# označenie
Najvyšší súd Slovenskej republiky sa v tomto prípade zaoberal tým, ako správne označiť osobu žalovaného v podaní adresovanom súdu v prípade, ak identifikačné údaje žalovaného druhá strana sporu nepozná. V podaní totiž žalobca označil žalovaného len ako osobu, ktorá je držiteľom osobného motorového vozidla s presne špecifikovanou EČV.
Jednotné označovanie zložiek v zložení výrobkov sa môže na prvý pohľad javiť ako zdanlivo nepodstatné. Avšak, aj v tejto oblasti funguje právna harmonizácia, ktorá ma za cieľ okrem iného aj zjednotenie trhu členských štátov Európskej únie. Ako a prečo to tak funguje si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.
Ako fungujú úrady, čo je ich náplňou práce a ako vedia pomôcť? Odpovede na tieto otázky sme získali priamo na návšteve Úradu priemyselného vlastníctva SR, kde sme strávili celý pracovný deň a zisťovali pre našich čitateľov zaujímavé informácie priamo z „kuchyne“ úradu. Prečítajte si náš premiérový článok z novej série „Právne Noviny na cestách“.
V uplynulých dňoch došlo k dohode medzi Úradom priemyselného vlastníctva SR a úradmi pre ochranu duševného vlastníctva z Európskej siete ochranných známok a dizajnov (EUIPN) o ďalšom spoločnom postupe týkajúcom sa používania ochranných známok v inej ako zapísanej podobe. Kedy takéto používanie ochrannej známky ovplyvní jej rozlišovaciu spôsobilosť si priblížime v nasledujúcich riadkoch.
Duševné vlastníctvo nás obklopuje všade, kam sa pohneme. Ochrannou známkou je symbol, na základe ktorého si zákazníci vyberú práve ten-ktorý tovar či tú-ktorú službu. Môže ju tvoriť akékoľvek označenie, najmä slová vrátane osobných mien, kresby, písmená, číslice, farby, tvar tovaru, tvar obalu alebo zvuky, ktoré je spôsobilé odlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby.