. Inak tomu nebude ani v prípade leteckých spoločností. Kde sa však začína zodpovednosť leteckej spoločnosti za udalosť na palube lietadla? Hranica objektívnej zodpovednosti zahŕňa maximálne znehodnotenú batožinu či rozbitú hlavu v dôsledku otrasov alebo pod ňu možno zaradiť aj vyliatie kávy na cestujúceho? Aj o tomto kurióznom prípade bude dnešné čerstvé rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie.

EU legal shot: Január 2020 - 2.vydanie
Cezhraničné platby v eurách do Česka, Poľska či Maďarska sú lacnejšie. Informácie o pitnej vode v okolí vášho bydliska budeme vedieť zistiť už online. Do Bieloruska budeme od júna cestovať bez víz. Aj vy chcete vedieť o týchto témach viac? Čítajte EU legal shot a informujte sa o dianí na európskej úrovni.

SK legal shot: Január 2020 - 3. vydanie
Štátne orgány či obce by mali zverejňovať informácie o poskytovaných grantoch či nepeňažných príspevkoch. Podporu by malo získať bezobalové nakupovanie či informovanosť o kvalite pitnej vody. Vlaky či autobusy by mali byť riadené jedným orgánom, a teda by sme sa týmito dopravnými prostriedkami mali po Slovensku voziť na jeden cestovný lístok. Aj o týchto témach sa bude rokovať na dnešnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Čítajte dnešný Legal shot a sledujte rozhodovanie o našej legislatíve pripravení.

Pravidlo vyčerpania sa v prípade elektronických kníh uplatňovať nebude
Ochrana autorských práv ťahá v dobe digitalizácie za kratší koniec a je čoraz obtiažnejšie zabezpečiť autorom diel istú exkluzivitu pri rozhodovaní o nakladaní s ich dielom. Veľmi špecifická je situácia v súvislosti s elektronickými knihami, tzv. e-books. Môžu byť takéto knihy po zakúpení voľne šírené na internete? Uplatňuje sa na ne pravidlo vyčerpania, ktoré by umožnilo ich nadobúdateľom šíriť tieto knihy verejne bez súhlasu autora? Či dokonca môže na verejnom šírení e-books zarábať aj ten, komu autorské právo ku knihám neprináleží? Aj o uvedených otázkach bude dnešný článok, v ktorom sa zameriame na jedno z posledných rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie.