Občianske právo

Zodpovednosť za pošmyknutie na vňati od reďkovky
Zodpovednosť za pošmyknutie na vňati od reďkovky bola predmetom konania pred Najvyšším súdom Českej republiky. Prípad sa týkal zákazníčky, ktorá sa v obchode pošmykla na vňati od reďkovky, pričom táto udalosť jej spôsobila výrazné zdravotné ťažkosti.

Spotrebiteľský úver zabezpečený podielom v bytovom družstve
Ústavný súd Českej republiky rozhodoval vo veci zabezpečenia spotrebiteľského úveru podielom v bytovom družstve a povahou takéhoto spôsobu zabezpečenia.

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)
Zúženie BSM v našich právnych podmienkach nie je možné pred uzavretím manželstva. Zákon však pripúšťa spôsoby, ktorými je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov meniť za trvania manželstva.

Spotrebiteľ a jeho práva
V postavení spotrebiteľa sa takmer určite ocitol každý z nás. Zákon spotrebiteľovi priznáva ako slabšej strane vyššiu ochranu a práva ochrana spotrebiteľa je jedným zo základných pilierov moderného právneho systému. Tento článok sa zaoberá právnym postavením spotrebiteľa v Slovenskej republike, jeho právami a možnosťami ochrany spotrebiteľských práv. Viac sa dozviete, ak budete čítať ďalej.

Vypratanie nehnuteľnosti - judikatúra
V predmetnej občianskoprávnej veci sa senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zaoberal otázkou, či sa oprávnený držiteľ pozemku môže domáhať vypratania pozemku voči žalovanému iba v prípade, ak sa na pozemku nachádzajú hnuteľné veci vo vlastníctve alebo v oprávnenej držbe žalovaného.

Dôstojné odškodnenie za prenasledovanie počas bývalého režimu
Dôstojné odškodnenie za prenasledovanie počas bývalého režimu sa stalo predmetom nálezu Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal náhradou škody sťažovateľa, ktorý bol v rámci bývalého režimu prenasledovaný a bola mu spôsobená zdravotná ujma príslušníkmi štátnych ozbrojených síl.

Nie ste spokojný s dovolenkou? Námietky by ste mali riešiť písomne
Nedostatky zájazdu by mal klient namietať písomne, upozornil dTest.

Vrátenie daru – ako postupovať?
Darovanie patrí medzi právne úkony, ktorými sa prejavuje ochota obdarovať iného bez nároku na protihodnotu. Nie vždy však darovanie končí idylicky. Môže totiž nastať situácia, že darca požaduje vrátenie daru. Takáto situácia však môže byť nielen emočne, ale aj právne zložitá. Ako teda postupovať, aby sme zachovali rešpekt a spravodlivosť medzi zúčastnenými stranami? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.