#obchodné právo

Európske právo

Nové pravidlá pre sprostredkovateľov online predaja

Už o niekoľko dní nadobudne účinnosť nové európske nariadenie, ktoré ukladá povinnosti niektorým podnikateľom. Čo musia po novom obsahovať obchodné podmienky? Nižšie Vám pre lepšiu orientáciu prinášame prehľad nových pravidiel a povinností, ktoré prevádzkovatelia online platforiem musia splniť v najbližšom období.

Podnikanie

Po pandémii nechcem ďalej podnikať - čo s mojou firmou? #2

Pripravila vás pandémia o chuť do podnikania? Zarobte na tom. Odpovede na otázky o možnosti predaja vašej spoločnosti, zmluvách vhodných na tento účel, ale aj na to, aká bude po predaji vaša zodpovednosť, vám prinesieme v dnešnom pokračovaní série, ako ukončiť podnikanie.

Obchodné právo

Čo znamená slovo "kartel"?

Slovo kartel asi poznáte v spojení s prívlastkom "mexický". Avšak na Slovensku ho poznáme tiež vo viacerých formách, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

Obchodné právo

Čo znamená "zneužívanie dominantného postavenia"?

Čo znamená "zneužívanie dominantného postavenia na trhu"? Je to praktika, proti ktorej zasahuje práve Protimonopolný úrad SR.

Právo

Protimonopolný úrad posilní kompetencie vďaka EÚ

Európska únia posilní kompetencie národných úradov dohliadajúcich nad hospodárskou súťažou prostredníctvom novej Smernice, ktorá bola práve uverejnená.

Obchodné právo

Zápis konečných užívateľov výhod do obchodného registra po novom.

Všetkým podnikateľom ako aj združeniam majetku vznikne od 1. novembra 2018 nová povinnosť.

Obchodné právo

Zle uchopená kybernetická bezpečnosť môže firmu stáť až 300 000 eur

Od apríla tohto roka má Slovensko v platnosti nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý do praxe priniesol niekoľko kľúčových zmien a nových povinností. Začiatkom októbra uplynula prvá zákonná lehota, dokedy mali všetky dotknuté subjekty podať Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) oznámenia o prekročení kritérií vo vzťahu ku každej vykonávanej službe. Straty z kybernetických útokov dosahujú priam galaktické hodnoty. Počet útokov rastie a ich riziko sa stále zvyšuje.

Obchodné právo

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade práva na súkromie

Štrasburg, 16. októbra 2018 – Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Visy proti Slovenskej republike, v ktorom sa sťažovateľ sťažoval na porušenie práva na súkromie v dôsledku prehliadky jeho obchodných priestorov. ESĽP skonštatoval porušenie článku 8 Dohovoru a priznal sťažovateľovi 2 000 EUR ako náhradu nemajetkovej ujmy. Zvyšok nárokov zamietol.