# pracovný pomer

Dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce sa podľa Zákonníka práce majú uzatvárať výnimočne. V článku sa dočítate, aké sú špecifiká týchto zmlúv.

03. 12. 2024 6 min. Martina Vanc

Môže Váš zamestnávateľ na pracovisku kontrolovať prostredníctvom kamerových systémov alebo prechádzať Vašu elektronickú komunikáciu? Aký spôsob monitorovania zákon povoľuje a kde už zamestnávateľ prekračuje jeho hranice?

18. 08. 2023 4 min. Michaela Nemcová

Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal posudzovaním platnosti výpovede z pracovného pomeru pre porušenie povinností zamestnanca v súvislosti s jeho dočasnou práceneschopnosťou.

07. 04. 2022 5 min. JUDr. Alena Michalovičová

Zákonník práce pre okamžité skončenie pracovnému pomeru stanovuje len dva dôvody, a to právoplatné odsúdenie zamestnanca pre úmyselný trestný čin a závažné porušenie pracovnej disciplíny. V spore o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer so zamestnancom z dôvodu, že zamestnanec dlhodobo porušoval svoje pracovné povinnosti. To, či zamestnávateľ zvolil správny dôvod ukončenia pracovného pomeru alebo mal zvoliť iný postup, sa dočítate v článku.

15. 07. 2021 5 min. Martina Beňovská

Pracovný pomer na dobu určitú možno vymedziť aj iným spôsobom, ako uvedením konkrétneho dňa, kedy má dôjsť k jeho skončeniu. V nasledovnom pracovnoprávnom spore sa súd zaoberal otázkou skončenia pracovného pomeru žalobkyne na dobu určitú, z dôvodu ukončenia dlhodobej práceneschopnosti inej zamestnankyne. Žalobkyňa sa obrátila nielen na odvolací, ale aj na dovolací súd, ktorého posúdenie prípadu si môžete prečítať nižšie.

15. 06. 2021 5 min. Martina Beňovská

Začiatok nového roka so sebou prináša aj úvahy, ako a kedy vyčerpať svoj nárok na dovolenku. Prečítajte si, na koľko dní dovolenky majú nárok zamestnanci pracujúci na základe pracovnej zmluvy.

13. 01. 2021 3 min. Martina Vanc

Koronavírus v súčasnosti bezpochyby výrazne zasahuje aj do oblasti pracovného práva. V nasledujúcich riadkoch sa vysporiadame s niektorými najviac diskutovanými otázkami, týkajúcimi sa práv a povinností zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s ochorením Covid-19.

28. 10. 2020 8 min. Martina Beňovská

Odstupné ako určitá finančná kompenzácia za to, že ste prišli o prácu vám patrí iba v určitých prípadoch. V dnešnom článku vám prinášame krátky náhľad na to, aké situácie vám tento nárok v zamestnaneckom pomere zakladajú.

09. 06. 2020 5 min. Veronika Ocejáková

Aktuálna situácia šíriaceho sa vírusu COVID-19 ovplyvnila ekonomiku krajiny, čo sa odráža aj na pomeroch v pracovnoprávnych vzťahoch. Či už ste zamestnávateľ, ktorý z určitých dôvodov potrebuje znižovať stav zamestnancov, alebo zamestnanec, ktorému hrozí výpoveď, pozrite sa na pravidlá, platné pre aktuálne prebiehajúcu mimoriadnu situáciu.

22. 04. 2020 6 min. STEINIGER | law firm

Od „vypnutia ekonomiky“ sa verejná debata posunula k záchrane podnikateľov na Slovensku. Menší a strední akúsi pomocnú ruku už dostali, pre veľké firmy však tieto opatrenia nepredstavujú riešenie. Skutočnú pomoc veľkým firmám by však mohla predstavovať nemecká schéma kurzarbeit. Slovenskí predstavitelia už hovoria o jeho verzii pre Slovensko, čo však táto verzia znamená pre zamestnanca? Ako sa rozdelí bremeno udržania pracovného miesta a koľko to bude stáť veľkých zamestnávateľov? Aj na tieto otázky nájdete odpoveď v dnešnom článku.

14. 04. 2020 7 min. Martina Rievajová
Strana 1 z 3