#právo

Najvyšší súd pokračuje v skracovaní dĺžky konaní a investuje do svojej transparentnosti
Najvyšší súd napreduje v efektívnejšej, rýchlejšej a transparentnejšej práci. V rámci národného projektu Zefektívnený Najvyšší súd už uzavrela Kancelária NS SR zmluvu na jeho druhú fázu. Cieľom je zrýchlenie dĺžky súdnych konaní, podpora kapacít v analytickej oblasti či zlepšenie dostupnosti služieb Najvyššieho súdu občanom.

Ako dobre poznáte vašu pracovnú zmluvu?
Jednou z hlavných tém odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR je problematika obchodovanie s ľuďmi. Aj práve preto sme sa v rámci šírenia povedomia o fenoméne nachytávania ľudí za účelom obchodovania s ľuďmi rozhodli v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvoriť svieži vizuál letnej komunikačnej kampane.

Cestovné práva: Neplatný alebo stratený cestovný pas
Členstvo v Európskej únii prinieslo viacero praktických výhod a zjednodušení každodenného života. Jednou z nich je aj slobodný pohyb po členských štátoch EÚ. Táto výhoda však v zásade platí len pre občanov EÚ a preto je nevyhnutné mať so sebou doklad preukazujúci váš občiansky status. Čo však v prípade, že ho stratíte alebo je neplatný?

Predsedníčka súdnej rady vyhlásila voľbu predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky
V októbri tohto roka uplynie päťročné funkčné obdobie aktuálnej predsedníčke Najvyššieho súdu SR, Daniele Švecovej. Kompetencia vyhlásiť voľby na obsadenie tejto významnej funkcie v systéme slovenskej justície, prislúcha predsedníčke súdnej rady. Lenka Praženková vyhlásila voľby dnes, t.j. 25. júla 2019, pričom deň a čas konania volieb podľa zákona vyhlasuje predseda súdnej rady najneskôr 45 dní pred ich konaním.

Rozhodnutie ESĽP v prospech Slovenskej republiky v prípade Jarkovský proti Slovenskej republike
Európsky súd pre ľudské práva dňa 25. júla 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 2. júla 2019, ktorým v prípade Jarkovský proti Slovenskej republike rozhodol v prospech Slovenskej republiky.

Ochrana online pracovníkov alebo brzda online biznisu v Európskej únii
Európska únia prešla od reformy využívania autorských práv v online prostredí, zdaňovania online platforiem a spracúvania osobných údajov k novému cieľu. Počnúc zajtrajškom má vstúpiť do platnosti smernica, ktorá zavádza práva pre všetkých pracovníkov z tzv. platform economy. V praxi ide o celý systém firiem a ich pracovníkov, ktorí generujú svoj biznis cez digitálne alebo online platformy, ako napr. Uber, Amazon, Google, Airbnb a mnoho ďalších. Na rozdiel od ráznejšieho prístupu harmonizácie právnych poriadkov Európskeho jednotného trhu formou nariadení, ktoré EÚ využívala v podobných prípadoch, bude túto sféru zastrešovať Smernica o transparentných a predvídateľných podmienkach v EÚ. Smernica vstúpi do účinnosti v roku 2022, čiže členské štáty budú mať na jej implementáciu do národnej legislatívy približne 3 roky.

SK legal shot: Júl 2019 - 5. vydanie
Dnešné vydanie Legal shot-u je nabité legislatívnymi novinkami. Čítajte a dozviete sa, na aké povinnosti sa majú pripraviť výrobcovia plastových obalov, aký nový spôsob financovania zdravotníctva je na stole a aj to, o koľko si už od januára prilepšia vdovy a siroty politických väzňov.

CFO Fórum Slovensko 25. – 26. september 2019 DoubleTree by Hilton Hotel Bratislava
Pozícia CFO je veľmi náročná a zodpovedná. Čo však finančný riaditeľ potrebuje na to, aby bol úspešný? Okrem odborných znalostí, strategického myslenia a manažérskych zručností je to tiež neustály prísun inšpirácie. CFO potrebuje horieť, no nesmie vyhorieť.
Najčítanejšie

Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
1.
Opatrovateľský príspevok 2024
2.
Podpora v nezamestnanosti v roku 2025
3.
Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025
4.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
1.
Opatrovateľský príspevok 2024
2.
Podpora v nezamestnanosti v roku 2025
3.
Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025
4.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
1.
Opatrovateľský príspevok 2024
2.
Podpora v nezamestnanosti v roku 2025
3.